19 września
sobota
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Politycy PiS na pielgrzymce w Strachocinie

Ocena: 0
774

Politycy zrzeszeni w ugrupowaniach prawicowych wzięli udział w pielgrzymce parlamentarzystów na Bobolówkę w Strachocinie – miejscu, gdzie urodził się patron Polski św. Andrzej Bobola. Mszy świętej przewodniczył bp Jan Niemiec.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Obecny byli m.in. marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, prezes PiS Jarosław Kaczyński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

W homilii bp Jan Niemiec przypomniał, że 1050 lat Polska przyjęła chrzest, ponieważ tego chciał Bóg. – Ten naród był przewidziany przez Boga właśnie tu i ma się z czego chlubić, bo ma Ojca w niebie i Matkę na ziemi, bo ma swojego Odkupiciela, bo ma swoich patronów, którzy go prowadzą – mówił.

Duchowny podkreślił, że obywatele muszą umieć składać ofiarę dla swojej ojczyzny, a nie patrzeć „ile można na tym zarobić”. – Kiedy nie stać człowieka na to, żeby złożyć ofiarę ze swojego życia, wtedy naród gnuśnieje i zanika, rozpada się, nie ma w nim woli zmagania się, nie ma w nim troski o swoje dzieci, żony, mężów. Taki naród traci tożsamość, po prostu zanika – przestrzegał.

Kaznodzieja za wzór podał patrona Polski św. Andrzeja Bobolę. Zaznaczył, że nie wszyscy są powołani, aby złożyć taką ofiarę jak on, ale wszyscy są wezwani do ofiary dla najbliższych i ojczyzny, „która jest naszą matką”.

– Kiedy naród znieprawia swojego ducha, kiedy ci, którzy mają być jego elitą, stają się jego łże-elitą, doprowadza to do tego, do czego doprowadziła targowica – stwierdził.

Na zakończenie liturgii bp Niemiec zawierzył Polskę, za pośrednictwem św. Andrzeja Boboli, Chrystusowi Królowi.

Przed uroczystością odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego PiS. Następnie zebrani wysłuchali koncertu zespołu Soul z Sanoka.

Jarosław Kaczyński zaznaczył, że politycy spotkali się w Strachocinie przede wszystkim ze względów religijnych. – Byliśmy na tym miejscu, gdzie urodził się św. Andrzej Bobola. Już po raz piąty, to już taka tradycja PiS i staramy się tej tradycji trzymać – powiedział dziennikarzom.

Prezes PiS zaznaczył, że większość członków partii jest katolikami i uznaje Jezusa Chrystusa za króla Polski w znaczeniu religijnym. Udział w wydarzeniu wzięli udział m.in. marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami.

Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany.

Św. Andrzej Bobola jest współpatronem Polski, w archidiecezji przemyskiej patronuje ponadto Akcji Katolickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Sobota, XXIV Tydzień zwykły
Dzień Powszedni albo wspomnienie Najświętszej Maryi Panny w sobotę albo wspomnienie św. Januarego, biskupa i męczennika
w Bogu pokładam nadzieję, nie będę się lękał, *
cóż może uczynić mi człowiek?

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 1 Kor 15, 35-37. 42-49; Ps 56 (55), 3 i 10-14; Łk 8, 4-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter