29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polak, katolik, obywatel

Ocena: 0
2800

Parafia i ksiądz są coraz bliżej wiernych, którzy stają się coraz aktywniejsi społecznie – wynika z najnowszego badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.

fot. Radek Molenda

Badanie, które – jak co roku – przedstawiono w przeddzień uroczystości Objawienia Pańskiego, dotyczy Kościoła katolickiego w Polsce w 2015 i 2016 roku. Wśród wniosków, jakie z niego płyną, najważniejszy jest ten, że mimo postępującej sekularyzacji życia codziennego i kasandrycznych wizji zmiany mentalności Polaków, od lat pozostajemy, gdy chodzi o naszą religijność, na zbliżonym, stałym poziomie. Ta religijność zmienia się, wciąż kształtuje, ale jest faktem. Świadczy o tym choćby masowa skala udzielanych w Polsce, dających się zbadać ilościowo, sakramentów.

 

Sakramenty

W 2015 roku udzielono m.in. ok. 369 tys. osób chrztu, 360 tys. osób bierzmowania, 270 tys. osób Pierwszej Komunii Świętej oraz pobłogosławiono 134 tys. małżeństw.

Odpowiedź na pytanie, czy to wiele, dobrze ilustruje korelacja między liczbą urodzonych dzieci i liczbą chrztów. Badania prowadzone przez ISKK pokazują od początku, czyli od 1972 roku, że różnice między tymi liczbami nie były nigdy większe niż kilkadziesiąt tysięcy, i to w obie strony. W pierwszej połowie lat 80. liczba chrztów przewyższała liczbę urodzeń. W latach 2002-2010 było tylko nieco mniej chrztów niż urodzeń, a od 2012 roku liczba ta jest niemal identyczna. Przypadki, kiedy ktoś nie chrzci niemowląt, „rekompensują” chrzty dzieci i osób w wieku starszym.

Także wskaźniki dominicantes i communicantes w Polsce są w ostatnich latach bardzo stabilne. Dominicantes w 2015 roku porównaniu z rokiem 2014 wzrósł z 39,1 proc. do 39,8 proc. (w przeliczeniu to wzrost o ok. 230 tys. osób), communicantes zaś – z 16,3 proc. do 17 proc. W Polsce statystycznie co niedziela chodzi więc do kościoła ok. 10 mln osób, z czego 4 mln przyjmują Komunię Świętą.

Różnica między dominicantes i communicantes wskazuje też na utrzymującą się wrażliwość moralną katolików w Polsce, dbających o przyjmowanie Komunii Świętej w stanie łaski uświęcającej.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 3 (589), 15 stycznia 2017 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 25 stycznia 2017 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter