20 lutego
wtorek
Leona, Ludomira, Zenobiusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powrót kapucynów

Ocena: 0
541

Kapucyni w tym roku świętują stulecie powrotu do Warszawy. „Cierpienie, poświęcenie, świętość” – tak mówią o tamtym czasie.

fot. archiwum oo. kapucynów

Z Warszawy zostali wyrzuceni przez władze carskie za udział w powstaniu styczniowym i pomoc powstańcom. W nocy z 27 na 28 listopada 1864 r. skasowano klasztor przy ul. Miodowej. Wywieziono wiele cennych przedmiotów i książek. Udało się przechować tylko obrazy i konfesjonały. Ukaz odnośnie do kasaty klasztorów w Królestwie Polskim wydał car Aleksander II. Zakonników wywieziono do Zakroczymia. Został tylko brat Wilhelm Pasiuta, a kościół Przemienienia Pańskiego przejęły władze diecezjalne.

Kapucyni starali się kilkakrotnie wrócić na Miodową, ale nie otrzymywali zgody od władz carskich. Od 1908 r. zaczęli więc pracować na Powiślu, gdzie w miejscu dzisiejszego kościoła Wspólnot Jerozolimskich odrestaurowali stary młyn. Tam powstała kaplica Matki Bożej Częstochowskiej i hospicjum. – Musieli działać bardzo prężnie, skoro władze carskie zwróciły na nich uwagę. Na przełomie listopada i grudnia 1911 r. zostali wypędzeni do Nowego Miasta – opowiada br. Grzegorz Filipiuk OFM Cap.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 7 (645), 18 lutego 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 28 lutego 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.SALON DZIENNIKARSKINajwyżej oceniane artykuły