15 października
wtorek
Jadwigi, Teresy, Florentyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pomoc Matki Bożej

Ocena: 0
2218
Nie lękajmy się definitywnych zobowiązań, zobowiązań angażujących i obejmujących całe życie! W ten sposób nasze życie będzie owocne! – wezwał papież Franciszek w homilii na zakończenie modlitwy różańcowej, którą odprawił w rzymskiej bazylice Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej. Wraz ze zgromadzonymi w świątyni odmówił Tajemnice Radosne Różańca. Był to oficjalny ingres Papieża do tej świątyni.

W homilii Papież przypomniał, że przed obrazem Matki Bożej patronki Rzymu „Salus Populi Romani” wszyscy modlili się – dla wszystkich, dla Rzymu, dla świata – aby dała nam zdrowie i prowadziła do zbawienia.

Ojciec Święty wyjaśniał, co to znaczy, że Matka Boża pomaga nam wzrastać, mierzyć się z życiem, być wolnymi. Mówiąc o pomocy we wzrastaniu, Papież podkreślił, że Matka Boża „pomaga nam wzrastać po ludzku i w wierze, byśmy byli mocni i nie ulegali pokusie bycia człowiekiem i chrześcijaninem w sposób powierzchowny, ale żyli odpowiedzialnie, zmierzali zawsze do tego, co bardziej wzniosłe”.

Wyjaśniając, na czym polega pomoc Maryi w wychowaniu do zmierzenia się z trudnościami życia, powiedział: „I jako dobra Matka jest blisko nas, abyśmy nigdy nie tracili odwagi w obliczu przeciwności życia, w obliczu naszej słabości, w obliczu naszych grzechów: daje nam siłę, wskazuje nam drogę swego Syna. Z krzyża Jezus mówi do Maryi, wskazując na Jana: «Niewiasto, oto syn Twój», a do Jana: «Oto Matka twoja». W tym uczniu jesteśmy reprezentowani wszyscy: Pan powierza nas w pełne miłości i czułości ręce Matki, abyśmy odczuli Jej wsparcie w zmierzaniu się i przezwyciężeniu trudności naszego życia ludzkiego i chrześcijańskiego”.

Mówiąc o towarzyszeniu Matki Bożej w naszym rozwoju, naszej wolności, Franciszek wyjaśniał, co to jest wolność. – Z pewnością nie jest to czynienie wszystkiego, na co mamy ochotę, uleganie namiętnościom, przechodzenie z jednego doświadczenia w drugie, bez rozeznania, naśladowanie aktualnej mody. Wolność nie oznacza, że tak powiem, wyrzucenia przez okno tego wszystkiego, co się nam nie podoba. Wolność jest nam dana, abyśmy umieli dokonywać właściwych wyborów w życiu! – powiedział i dodał: „Maryja jako dobra Matka wychowuje nas, byśmy tak jak Ona byli zdolni do dokonywania ostatecznych wyborów, z tą pełną wolnością, z jaką odpowiedziała «tak» na plan Boży dotyczący Jej życia”.

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 14 października

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego. 

Dziś w Kościele:
poniedziałek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Kaliksta I, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Małgorzaty Marii Alacoque, dziewicy
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 1,1-7; Ps 98 (97),1-4; Łk 11,29-32
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -