9 sierpnia
niedziela
Romana, Ryszarda, Edyty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnaliśmy śp. ks. Piotra Urbanowskiego

Ocena: 5
1112

Czasem wspomnień, a przede wszystkim dziękczynienia Bogu za owoce dobrego, kapłańskiego życia były uroczystości pogrzebowe zmarłego przed tygodniem moderatora Ruchu Światło-Życie w diecezji warszawsko-praskiej ks. Piotra Urbanowskiego. W jego rodzinnej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie modlili się i żegnali go wraz z rodziną kapłani, koledzy kursowi, środowisko oazowe z całej diecezji i wierni parafii, w których posługiwał.

Fot. www.kspiotrurbanowski.pl

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

Ks. Piotr był ważną cząstką życia wspólnoty Kościoła. Jak najtrafniej ocenić to - zdawałoby się, że przedwczesne - odejście do domu Ojca, gdy kończy się czas jego owocowania?

- pytał na początku swojej homilii bp Kamiński odnosząc się do ogromu dobra, jakie przez 21 lat posługi kapłańskiej ks. Urbanowskiego dokonało się w Kościele warszawsko-praskim. I powszechne przekonanie o tym, jak wielkie dziedzictwo dobra, przykładnego służenia Bogu i ludziom, jaki ogrom dobrych wspomnień pozostawia po sobie ks. Piotr Urbanowski - to zdominowało całą uroczystość jego ostatniego pożegnania.

Te owoce nie dziwią, jeśli popatrzymy na ilość wspólnot, które pracowały nad jego dojrzewaniem i owocowaniem. O tym trzeba koniecznie z wdzięcznością wspomnieć, ponieważ jest to ważne także dla nas

- przekonywał bikup Romuald.

W tym kontekście przypomniał on kolejne wspólnoty ks. Piotra: początki we wspólnocie kochającej się rodziny, w jakiej się wychowywał, wspólnotę swojej parafii, następnie wspólnotę oazową, z którą związał całe swoje życie: jako członek Ruchu Światło-Życie, potem animator, moderator, moderator diecezjalny Domowego Kościoła i Ruchu Światło-Życie. W końcu wspólnotę klerycką i diecezjalną - kapłańską.

Tam, w rodzinnym domu, dla Piotrka się wszystko zaczęło. Dziękujemy Wam, bo dopiero z czasem można zobaczyć i doświadczyć, co to znaczy przyjazne gniazdo rodzinne. Nie byliście skąpi – z wielką radością oddaliście Piotra na służbę Bożą

- zwrócił się bp Kamiński do rodziny zmarłego ks. Urbanowskiego, a następnie do oazowiczów, których przekonywał:

Po ludzku możemy powiedzieć: szkoda. Ks. Piotr tyle jeszcze mógł zrobić. Wielkość ludzka, prawdziwa miłość i odpowiedzialność winna nam w tym momencie podpowiedzieć zaufanie Bogu. On wie najlepiej. I nawet nie zauważymy, jak szybko nadejdzie obfitość Jego błogosławieństwa za to, że wdzięcznym sercem i w pokorze oddajemy naszego brata Bogu.

Wiele miejsca ordynariusz warszawsko-praski poświęcił też drodze ks. Piotra do kapłaństwa i dynamice jego kapłańskiej posługi, by na koniec homilii prosić:

Uwielbiajmy Boga za wszystko, co czyni w naszych braciach i siostrach. Towarzyszmy naszemu bratu, kapłanowi Piotrowi, kiedy będzie dźwigał wieńce dorobku swojego życia, a my bądźmy hojni, ubogacajmy ten dorobek poprzez modlitwę, dobre czyny, a może najbardziej przez fakt naszego osobistego nawracania się. Niech Bóg będzie we wszystkim uwielbiony.

Na zakończenie liturgii eucharystycznej przyszedł pełen wzruszeń czas przemówień i pożegnań.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 10 sierpnia

Poniedziałek, XIX Tydzień zwykły
+ Święto św. Wawrzyńca, diakona i męczennika
Ten, kto miłuje swoje życie, traci je,
a kto nienawidzi swego życia na tym świecie,
zachowa je na życie wieczne.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): 2 Kor 9, 6-10; Ps 112, 1-2. 5-6. 7-9; J 12, 24-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
Dziś: 10 sierpnia - Parafia Św. Jana Kantego w Legionowie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter