29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proboszcz i kibic

Ocena: 3.75
1899

Kibiców wszystkich klubów i dyscyplin sportowych zapraszam na Mszę 9 stycznia o godz. 13.00. - mówi ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie i kibic Legii Warszawa, w rozmowie z Partykiem Lubryczyńskim.

fot. xhz

Jak zareagował Ksiądz na informację o nominacji na proboszcza parafii Nawrócenia św. Pawła?

Przyjąłem tę wiadomość z wielką radością i satysfakcją, a jednocześnie ze smutkiem, że opuszczam parafię katedralną, ponieważ bardzo kochałem swoich parafian. Nominację odebrałem jako kolejne wyzwanie oraz znak zaufania bp. Romualda Kamińskiego. Jest to największa parafia w diecezji warszawsko-praskiej. Objąłem tę wspólnotę parafialną w bardzo dobrym stanie organizacyjno-administracyjnym i duszpasterskim. Dostrzegam, ile pracy wykonał mój poprzednik, śp. ks. prałat Adam Szkóp, aby parafia funkcjonowała na właściwych torach.

 

Czym różni się Księdza posługa w tej parafii od poprzedniej?

W parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła jestem skupiony tylko na sprawach parafialnych, a nie na zewnętrznych. Tutaj czuję się w pełni gospodarzem, ponieważ w katedrze warszawsko-praskiej najważniejszym decydentem jest biskup ordynariusz.

 

Jakie ma Ksiądz nowe pomysły na formację wiernych?

Chciałbym nie zepsuć tego, co było przez kilkadziesiąt lat wypracowane przez moich wielkich poprzedników. Wnieść powiew świeżości wynikający z mojej osobowości, co mam nadzieję przełoży się na posługę kapłańską i proboszczowską w parafii. Wprowadzę praktykowane w poprzednich moich parafiach uroczyste jubileusze małżeńskie w święto Świętej Rodziny. Zależy mi, aby na stałe w Boże Narodzenie dla dzieci po Mszy św. dziecięcej był krojony urodzinowy tort z okazji przyjścia Pana Jezusa na świat. Już w tym roku zmieniłem formę rorat. Dzieci były zapraszane rano, a nie jak do tej pory po południu. Będę starał się przeforsować, aby w przyszłym roku było podobnie. Jestem przekonany, że poranne Msze św. roratnie mają swój sens.

 

Udaje się godzić Księdzu pracę duszpasterską w parafii z prowadzeniem rekolekcji, przygotowywaniem spotkań dla kibiców?

W parafii są czterej wikariusze, dwóch bardzo zaangażowanych rezydentów. Mój wyjazd na głoszenie rekolekcji nie powoduje wstrząsu personalnego, dzięki pracowitym kapłanom.

 

Jest Ksiądz wieloletnim kibicem Legii Warszawa. Skąd ta pasja do sportu?

We wczesnym dzieciństwie 6 lat grałem w zespołach młodzieżowych Legii Warszawa w trampkarzach, juniorach i II drużynie wojskowych. Jednak nie przebiłem się do pierwszego składu drużyny. Jako dziecko biegałem na mecze oraz podawałem piłki słynnym piłkarzom. Sentyment pozostał i nie dało się go wymazać. Każdy mężczyzna, bez względu na to jakie wybrał powołanie, ma w zakamarku serca kącik na swoje pasje. Spotykam się w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła z kibicami Legii Warszawa. Wielu przychodzi w maseczkach klubowych na Mszę św.

 

W jaki sposób parafia włączy się 9 stycznia w XIII Patriotyczną Pielgrzymkę Kibiców na Jasną Górę?

W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną niewielka reprezentacja kibiców będzie obecna na Jasnej Górze. Za każdym razem jest to dzień pojednania i umocnienia oraz wyznania wiary dla wszystkich fanów sportowych, nie tylko piłkarskich. Ogólnopolski kapelan kibiców, ks. Jarosław Wąsowicz SDB z Gdańska, prosił zaangażowanych w ruch kibicowski kapłanów, aby organizować Msze św. 9 stycznia o godz. 13.00 w zastępstwie masowej pielgrzymki. Jest to jeden termin wspólny dla sympatyków sportowych w całej Polsce. Również w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła będziemy duchowo łączyć się z Częstochową. Planujemy uroczystą Eucharystię i poświęcenie barw klubowych oraz opłatek z zachowaniem norm sanitarnych, aby poczuć wzajemną jedność. Środowisko kibicowskie utożsamia się z Panem Bogiem oraz Kościołem. Już dziś zapraszamy na Mszę św. kibiców wszystkich dyscyplin.

 

Czy możliwa jest zmiana negatywnego wizerunku kibica w przekazie medialnym?

Jest to bardzo żmudna i trudna praca, ale możliwa. Właśnie dlatego na spotkaniach modlitewnych dla fanów chcemy podkreślać dobro, które czyni środowisko kibicowskie. Dla mediów mainstreamowych atrakcją jest pokazywanie pseudokibiców, którzy robią burdy. To dobrze sprzedaje się medialnie. Natomiast mało mówi się o tym, że kibice oddają krew, opiekują się Domami Dziecka, dowożą żołnierzy Powstania Warszawskiego na mecze i różne imprezy. Są bardzo zaangażowani w czasie narodowych uroczystości patriotycznych. Dlatego nam, kapłanom kibiców z całego kraju, zależy, aby przez wspólnotowe Eucharystie z sympatykami różnych dyscyplin umacniać się w dobrym. Klub sportowy jest małą ojczyzną, co przekłada się na miłość do Ojczyzny przez duże „O”, jaką jest Polska. Pamiętam, kiedyś szedłem na mecz na stadion przy ul. Łazienkowskiej. Zauważyłem, jak ojciec ubiera około 5-letniego syna w koszulkę Legii, zakłada mu czapeczkę, daje trąbkę w dłoń, a ten chłopiec patrzy w ojca z niebywałym podziwem. Wtedy tak sobie pomyślałem: „Skoro małe dziecko już wie, co oznaczają barwy klubowe, to jemu łatwiej będzie wytłumaczyć, czym są te narodowe”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter