28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pole Miłosierdzia

Ocena: 0
2061

Zanim młodzi z całego świata spotkają się w Krakowie z Ojcem Świętym, będą gościć w polskich diecezjach, które razem utworzą Pole Miłosierdzia.

Tydzień przed centralnymi wydarzeniami polskie miasta żyć będą w rytmie młodości. Czterdzieści cztery diecezje przyjmą nazwy biblijnych miejsc związanych z życiem Jezusa. Warszawa stanie się Betlejem, Gdańsk – Kafarnaum, a przez Poznań popłynie Jordan, w którym chrzcił św. Jan. Dni w Diecezjach to przecież początek wielkiego święta wiary!

 

Warszawa podwójnie

Festiwal Narodów w diecezji warszawsko-praskiej i Warszawskie Uwielbienie w archidiecezji warszawskiej – to dwa największe spotkania szykowane w stolicy. Ale oprócz wydarzeń centralnych klimat Światowych Dni Młodzieży pielgrzymi i warszawiacy będą mogli poczuć tu niemal na każdym kroku.

Na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert „Wiara, nadzieja, miłość”. – Na scenie pojawią się wykonawcy z całego świata. To wielkie wydarzenie będziemy starali się wypełnić treścią trzech tytułowych słów – zapowiada Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Na Krakowskim Przedmieściu, przed kościołem Wizytek, u stóp pomnika Prymasa Tysiąclecia tworzona jest Strefa Miłosierdzia. Bliżej Zamku Królewskiego, na Skwerze Hoovera, powstanie Warszawska Strefa ŚDM, gdzie będą organizowane spotkania z ciekawymi ludźmi, dyskusje, pokazy filmów, warsztaty muzyczne oraz koncerty. Częścią tej strefy będzie Przestrzeń Jana Pawła II.

– Wiele niespodzianek dla gości z zagranicy szykują też poszczególne parafie – zaznacza ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej.

– To będzie dobra okazja, by poznać polską duchowość i kulturę – dodaje ks. Emil Parafiniuk, koordynator ŚDM w diecezji-warszawsko-praskiej. Podkreśla, że do Warszawy przybędą młodzi ludzie niemal dziewięćdziesięciu narodowości.

– Dla młodzieży, która jest przecież pokoleniem przyszłości, ten czas będzie niezwykłym przeżyciem nie tylko geograficznym, kulturowym, historycznym, ale przede wszystkim przeżyciem uniwersalizmu Kościoła w duchu tego najistotniejszego wymiaru Światowych Dni Młodzieży, jakim jest wymiar religijny – wskazuje abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

 

Łódź Piotrowa

W parafiach archidiecezji łódzkiej planowane są spotkania, Msze Święte, fraternie i konferencje z Pismem Świętym oraz zwiedzanie, zmagania sportowe i wycieczki. Młodzi pielgrzymi będą mogli wziąć udział w wyjazdach do Łęczycy i Tumu oraz przemierzyć szlak św. Maksymiliana Kolbego: Pabianice – Zduńska Wola. Razem spotkają się 22 lipca się we wspólnej Drodze Krzyżowej szlakiem Bożego Miłosierdzia. Trasa będzie wiodła z dawnego Parku Wenecja, gdzie św. Faustyna miała pierwsze widzenie Jezusa, aż do katedry łódzkiej.

Już za kilka dni Polska 
będzie tętnić siłą młodości 
i mocą jej wiary

– Bardzo nam zależy, aby rzeczywiście wypromować szlak św. Faustyny w naszym mieście – mówi ks. Marcin Jarzenkowski, dyrektor organizacyjny ŚDM w archidiecezji łódzkiej, i dodaje, że wiele grup zagranicznych, które wybierało Łódź jako miejsce przygotowania do spotkana z papieżem, wskazywało właśnie na postać św. Faustyny jako główne uzasadnienie swoich planów.

Drugim centralnym wydarzeniem Dni w Diecezji będzie tutaj Msza Święta rozesłania w łódzkiej Atlas Arenie, sprawowana 24 lipca w godzinie miłosierdzia pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Później będzie czas na wspólny poczęstunek, a całość zakończy się koncertem przygotowanym przez wspólnotę Chemin Neuf.

 

Włocławek już czeka

Do diecezji włocławskiej przybędą goście z tak odległych krajów, jak Mongolia, Argentyna, Sri Lanka czy Korea Południowa. Zatrzymają się tu także potomkowie polskich zesłańców – młodzi z Kazachstanu, którzy odwiedzą ojczyznę dzięki zorganizowanej przez polskich wolontariuszy akcji „Bilet dla brata”. Diecezja włocławska to miejsce szczególne – tu znajduje się dom, w którym urodziła się Helena Kowalska, znana jako św. Faustyna, która towarzyszy tegorocznym Światowym Dniom Młodzieży ze względu na ich hasło: „Błogosławieni miłosierni”. Młodzi, którzy we Włocławku mają przystanek przed spotkaniem z papieżem Franciszkiem, odwiedzą więc Świnice Warckie, gdzie znajduje się sanktuarium urodzin i chrztu misjonarki miłosierdzia. Nie bez powodu więc przygotowaniom w diecezji włocławskiej patronuje zawołanie „Misericordia”. W godzinie miłosierdzia w Świnicach Warckich odbędzie się uroczysta celebracja pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa, poprzedzona Drogą Krzyżową, nie zabraknie też koncertów pieśni do Miłosierdzia Bożego w wykonaniu chórów i orkiestr Ziemi Świnickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter