7 lipca
wtorek
Cyryla, Estery, Metodego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Pożegnano śp. o. Krzysztofa Łukoszczyka SVD, misjonarza i duszpasterza wśród migrantów

Ocena: 0
760

- Był miłością Boga, która chodzi po święcie – tak śp. o. Krzysztofa Łukoszczyka SVD werbistę, wieloletniego misjonarza w Angoli wspominał bp Jerzy Mazur SVD. Zakonnik zmarł 6 sierpnia w wieku 64 lat, w tym 43. roku ślubów zakonnych i 38. roku kapłaństwa. Uroczystościom pogrzebowym w stołecznej parafii św. Jadwigi Śląskiej, gdzie przez ostatnie dwa lata był proboszczem, przewodniczył 12 sierpnia pasterz diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński.

Fot. DW-P Link

 Homilię wygłosił Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji i współbrat zakonny, bp Jerzy Mazur. Podkreślił w niej, że śmierć dla człowieka wiary nie jest końcem, ale przejściem do nowego, lepszego życia. – Bóg nie stworzył nas po to by zabrać to życie, ale by dać nam życie wieczne. Ukrzyżowany i Zmartwychwstały Chrystus powiedział, że On sam jest Zmartwychwstaniem i Życiem. On, który przyjął naszą ludzką kondycję może i chce przekazać wszystkim ludziom życie które ma w sobie – powiedział duchowny.

Podkreślił, że o. Krzysztof był przekonany, iż o Królestwo Boże trzeba się modlić, trzeba dla niego pracować i cierpieć. Wyrazem tego – jak zauważył bp Mazur - była jego praca misyjna w Angoli, gdzie posługiwał przez 15 lat i gdzie przeżył uprowadzenie przez partyzantów z UNITA. - Gdziekolwiek szedł ludzie widzieli w nim Boga, moc Boga w jego posłudze Słowa, które głosił z zapałem i radością. Było to Słowo przepełnione miłością i nadzieją – powiedział hierarcha.

Zwrócił również uwagę, że o. Krzysztof Łukoszczyk SVD był także cenionym spowiednikiem i kierownikiem duchowym zarówno przez duchownych, jak i ludzi świeckich. Dbał również o piękno liturgii. Był człowiekiem Eucharystii. Ludzie widzieli moc Boga w jego posłudze miłości miłosiernej. Spieszył bowiem do biednych i potrzebujących. Pochylał się nad nimi szczególnie w Afryce – wspominał bp Mazur.

W mowie pożegnalnej parafianie podziękowali ojcu Krzysztofowi za jego otwartość, serdeczność, i wielkie ciepło, za to że zawsze mogli na niego liczyć jako na człowieka i kapłana.

Za oddaną posługę i zaangażowanie duszpasterskie wśród migrantów podziękował zmarłemu zakonnikowi w imieniu diecezji warszawsko-praskiej, bp Romuald Kamiński. Wyraził jednocześnie nadzieję, że jego odejście do Pana będzie jak w przypadku pierwszych misjonarzy zasiewem na przyszłość przynoszącym bogate owoce duchowe dla całej wspólnoty parafialnej i nowo tworzącego się duszpasterstwa.

W wtorek, 13 sierpnia, uroczystości pogrzebowe odbędą się w parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie, gdzie o. Krzysztof SVD był proboszczem w latach 2007-2016.

W 2017 roku o. Łukoszczyk SVD objął urząd proboszcz w parafii św. Jadwigi na Żeraniu w Warszawie, gdzie poza miejscową ludnością przychodzą także wierni z języka hiszpańskiego, Chińczycy, Wietnamczycy, oraz mieszkańcy Afryki mówiących po angielsku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 lipca

Wtorek, XIV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
oraz leczył wszystkie słabości i choroby

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Oz 8,4-7.11-13; Ps 115,3-10; Mt 9,32-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika Idziemy


- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter