14 lipca
niedziela
Ulryka, Bonawentury, Kamila
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polskie wzory

Ocena: 0
1149

Przez pięć intensywnych dni delegacja z Panamy czerpała w Polsce z doświadczeń związanych z organizacją Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. – To dało nam więcej światła i pewności, aby podjąć to wyzwanie – zaznaczył na konferencji prasowej w Warszawie przewodniczący Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2019, metropolita Panamy abp José Domingo Ulloa.

fot. Michał Ziółkowski

Goście z Ameryki Środkowej spotkali się m.in. z kard. Stanisławem Dziwiszem, bp. Damianem Muskusem, abp. Salvatorem Pennachiem, abp. Henrykiem Hoserem SAC i bp. Markiem Solarczykiem. Spośród poruszonych tematów abp Ulloa wymienił przyjęcie pielgrzymów w parafiach, organizację Dni w Diecezjach, transport oraz współpracę z mediami. Na Jasnej Górze goście zawierzyli przygotowania do ŚDM Matce Bożej.

W parafiach Panamy przeprowadzono już sondaż dotyczący możliwości zakwaterowania pielgrzymów. Przyjmą ich też diecezje krajów sąsiednich, jak Kostaryka czy Nikaragua. Jak wskazał sekretarz wykonawczy KO ŚDM Victor Chang, termin 34. spotkania młodych z papieżem (22-27 stycznia 2019 r.) jest najkorzystniejszy pod względem klimatu. Temperatura sięga wtedy ok. 30 stopni. Będzie można przyjechać z małym bagażem – zauważył abp Ulloa.

Koordynator generalny Komitetu ks. Romullo Aguilar przypomniał, że Panama była pierwszą diecezją w kontynentalnej części Ameryki, Ewangelia dotarła tam w 1513 r. – Panama jest też krajem wielu męczenników, musiała wiele wycierpieć – opisywał duchowny. Zaznaczył, że w regionie szczególnym kultem otoczona jest Maryja Panna. Może dlatego hasłem ŚDM w Panamie będzie zawołanie „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa Twego”.

W intencji przygotowań do ŚDM 2019 wierni w Polsce i w Panamie będą się modlili 22. dnia każdego miesiąca – ogłosił dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk. Zapowiedział także drugą edycję programu „Bilet dla Brata”. Tym razem zebrane fundusze dofinansują wyjazdy polskiej młodzieży do Panamy. W Niedzielę Palmową (9 kwietnia) polska delegacja przekaże panamskiej symbole ŚDM oraz listy, w których młodzi Polacy dzielą się przeżyciami z Krakowa. Można je nadsyłać (po hiszpańsku lub angielsku) do 15 marca na adres KBO ŚDM (biuro@sdm.org.pl).

– Czekamy na was z naszą kulturą, różnorodnością narodów, wiarą i otwartym sercem. Panama to o wiele więcej niż kanał, to są ludzie i ich radość – zaprasza Polaków abp Ulloa. Jednocześnie powierza się modlitwie Kościoła w Polsce za wstawiennictwem św. Faustyny, św. Jana Pawła II i bł. Oscara Romero.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, fotoreporter, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Niegdyś stypendysta Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", dziś członek Stowarzyszenia Absolwentów "Dzieło". Lider w katolickiej wspólnocie mężczyzn Przymierze Wojowników.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter