19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie wojsko i służby mundurowe w Watykanie

Ocena: 0
1420

Grupa 80 żołnierzy i funkcjonariuszy z Polski wzięła udział w jubileuszu wojska i służb mundurowych, obchodzonym w ramach Roku Miłosierdzia.

2016-05-01 18:22
kos / Rzym (KAI), mz
fot. PAP/EPA/GIORGIO ONORATI

Polscy pielgrzymi uczestniczyli w sobotę 30 kwietnia w porannej Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II, a następnie w specjalnej audiencji generalnej, w której wraz z nimi wzięli udział przedstawiciele armii i służb mundurowych z kilkunastu krajów świata.

Jubileusz wojska i służb mundurowych wpisuje się w obchody 30. rocznicy podpisania przez Jana Pawła II konstytucji apostolskiej „Spirituali Militum Curae”, dostosowującej ordynariaty polowe do nauczania Soboru Watykańskiego II i nadającej im status Kościołów partykularnych.

Polska delegacja wyruszyła z wojskowej części warszawskiego lotniska Okęcie. O godzinie 2.10 i 2.20 do Rzymu odleciały dwa samoloty typu CASA-295M z 80 osobami. Po czterogodzinnym locie pielgrzymi dotarli do wojskowego lotniska Pratica di Mare pod Rzymem, z którego dwoma autokarami przybyli w pobliże Placu św. Piotra. O godz. 8.00 wzięli udział we Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II, sprawowanej przez kapelanów wojska i służb mundurowych pod przewodnictwem biskupa polowego Józefa Guzdka.

W homilii bp Guzdek przypomniał, że Jan Paweł II należał do największych proroków XX i XXI wieku, a siłę swej posługi budował na trzech fundamentach: modlitwie, mądrości oraz poszanowaniu praw człowieka.

Biskup Guzdek podkreślił, że miał okazję kilkakrotnie widzieć Jana Pawła II, jeszcze jako metropolitę krakowskiego, pogrążonego w modlitwie.

– To był człowiek ogromnej wiary i głębokiej, ufnej modlitwy – podkreślił. Przypomniał fragment wspomnień Jana Nowaka Jeziorańskiego, w którym "Kurier z Warszawy" opisuje scenę modlitwy Papieża Polaka, jako doznanie niemal mistyczne.

Zdaniem biskupa polowego drugim fundamentem siły Jana Pawła II była mądrość. – Dziś fundamentem zdrowej wiary musi być rozum, nie tylko emocje. Nie wystarczy pytać: "Co czujesz?", ale trzeba pytać: "Co myślisz?", "Gdzie jest prawda?", bo tylko na niej można budować – powiedział.

– Trzecim fundamentem wiary Jana Pawła II – mówił dalej biskup Guzdek – były prawa człowieka. Prawo do życia i poszanowania godności i wolności każdego człowieka były dla niego podstawowe. To dzięki szacunkowi dla tych zasad otwierały się przed nim drzwi i serca wielu ludzi – powiedział.

Zdaniem bp Guzdka modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II jest okazją do refleksji nad własną postawą i umiejętnością budowania swej wiary na podobnych fundamentach. – Warto dziś pytać siebie: czy buduję na fundamencie wiary? Czy w moim życiu jest fides et ratio? Czy wiara moja jest wiarą rozumną? Czy w dialogu z innymi nie nadużywam argumentu: "bo ja, katolik..."? Prośmy o to, żebyśmy jako wojskowi i służby mundurowe w Polsce potrafili budować naszą wspólnotę na zdrowych i mocnych fundamentach. Tylko wtedy do nas należeć będzie przyszłość naszych formacji i pomyślność naszej Ojczyzny – przekonywał biskup polowy.

Po Mszy świętej gen. bryg. Jan Dziedzic, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego złożył wiązankę kwiatów przy grobie św. Jana Pawła II.

Delegacja udała się następnie na plac św. Piotra, gdzie oczekiwała na rozpoczęcie specjalnej audiencji generalnej z udziałem wojska i policji z całego świata. Na placu zgromadziło się 60 tys. wiernych. Na pół godziny przed rozpoczęciem audiencji na placu pojawił się papież Franciszek, który pozdrawiał zgromadzonych wiernych.

– Z radością witam przedstawicieli sił zbrojnych i policji, pochodzących z wielu stron świata, którzy przybyli z pielgrzymką do Rzymu z okazji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Misją sił porządkowych – żołnierzy i policji jest zapewnienie bezpiecznego środowiska, aby każdy obywatel mógł żyć w pokoju i pogodzie ducha – zwrócił się do zebranych wojskowych i funkcjonariuszy papież Franciszek. Zachęcił ich, aby w swojej służbie starali się być "narzędziami pojednania, budowniczymi mostów i siewcami pokoju".

– Jesteście bowiem powołani nie tylko do zapobiegania, kierowania i położenia kresu konfliktom, ale także przyczyniania się do budowy ładu opartego na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności, zgodnie z definicją pokoju podaną przez świętego Jana XXIII w encyklice Pacem in terris – powiedział.

Zdaniem Ojca Świętego utrzymanie pokoju nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza z powodu wojny, która znieczula serca i powiększa przemoc i nienawiść. – Zachęcam was, byście się nie zniechęcali. Kontynuujcie waszą drogę wiary i otwórzcie wasze serca na Boga, miłosiernego Ojca, który niestrudzenie nam przebacza. W obliczu wyzwań każdego dnia, niech jaśnieje wasza chrześcijańska nadzieja, która jest pewnością zwycięstwa miłości nad nienawiścią i pokoju nad wojną – podkreślił Franciszek.

Podczas pozdrowień w różnych językach papież zwrócił się do polskich żołnierzy i funkcjonariuszy oraz ponowił swój apel by stawali się narzędziami pokoju i pojednania, wśród zwaśnionych narodów. Tekst pozdrowień papieskich i streszczenie katechezy odczytał ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Po zakończonej audiencji generalnej do papieża podeszło kilku członków polskiej delegacji. Wśród nich był m. in. gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca Dowódcy Generalnego wręczył Ojcu Świętemu miniaturkę z przedstawieniem Placu Zamkowego w Warszawie oraz symbol Dowództwa Generalnego.

– Ojciec Święty pytał, skąd przyjechaliśmy, zapytał też o cel naszej wizyty i podziękował za przekazane dary. W rozmowie zapewniłem go, że wojsko czeka na jego przyjazd w lipcu na Światowe Dni Młodzieży – powiedział pod spotkaniu gen. Śliwka.

Polscy żołnierze i funkcjonariusze udali się do kościoła św. Stanisława, gdzie od drugiej połowy XVI istnieje polski ośrodek duszpasterski. Ks. Paweł Ptasznik, rektor kościoła opowiedział o historii miejsca i osobach z nim związanych. Przypomniał m.in. postać abp. Józefa Gawliny, drugiego w historii biskupa polowego Wojska Polskiego, który po zakończeniu II wojny światowej był opiekunem polskiej emigracji i rektorem kościoła.

St. bryg. Stanisław Sulneta z Państwowej Straży Pożarnej podkreślił, że przyjazd do Rzymu na spotkanie z Ojcem Świętym, to ogromne przeżycie dla niego i całej rodziny. – To ogromne wyróżnienie dla nas, że mogliśmy reprezentować Państwową Straż Pożarną na Placu św. Piotra. Naszą obecność traktujemy symbolicznie, jako wizytę wszystkich funkcjonariuszy naszej formacji. Naszym powołaniem jest służba, w której jak mówił Jan Paweł II, staramy się wymagać od siebie jak najwięcej, choćby nikt od nas tego nie wymagał – powiedział KAI.

Szef Biura Ochrony Rządu płk BOR Andrzej Pawlikowski podkreślił, że spotkanie z formacjami mundurowymi wojska i policji z całego świata to przeżycie duchowe i poczucie wspólnoty ludzi w mundurach, służących sprawie bezpieczeństwa.

– Na długo zapamiętam spotkanie z Ojcem Świętym i jego przesłanie. Tak liczne zgromadzenie reprezentantów służb to także integracja naszego środowiska. Świat jest teraz globalną wioską, więc musimy jednoczyć się przeciwko zagrożeniom. Świadomość wspólnoty, służenia tym samym wartościom bardzo w tym pomaga. Tylko razem możemy stworzyć system zapobiegania zagrożeniom naszego wspólnego bezpieczeństwa – powiedział płk Pawlikowski.

Dziś w Watykanie kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej celebrować będzie Mszę świętą w Bazylice św. Piotra w intencji wojska i służb mundurowych.

Podobne spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami wojska i służb mundurowych odbyło się 19 listopada 2000 roku, podczas Roku Wielkiego Jubileuszu. Także wtedy wzięli w nim udział przedstawiciele Wojska Polskiego, policji, BOR i Straży Granicznej.

Tegoroczna pielgrzymka była także okazją do dziękczynienia za 25-lecie Ordynariatu Polowego w Polsce odnowionego przez św. Jana Pawła II w styczniu 1991 roku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter