2 kwietnia
niedziela
Wladyslawa, Franciszka, Teodozji
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Polsko, masz wstać!

Ocena: 0
1143

– Polsko, masz wstać! Masz powstać z kajdan niewoli i iść drogami wolności! Polsko, ocaliła Cię twoja wiara w Boga, który jest jedynym i ostatecznym Panem dziejów ludzkich i historii. Narodzie Polski, ocaliła Cię Twoja, niemal organiczna, więź z Kościołem katolickim. Ta wolność zawsze musi być wolnością mądrą! – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas Mszy Świętej w archikatedrze łódzkiej.

Zgromadzili się na niej łódzcy parlamentarzyści, wojewoda Jolanta Chełmińska, poczty sztandarowe oraz liczni wierni.

Arcybiskup Jędraszewski w słowie skierowanym do zebranych wskazał, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze, ale że musimy o nią ciągle na nowo zabiegać, dbać oraz za nią Panu Bogu każdego dnia dziękować. Przestrzegł też przed pokusami, jakie czyhają w naszej wolności.

– Ciągle także aktualna jest pokusa, aby myśleć, żyć i postępować tak, jakby Boga nie było! Bo ciągle także przychodzi pokusa, aby tworzyć prawa, także prawa państwowe, które stanowią ewidentne naruszenie prawa naturalnego, które mówi: czyń dobro, a unikaj zła! Mądrość Boża, potwierdzona przez wieki, doświadczenie wieków, mówi przecież jednoznacznie: nic, co jest budowane mimo Boga, a tym bardziej wbrew Bogu, nie ostoi się. Upadnie! – mówił arcybiskup.

Na zakończenie metropolita łódzki, zwracając się do wiernych, przypomniał, że my, Polacy, mamy obowiązek modlić się za Ojczyznę, ale także za tych, którzy naszym chrześcijańskim krajem władają.

– Trzeba nam do źródeł naszej polskiej tożsamości wracać. Szczególnie teraz, kiedy przyjdzie nam obchodzić 1050. rocznicę tego wiekopomnego aktu niezwykle odważnego Mieszka I. Dlatego ta dzisiejsza Eucharystia jest wielkim dziękczynieniem Panu Bogu za Polskę. Za Polskę niepodległą, która wybuchła w dniu 11 listopada 1918 roku po wielu, wielu latach niewoli. Jest to jednocześnie nasza żarliwa modlitwa za tych wszystkich, którym naród polski demokratycznie powierzył odpowiedzialność za nasze państwo i naszą Ojczyznę, aby rządzili mądrze i odpowiedzialnie. Aby ich styl służenia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej mógł być przez naród z całą żarliwością modlitwy wspierany błaganiem: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – powiedział abp Jędraszewski.

ks. Paweł Kłys
fot. ks. Paweł Kłys

Idziemy nr 47 (530), 22 listopada 2015 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 2 kwietnia

Niedziela Palmowa
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci,
i to śmierci krzyżowej.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 26,14-27,66
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Komentarz „Idziemy” - Rozdarta zasłona


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

Materiał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter