10 kwietnia
sobota
Michala, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnanie Matki

Ocena: 0
3049
W homilii biskup ełcki Jerzy Mazur SVD podkreślił, że nawiedzenie Maryi w jej świętym wizerunku w parafiach, domach zakonnych, seminarium, szpitalach poruszyło wiele serc i było czasem łaski. Porównał peregrynację do odwiedzin Maryi w domu Zachariasza. – Wypowiadaliście za św. Elżbietą: „A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi” do nas. Zawierzaliście Maryi siebie, swoje małżeństwa, rodziny, najbliższych – podsumowywał. – Dziś dziękujemy Trójjedynemu Bogu za łaski, jakie stały się udziałem konkretnych ludzi i wspólnot w Kościele warszawsko-praskim podczas nawiedzenia. Dziękujemy za działanie Boże za wstawiennictwem Maryi, kiedy odkrywaliśmy piękno drogi wierności Bogu i służby człowiekowi. Razem z Nią pełni zdumienia wielbimy dziś Boga, że wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny, a za prorokiem Izajaszem powtarzamy: „dusza moja raduje się w Bogu moim, bo mnie przyodział w szaty zbawienia” – mówił bp Mazur. W jego kazaniu nie zabrakło nawiązań do odzyskania przez Polskę niepodległości czy Cudu nad Wisłą.

Przy okazji dziękczynienia za peregrynację nie można było nie wspomnieć kard. Stefana Wyszyńskiego. – W czasie internowania w Komańczy Prymas Tysiąclecia. ułożył tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, i po tylu latach one nadal są aktualne – podkreślił biskup ełcki. Przypomniał również słowa abp. Hosera w Radzyminie rozpoczynające peregrynację 2 września 2017 r.:. „Pani świata, przychodzisz jako Królowa Polski niosąca to, czego nam brakuje. Brakuje nam świętości, odwagi, wierności, prawdy, miłości i pokoju. Panno wierna, wiara tak wielu słabnie i gaśnie, a modlitwa zanika”. – W tych słowach – zaznaczył – została zawarta zarazem wielka prośba do Maryi, naszej Matki i Królowej, o pomoc i obronę.

– „Bliskość Maryi pozwala nam na ufne przeżywanie naszej drogi do nieba” – to z kolei słowa bp. Romualda Kamińskiego z jego ingresu – przypomniał bp Mazur. Przywołując ewangeliczny obraz wesela w Kanie Galilejskiej, powiedział, że Maryja zawsze, jak uczył nas św. Jan Paweł II, staje między Synem a ludźmi w sytuacji ich braków, niedostatków i cierpień. Dzisiaj w życiu ludzi ochrzczonych widoczny jest brak „wina Ewangelii”, czyli brak radości życia wiarą, miłością, nadzieją, wartościami ewangelicznymi.

– My sami idźmy do Maryi z wielką ufnością, mówmy o swoich lękach, brakach, problemach, radościach, marzeniach, nadziejach i planach. Maryja nieustannie mówi do nas: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” – apelował.

– Niech Maryja towarzyszy w drodze pielgrzymującego ludu Bożego ku przyszłości i go nigdy nie opuści – pożegnał zgromadzonych abp Gądecki.

Bp Solarczyk przypomniał, że diecezja warszawsko-praska przez 224 dni trwała na modlitwie i przez wstawiennictwo Matki Bożej doświadczała obfitości Bożych łask – w 185 parafiach i ośrodkach duszpasterskich, 27 domach zakonnych, Centrum Formacji Misyjnej, trzech szpitalach oraz Domu Księży Emerytów i seminarium duchownym. – Przez wstawiennictwo Matki Bożej pragniemy nieustannie napełniać stągwie naszego codziennego życia łaską Boga i dlatego od jutra podejmujemy dzieło modlitwy w diecezji warszawsko-praskiej – powiedział.

Na zakończenie bp Kamiński dokonał aktu zawierzenia diecezji warszawsko-praskiej, po którym obraz wśród śpiewu odprowadzono do samochodu-kaplicy. Po wakacjach Maryja ruszy nim do swoich dzieci w diecezji bydgoskiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 11 kwietnia

Druga Niedziela Wielkanocna - Miłosierdzia Bożego
«Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam».
+ Czytania liturgiczne (rok B, I): J 20, 19-31
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Dar zmartwychwstałego Jezusa (komentarz tygodnika Idziemy)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter