29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Poznań rusza na Jasną Górę. Podziękuje za pierwsze biskupstwo w Polsce

Ocena: 0
376

W piątek pątnicy wyruszyli ze stolicy Wielkopolski na Jasną Górę. Pod hasłem "Poznań. Chrystus i my", nawiązującym do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy powstania biskupstwa poznańskiego, pielgrzymują uczestnicy 84. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki.

fot. Episkopat News, Flickr, domena publiczna

Do Częstochowy, podobnie jak w poprzednich latach, pielgrzymować będzie ok. 2 tys. osób. Pątnicy mają do pokonania ok. 300 kilometrów.

"W roku 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu chcemy, by pielgrzymi zobaczyli swoje miejsce w Kościele – nie tylko jako pojedyncze osoby, ale również jako wspólnota parafialna i diecezjalna. By zauważyli, że wiara konkretnych ludzi przekłada się na życie wspólnoty Kościoła w naszej archidiecezji" – powiedział kierownik poznańskiej pielgrzymki ks. Jan Markowski.

"Kontynuujemy tę myśl także w kierunku rocznicy odzyskania niepodległości. Będziemy wskazywać, że ten historyczny fakt jest mocno związany z wiarą narodu. Pod kątem obu rocznic, jubileuszu biskupstwa i jubileuszu polskiej niepodległości przygotowane zostały konferencje dla pątników" – dodał.

Podobnie jak w poprzednich latach, start pielgrzymki z Poznania poprzedziła Msza św. w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

"Wy, drodzy pielgrzymi, idąc do Maryi, macie szansę głosić Chrystusa. Dlatego wasza pielgrzymka jest znaczącym wydarzeniem w waszym życiu. Z jednej strony jest ona praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyrażającą nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowującą go wewnętrznie do przemiany serca. Z drugiej – jest dziełem misyjnym" – powiedział do pątników w trakcie homilii abp Gądecki.

Pierwsza grupa pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę we wtorek z wielkopolskiego Czarnkowa. Ci pątnicy mają do przejścia kilkadziesiąt kilometrów więcej niż pielgrzymi startujący z Poznania.

Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I.

Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Kulminacja obchodów odbyła się w stolicy Wielkopolski pod koniec czerwca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter