19 marca
wtorek
Józefa, Bogdana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Proboszczowo

Ocena: 4.8
2263

W parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce proboszcz włącza parafian w aktywne uczestnictwo w liturgii, a plebania integruje lokalną społeczność.

fot. PhotoHome Paweł Bączewski

Proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Mostówce w dekanacie radzymińskim ks. Janusz Grygier jest fanem modelarstwa kolejowego. Na obszarze „proboszczowa”, czyli na terenie kościoła i plebanii, znajduje się mini muzeum rzeczy związanych z kolejami. – Istnieje także kilka ścieżek z figurami wielkości ludzkich postaci, ułożonymi w tematyczną ścieżkę edukacyjną związaną z bajkami polskimi i animowanymi oraz z historią maszyn rolniczych. Najmłodsi mogą zobaczyć na przykład Międzygalaktyczne Muzeum Koziołka Matołka – relacjonuje ks. Janusz. Teren „proboszczowa” jest miejscem chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców, można tam zrobić ognisko oraz usiąść spokojnie w altance i napić się ulubionej kawy lub herbaty.

Parafia jest niewielka, liczba wiernych to tylko 1070 osób. Wspólnota została wydzielona z parafii św. Trójcy w Niegowie i erygowana przez bp. Kazimierza Romaniuka 29 czerwca 2003 r. W momencie powstania parafii istniała już kaplica dojazdowa, obsługiwana w niedziele i święta przez duszpasterzy z Niegowa. Teren, na którym obecnie znajduje się kościół i budynki parafialne, został przekazany przez rodzinę państwa Małeckich z Mostówki. Do parafii należą Adelin, Anastazew (ostatnie osiem domów), Choszczowe, Mostówka, Mościska. Warunkiem powstania parafii było zapewnienie miejsca zamieszkania dla proboszcza. Parafianie wykazali się wyjątkową determinacją, aby wspólnota parafialna mogła powstać, oddając na tymczasowe zamieszkanie jeden z domów. – Przed powstaniem plebanii przez osiem lat mieszkałem w drewnianym domku na posesji u państwa Romana i Barbary Gietków z Choszczowego. Troszczyli się, żebym miał co jeść, i zapewnili mi ludzkie warunki do mieszkania. Traktowano mnie jak członka rodziny – wspomina z sentymentem ks. Janusz Grygier.

Parafianie są bardzo zaangażowani w życie liturgiczne. – Przy celebrowaniu liturgii staram się wprowadzać wskazania Soboru Watykańskiego II dotyczące włączania ludu w celebracje świeckich. Wierni uczestniczą w śpiewach liturgicznych i responsoryjnych, chodzą w procesji z darami oraz czytają modlitwę wiernych. Troszczą się o byt materialny kościoła, zbierając ofiary na tacę – mówi ks. Janusz Grygier. Przed okresem pandemii niedzielne liturgie były poprzedzone katechezami wprowadzającymi w Eucharystię. Pod nieobecność ministrantów parafianie chętnie odczytują Słowo Boże. Ksiądz proboszcz zauważa staranie wiernych o zachowanie ładu i porządku w świątyni. Rodziny z poszczególnych wiosek co tydzień biorą udział w sprzątaniu kościoła. Angażują się także w wystrój świątyni w poszczególnych okresach liturgicznych.

W Mostówce istnieje grupa adoracyjna, która w różnych formach modlitewnych kontempluje Najświętszy Sakrament. Najwięcej spotkań wspólnoty organizowanych jest w Adwencie i Wielkim Poście. Wierni podtrzymują kult maryjny, licznie przychodząc co środę na nowennę do MB Nieustającej Pomocy. Działa kilka kółek różańcowych, które modlą się w intencjach papieskich, ogłaszanych na dany miesiąc przez papieża Franciszka. Omadlają także sprawy ważne dla diecezji i Kościoła w Polsce. Istotną pomocą dla proboszcza jest Parafialna Diakonia Porządkowa, odpowiedzialna za ład podczas najważniejszych parafialnych uroczystości.

Tradycją jest organizacja corocznego nabożeństwa Drogi Krzyżowej w plenerze. – Zbieramy się co roku w innej wiosce, której mieszkańcy przygotowują rozważania do stacji Drogi Krzyżowej. Trasa prowadzi finalnie do kościoła, gdzie odbywa się Eucharystia – relacjonuje ks. Janusz.

Ważnym wydarzeniem jest także Gwiaździsty Orszak Trzech Króli. Jest to pomysł, który integruje parafie Miłosierdzia Bożego, św. Trójcy w Niegowie oraz NMP Królowej Pokoju w Kicinach. Orszaki wyruszają z macierzystych parafii, aby spotkać się w określonym miejscu. Najczęściej jest to Dom Kultury lub jedna ze szkół podstawowych. – Wspólnie celebrujemy nabożeństwo przy szopce kolędowej, którą wykonuję co roku na przyczepie samochodowej. Postacie są naturalnej wielkości, a uroczystość kończy się konkursem kolęd śpiewanych przez rodziny z okolicznych wsi – opowiada ksiądz proboszcz.

Cyklicznie organizowany jest też Dzień Dziękczynienia za plony ziemi. Podczas Mszy św. parafianie przynoszą koszyki z darami natury. – Odbywają się różnego rodzaju wystawy związane ze sprzętem rolniczym. Do tej pory zorganizowaliśmy m.in. wystawę ciągników rolniczych, pojazdów specjalistycznych, takich jak dźwigi, podnośniki, wozy strażackie – wymienia jednym tchem ks. Grygier. Podczas wydarzenia jest także czas na wspólny posiłek na terenie „proboszczowa”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 marca

Wtorek - V Tydzień Wielkiego Postu
Szczęśliwi, którzy mieszkają w domu Twoim, Panie,
nieustannie wielbiąc Ciebie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 1,16.18-21.24a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Rafki

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter