21 września
poniedziałek
Jonasza, Mateusza, Hipolita
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polski kościół statystyczny

Ocena: 5
858

Kościół w naszym kraju osiągnął stabilizację i zaczyna się starzeć – wynika z danych najnowszego Rocznika statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce.

fot.pixabay/CC0

Dobrą, choć nigdy przez Kościół niewykorzystywaną do końca okazją do przyjrzenia się sobie jest przedstawiane corocznie przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia. Rocznik najnowszy, opracowywany przez ubiegły rok, przedstawia dane o Kościele w 2018 r. i daje do myślenia.

Podaje statystyki ogólne i w rozbiciu na diecezje: struktur parafialnych, liczby księży, osób zakonnych i alumnów, życia sakramentalnego Polaków oraz – po raz pierwszy – aktywności świeckich w parafiach, duszpasterstw rodzin, katolickich telefonów zaufania itp. Znajdziemy również dane o edukacji religijnej w szkole i o zabytkach sakralnych.

 


NA STAŁYM POZIOMIE

Słowem, które według tych danych najlepiej oddaje stan Kościoła w Polsce, jest „stabilizacja” – co wcale nie oznacza, że jest to stan pożądany.

Od kilkudziesięciu lat utrzymuje się niezmiennie duże, warunkowane historycznie zróżnicowanie między diecezjami w południowo-wschodniej części kraju, na obszarach w granicach sprzed II wojny światowej, gdzie jest najwięcej parafii, księży, alumnów, wiernych chodzących do kościołów, udzielanych sakramentów, uczniów korzystających z katechezy itd. a diecezjami na ziemiach „poniemieckich”, na północy i zachodzie Polski, gdzie statystyki są o wiele gorsze.

Na względnie stałym poziomie od kilku lat utrzymuje się liczba parafii, których było w 2018 r. ok. 1356, z czego prawie 7 proc. to parafie prowadzone przez zgromadzenia zakonne.

Jeszcze bardziej stabilne okazały się wyniki dominicantes i communicantes. W 2018 r. w niedzielnej Mszy uczestniczyło statystycznie 38,2 proc. katolików. To w porównaniu z rokiem poprzednim spadek jedynie o 0,1 proc. Z kolei do Komunii Świętej przystępowało 17,3 proc. katolików, czyli o 0,3 proc. więcej niż w 2017 r. – Różnice mieszczą się w granicach błędu statystycznego – komentuje dyrektor ISKK ks. dr Wojciech Sadłoń SAC.

Stabilizacja dotyka i innych dziedzin życia Kościoła. Po raz pierwszy opublikowano dane o participantes, czyli odsetku członkostw w grupach, wspólnotach i organizacjach parafialnych w stosunku do ogólnej liczby katolików w parafii. Tu także – po dynamicznym wzroście z 4,3 proc. do 7,8 proc. w latach 1993-2003 – od 15 lat mamy do czynienia z powolnym, jednak systematycznym wzrostem do 8,1 proc. w 2018 r.

Katecheza szkolna to kolejna dziedzina, w której można mówić o stabilizacji. Jeśli w roku szkolnym 2014/2015 na religię w placówkach edukacyjnych uczęszczało ogółem 87 proc. uczniów, to – wg danych z 34 diecezji, a więc niepełnych – w roku szkolnym 2018/2019 było to 88 proc. Z tego najwięcej (94,2 proc.) w szkołach podstawowych, a najmniej (80,8 proc.) w liceach ogólnokształcących. Pogłębia się – nienotowana jednak w Annuarium – przepaść między frekwencją na lekcjach religii na wsi (w 2013 r. ok. 96 proc.) i w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (53 proc.); 44 proc. uczniów deklaruje całkowity brak praktyk religijnych.

 


PROBLEM ZASTĘPOWALNOŚCI

To, co może naprawdę martwić, to słabnące z roku na rok siły apostolskie Kościoła. W 2018 r. w polskich diecezjach było inkardynowanych niemal 25 tys. księży, czyli tylko o 41 mniej niż rok wcześniej. W parafiach zaangażowanych duszpastersko było ich ponad 20,5 tys. czyli o 334 mniej w porównaniu z 2017 r. To spadek niemal niezauważalny. Martwią jednak dysproporcje w poszczególnych diecezjach: np. w diecezji tarnowskiej było 1,6 tys. kapłanów, w archidiecezji krakowskiej – 1,2 tys., w diecezji elbląskiej – 276, a w drohiczyńskiej – tylko 265.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 20 września

Niedziela, XXV Tydzień zwykły
Tak ostatni będą pierwszymi,
a pierwsi ostatnimi.

+ czytania liturgiczne (rok A, II): Iz 55,6-9; Ps 145,2-3.8-9.17-18; Flp 1,20c-24.27a; Mt 20,1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Wielkoduszny Bóg - komentarz tygodnika Idziemy

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter