16 września
poniedziałek
Edyty, Korneliusza, Cypriana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Potrzebna czy zbędna?

Ocena: 0
598

Proces wychowawczy młodego człowieka nie powinien pomijać wychowania religijnego - mówi ks. dr. Marcin Wojtasik, dyrektor Wydziału Katechetycznego łódzkiej kurii, w rozmowie z ks. Pawełem Kłysem.

fot. ks. Paweł Kłys

Za chwilę zacznie się rok szkolny i wrócą skargi, że religia jest na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej. Czy jakieś rozporządzenie MEN pozwala na taką praktykę?

Nie ma takiego prawa. Dyrektorzy szkół dobrze o tym wiedzą, ale to presja rodziców dzieci niechodzących na religię wymusza na dyrektorze ustawienie planu tak, by te dzieci nie traciły czasu na tzw. okienka. Powiem szczerze, że część dyrektorów ulega tej presji, ale jest też duże grono, a nawet większość, która stara się religię umieścić w ciągu trwania innych zajęć lekcyjnych, nie widząc w tym żadnego problemu. Chciałbym też w tym miejscu powiedzieć o jeszcze jednej rzeczy. To, że część uczniów nie chodzi na religię, nie znaczy, że są oni osobami niewierzącymi. Nie chodzą na religię, bo muszą dojeżdżać z domu do szkoły po kilka lub kilkanaście kilometrów, a lekcja religii jest na tzw. zerówce lub na ostatniej godzinie, co sprawia, że sami się tłumaczą, iż chcieliby wracać do domu wcześniej lub po prostu nie mają czym przyjechać do szkoły o tej porze. Takich i podobnych przypadków jest więcej. Stąd twierdzenie, że ktoś, kto nie chodzi na religię w szkole, jest niewierzący, jest mylne i często krzywdzące.

Co katecheza ma dziś do zaoferowania młodemu człowiekowi?

Wraz z katechezą w szkole pojawiał się także program, który poza przekazem wiedzy ma też wymiar wychowawczy. Katecheza proponuje życie według zasad i norm moralnych, które są niezbędne w procesie wychowawczym. Począwszy od szkoły podstawowej, a skończywszy na szkole ponadpodstawowej, w czasie nauki religii odbywa się także przygotowanie do przyjęcia sakramentów. Na pierwszym etapie edukacji szkolnej jest to przygotowanie do sakramentu pojednania i Eucharystii. Chodzi tu o przygotowanie nie tylko dzieci, ale także i ich rodziców, którzy przedłużają proces edukacji w domu – są bowiem, jak katecheci, nauczycielami wiary dla swoich dzieci. Na dalszym etapie katechezy jest przygotowanie do sakramentu bierzmowania, który ma być dopełnieniem tego, co przez lata zostało poznane przez młodego człowieka w sposób intelektualny.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 34 (723), 25 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 9 września 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 września

"... nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój. Lecz powiedz słowo, a mój sługa odzyska zdrowie"

Dziś w Kościele: poniedziałek, XXIV tydzień zwykły
+ wspomnienie świętych męczenników Korneliusza, papieża, i Cypriana, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 2,1-8; Ps 28 (27),2.7.8-9, Łk 7,1-10
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Lato z SalveNet - do końca lata zapraszamy do przeglądu filmów SalveNET prezentowanych podczas minionych wakacji.


- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -