29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polska na Skałce

Ocena: 0
2644

Od wieków klasztor paulinów wiąże z Wawelem nierozerwalna nić. To zasługa św. Stanisława.

– Człowiek sumienia, Boży wojownik – mówi o świętym o. Grzegorz Prus, przeor klasztoru paulinów na Skałce. Zakonnicy opiekują się krakowskim sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława od 1472 r., a od XVII w. kształcą tutaj swoich kandydatów do kapłaństwa. Na Skałkę zostali sprowadzeni z Jasnej Góry przez samego Jana Długosza, wielkiego czciciela krakowskiego świętego i dobroczyńcę sanktuarium.

 

Pamiątki przeszłości

Do wnętrza późnobarokowej bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Męczennika wspinamy się po monumentalnych schodach. W ołtarzu głównym króluje wódz anielskich zastępów. Jednak pielgrzymi najczęściej kierują się do lewej nawy bocznej, w której znajduje się ołtarz św. Stanisława, upamiętniający jego męczeństwo. Dokonało się ono najprawdopodobniej w piątek 11 kwietnia 1079 r. – z rąk króla Bolesława Śmiałego lub jego siepaczy. Ówczesny biskup krakowski zginął podczas sprawowania Eucharystii. Cios został zadany w tył głowy. Potwierdziły to przeprowadzone w 1963 r. badania czaszki świętego. Następnie ciało męczennika wywleczono na zewnątrz, poćwiartowano i porzucono. Po dokonaniu zbrodni król musiał uchodzić z kraju.

Na Skałce znajdują się pamiątki męczeństwa – fragment posadzki z romańskiego kościoła, który stał w tym miejscu za czasów św. Stanisława i stanowił arenę dramatycznych wydarzeń, oraz kłoda, na której według tradycji rozsieczone zostało ciało męczennika. – Sanktuarium ma również relikwie świętego, które są wystawiane do kultu podczas liturgii – dodaje o. Prus.

– Każdy piątek ma u nas charakter „Stanisławowski” – mówi paulin. Poranna, a jeśli nie ma innych obowiązkowych wspomnień, również wieczorna Msza Święta odprawiana jest za przyczyną św. Stanisława i połączona z wieczystą nowenną. – Wyczytujemy intencje, które pielgrzymi zostawiają na karteczkach przy ołtarzu świętego lub przysyłają za pośrednictwem wirtualnej skrzynki na stronie internetowej. Próśb jest naprawdę sporo – mówi przeor. Oprócz tego w siedem kolejnych piątków po Wielkanocy odbywa się septenna, czyli cykl uroczystych Eucharystii.

– Na ostatnią zapraszamy małżeństwa, szczególnie te, które zostały pobłogosławione w naszej świątyni. Skałka bowiem jest jednym z najpopularniejszych kościołów „ślubnych” w Krakowie. A św. Stanisław przez to, że bronił nierozerwalności sakramentu małżeństwa i godności kobiety przed tyranią króla, uchodzi także za patrona małżeństwa i rodziny – wyjaśnia przeor.

Paulini z myślą o rodzinach i małżeństwach starają się również organizować swoje duszpasterstwo. Od 10 lat odbywają się tutaj kursy przedmałżeńskie, działa wspólnota rodzinna Betelewo, prowadzone są warsztaty naturalnego planowania rodziny. Oprócz tego na Skałce działa Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Bractwo Aniołów Stróżów, Duszpasterstwo Akademickie „Skałka” oraz Bractwo Miłosierdzia Bożego. – Od 40 lat mamy też w lipcu pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę – mówi o. Prus.

 

Niezwykła procesja

Skałka jest jak oaza w sercu zatłoczonego miasta. Panująca tu na co dzień cisza sprawia, że czasem aż trudno uwierzyć, że znajdujemy się w centrum Krakowa. Jest jednak dzień, w który miejsce śmierci św. Stanisława tętni życiem.

Co roku w niedzielę po 8 maja – w tym roku dokładnie tego dnia – przybywa tu wielka, uroczysta procesja z Wawelu – miejsca pochówku patrona Polski. To bardzo stara tradycja. Pierwsza taka procesja odbyła się być może już w 1254 r. – rok po kanonizacji krakowskiego biskupa. Procesje organizowano regularnie nawet w okresie zaborów. Dopiero wybuch II wojny światowej spowodował, że nastąpiła przerwa. Mimo wyraźnych utrudnień – Stanisław ze względu na przeciwstawienie się władzy był dla komunistów szczególnie niewygodnym świętym – tradycję podjęto za czasów PRL-u, a procesja ściągała wiernych ze sztandarami i feretronami z całej wielkiej archidiecezji, „krakowiaków i górali”, rzemieślników i rolników, hutników i profesorów. Idzie w niej episkopat Polski, także przedstawiciele władz. Na Skałce odprawiana jest Msza Święta, po której procesja wraca na Wawel. W tym roku krakowskie uroczystości będą częścią obchodów Jubileuszu Chrztu Polski.

Co roku procesję poprzedza nowenna w katedrze wawelskiej. Wieńczy ją oktawa na Skałce. – Przez osiem dni w naszej bazylice odprawiane są uroczyste Msze Święte, którym przewodniczą przedstawiciele różnych zakonów z Krakowa. Na zakończenie liturgii odbywają się procesje eucharystyczne wokół Sadzawki św. Stanisława – mówi przeor paulinów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter