Już dziś, 19 grudnia 2024 o godz. 20.00 na kanale IPNtv będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego pt. „Pod tym znakiem zwyciężysz”. Film został zrealizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN. To poruszający dokument zawierający obraz zdarzeń z Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, przekazany w pełnych emocji relacjach uczestniczących w nich uczniów oraz wspierających ich osób.
Materiał prasowyLink do IPNtv: Pod tym znakiem zwyciężysz [FILM DOKUMENTALNY]
Film dokumentalny „Pod tym znakiem zwyciężysz” zawiera wybrane relacje uczestników wystąpienia uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w obronie krzyży zdjętych przez dyrekcję z pomieszczeń szkoły w 1984 r. Materiał wzbogacają wypowiedzi osób wspierających wówczas młodzież – nauczycieli, księdza, matki uczennicy oraz historyków-ekspertów.
W tym roku przypadła czterdziesta rocznica kulminacji i zakończenia rozpoczętego w końcu 1983 r. protestu uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w obronie Krzyża. W czasie wolnościowego zrywu Polaków, którego wielką chwilą były wydarzenia sierpnia 1980 r., w przestrzeni publicznej masowo pojawił się symbol Krzyża. Była to zarówno manifestacja wiary, jak również znak utożsamiany z dążeniem społeczeństwa do wolności. W czasie stanu wojennego i w okresie, który nastąpił po nim władze komunistyczne podjęły ostre działania w zakresie usuwania krzyży z budynków publicznych. Przykładem takiego postępowania było zdejmowanie od jesieni 1983 r. krzyży z sal lekcyjnych i korytarzy przez dyrekcję Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem w gminie Garwolin. 5 grudnia zniknęły ostatnie krzyże. Władze szkoły argumentowały swoje działania obowiązującym prawem i „świeckim charakterem szkoły”.
19 grudnia samorząd uczniowski w imieniu uczniów wręczył dyrektorowi zespołu szkół pismo, zawierające żądanie wyjaśnienia kto, na jakiej podstawie i na czyje polecenie zdjął krzyże. Władze szkoły nie zamierzały negocjować z uczniami swoich decyzji, zlekceważyły narastające wśród uczniów emocje i bunt.
7 marca 1984 r. uczniowie ogłosili strajk okupacyjny szkoły, do którego przystąpiło około 400 osób. Dyrekcja szkoły w porozumieniu z władzami ówczesnego województwa siedleckiego nie zawahała się przed wezwaniem przeciwko protestującej młodzieży sił Milicji Obywatelskiej i ZOMO. Restrykcje wobec uczniów i nauczycieli, którzy ich wsparli trwały jeszcze długo po zakończeniu strajku.
W filmie występują: ks. Stanisław Bieńko, Bogusława Gora, Tadeusz Gora, Violetta Kluczek, Ryszard Konieczny, Tadeusz Lipiński, dr Grzegorz Majchrzak, s. Anna Mroczek, Helena Sosnowska, prof. dr hab. Jan Żaryn
Realizacja: Karol Litwin, dr Tomasz Sikorski, Konrad Starczewski, Tomasz Zygmont
Montaż: Bartłomiej Grzegorczyk
Muzyka: Baza muzyczna Arlist
Ikonografia: zbiory prywatne Bogusławy i Tadeusza Gorów, zbiory prywatne Violetty Kluczek, zbiory prywatne ks. Stanisława Bieńko, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem
Produkcja: Biuro Edukacji Narodowej 2024