17 października
czwartek
Wiktora, Marity, Ignacego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Powstaje największa na Mazowszu żywa szopka

Ocena: 0
1530

Już po raz 10. stanie na placu w pobliżu bazyliki w Niepokalanowie.

2015-12-23 10:50
pw / Niepokalanów (KAI), mz

Szopka zostanie otwarta 24 grudnia i jak co roku pojawią się w niej: kuce, kozy, owce, ptaki ozdobne, pawie, bażanty, kaczki, króliki oraz świnki wietnamskie. Będzie otwarta do niedzieli 27 grudnia.

– Miejmy nadzieję, że odwiedzanie szopki i oglądanie prawdziwych zwierząt nie będzie jedyną atrakcją, ale dzięki odwzorowaniu prawdziwej atmosfery tamtych wydarzeń zastanowimy się nad tym wszystkim, co Bóg dla nas zrobił – powiedział o. Andrzej Sąsiadek, proboszcz parafii w Niepokalanowie, pomysłodawca szopki.

Budowa szopki rozpoczęła się na początku grudnia. W prace dobrowolnie włączali się parafianie i wolontariusze. Pomimo czasem złej pogody chętnych do pracy nie brakowało. Tegoroczna budowla jest największa z dotychczasowych dziewięciu, jakie w minionych latach powstawały w Niepokalanowie: ma ok. 30 m. długości, 15 m. szerokości oraz 7 m wysokości, powierzchnia dachu to blisko 300 mkw. Tradycją jest, że każda kolejna szopka ma być większa od poprzedniej.

W szopce są kojce dla zwierząt, platformy dla figur różnych świętych lub postaci związanych z Bożym Narodzeniem. Centralne miejsce przygotowane jest oczywiście dla Świętej Rodziny. Całość zbudowana jest z drewna i słomy i można powiedzieć, że już teraz, jeszcze przed otwarciem, szopka robi duże wrażenie.

– Szopki w kościołach są piękne, nastrojowe, ale też najczęściej "ugrzecznione" – podkreśla proboszcz parafii w Niepokalanowie. Dodaje, że szopki ze zwierzętami, budowane na zewnątrz, mają swój ubogi i bardzo wiarygodny klimat. Zdaniem o. Sąsiadka zapach zwierząt, siana czy odczucie zimna pomaga doświadczyć prawdziwego klimatu wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat.

Oficjalne otwarcie szopki odbędzie się w Wigilię, po Mszy Świętej Pasterskiej, czyli w nocy z 24 na 25 grudnia. Wówczas przy szopce odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieżowego Zespołu muzycznego „Miriam”, działającego przy parafii Niepokalanów. Szopka z żywymi zwierzętami będzie otwarta do niedzieli, 27 grudnia, natomiast cała budowla zostanie rozebrana dopiero po 2 lutego, czyli po święcie Ofiarowania Pańskiego.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 października

On sam jest sprawiedliwy i usprawiedliwia każdego, który żyje dzięki wierze w Jezusa

Dziś w Kościele:
czwartek, XXVIII tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 3,21-30a, Ps 130, Łk 11,47-54
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypominamy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)
1. Po co są Aniołowie?
2. Dogmaty anielskie
3. Misja anielska
4. Anioły w Starym Testamencie; 5. Chrystus jest centrum świata; 6. Aniołowie w chwilach pokusy; 7. Aniołowie opiekują się Kościołem;
8. Imiona Anielskie; 9. Jak zaprzyjaźnić się z Aniołem?

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane artykułyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -