30 listopada
poniedziałek
Andrzeja, Maury, Konstantego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Program obchodów Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny na Jasnej Górze

Ocena: 0
340

Wieczór uwielbienia z udziałem artystów i pielgrzymów oraz dziękczynna modlitwa za Jana Pawła II i Ojczyznę z Sumą o godz. 11.00 złożą się m.in. na obchody uroczystości Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze.

www.twitter.com

Na odpust wciąż przybywają uczestnicy pieszych pielgrzymek, którzy w większości, ze względu na pandemię, odbywają jedynie duchowe rekolekcje lub przemierzali niewielkie odcinki pielgrzymiej drogi.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, to na Jasnej Górze jeden z największych odpustów. Zwykle docierało na niego ok. 100 tys. pieszych pielgrzymów. I choć jest ich teraz zdecydowanie mniej, to i tak pątnicy dominują, a biorąc pod uwagę ogólną sytuację w kraju, widać wielką potrzebę Polaków także do publicznego wyznawania swojej wiary i determinację, by i w tym trudnym czasie spotkać się z Jasnogórską Maryją.

Świętowanie ku czci Matki Bożej Wniebowziętej rozpocznie się już w wigilię uroczystości, 14 sierpnia. O godz. 18.30 Mszy św. przewodniczyć ma kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Tego dnia na Jasną Górę wejdą przedstawiciele pielgrzymek pieszych, które wyruszają ze stolicy, w tym paulińska 309. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana „matką innych”. Po Mszy św. modlitwę uwielbienia poprowadzi na szczycie zespół „Mocni w Duchu”.

Apelem Jasnogórskim o 21.00 rozpocznie się transmitowany przez TVP1 wieczór uwielbienia „Abba Ojcze”, w czasie którego ulubione pieśni i piosenki św. Jana Pawła II śpiewać będą polscy artyści i pielgrzymi. Już sam tytuł wydarzenia ma swoją wymowę. Nawiązuje bowiem do VI Światowego Dnia Młodzieży, który odbył się na Jasnej Górze pod przewodnictwem Jana Pawła II w 1991r. i był wydarzeniem przełomowym dla całego Kościoła, bo po raz pierwszy w spotkaniu młodych wzięli udział przedstawiciele Europy Wschodniej i Zachodniej.

Ogromnych rozmiarów scena już stoi na błoniach. W przygotowanym przez Telewizję Polską widowisku muzycznym wystąpi plejada polskich gwiazd m.in.: zespół Pectus, Halina Mlynkova czy Łukasz Zagrobelny. Artystom towarzyszyć będą dzieci z Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej. Prowadzącymi będą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

To nie będzie koncert, ale spotkanie modlitewne z akcentem artystycznym

– powiedział Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów, która jest współorganizatorem wydarzenia.

Podkreślił, że „to na naszym pokoleniu spoczywa obowiązek przekazywania dziedzictwa św. Jana Pawła II a Niedziela jako tygodnik katolicki ma wyjątkową papieską misję”. Prawdopodobnie TVP w programie 1 po raz pierwszy na żywo transmitować będzie Apel. Wieczorną modlitwą Polaków rozpocznie się wieczór uwielbienia za życie i pontyfikat papieża z Polski oraz zwycięską bitwę warszawską nazywaną Cudem nad Wisłą.

Inicjatywa tego wydarzenia zrodziła się już dawno temu, jeszcze przed pandemią koronawirusa. Chcieliśmy tutaj, na Jasnej Górze, w wyjątkowy sposób uczcić świętego Jana Pawła II, największego z jasnogórskich pielgrzymów

– powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Sanktuarium.

To spotkanie muzyczne przygotowywane było od dawna, jednak prace organizacyjne spowolnił koronawirus, ale cieszymy się, że Telewizja Polska stanęła na wysokości zadania i udało się sfinalizować przygotowanie tego wydarzenia, które chcieliśmy, by było wyjątkowe

– dodał o. kustosz.

Podkreślił, że „gwiazdy będą animowały wspólny śpiew pieśni, których teksty wyświetlane będą na ekranach i znajdą się także w specjalnych śpiewnikach rozdawanych pielgrzymom, bo bardzo zależy nam na tym, by to było wspólne uczczenie Jana Pawła II, wpisane w historię naszej Ojczyzny”.

Spotkanie uwielbieniowe zakończy Msza św. o godz. 23.00.

W uroczystość Wniebowzięcia, 15 sierpnia na szczycie o godz. 8.00 odprawiona zostanie Msza św. z udziałem warszawskich pielgrzymów z homilią przeora Jasnej Góry, o. Samuela Pacholskiego.

O 10.00 rozpocznie się modlitwa za Ojczyznę animowana przez uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty.

O 11.00 Sumie pontyfikalnej przewodniczyć ma i homilię wygłosić abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

O godz. 14.30 na wałach jasnogórskich poprowadzona zostanie droga krzyżowa, o 16.00 różaniec, 18.30 procesja eucharystyczna a o 19.00 Msza św. z homilią abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.

O 21.00 Apel Jasnogórski z racji święta Wojska Polskiego poprowadzi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. W modlitwie weźmie udział Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Program obchodów uroczystości Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny A.D. 2020:

14 sierpnia, piątek, wigilia uroczystości

18.30 - Msza św. - przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie - o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; Szczyt jasnogórski

- po Mszy św. Modlitwa Uwielbienia - prowadzi zespół „Mocni w Duchu”

21.00 - Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej - o. Kazimierz Maniecki

Czuwanie nocne - Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska /bazylika/

21.00 - Wieczór uwielbienia „Abba Ojcze” - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki św. Jana Pawła II, Błonia jasnogórskie / transmisja TVP1 /informacje: www.jasnagora.com/

15 sierpnia, sobota, uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny

5.30 - Godzinki
6.00 - Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej
Msza św. z homilią

8.00 - Msza św. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki; homilia - o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry /Szczyt jasnogórski/

10.00 - Modlitwa za Ojczyznę - prowadzi o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka /Szczyt jasnogórski/

10.45 - Ingres księży biskupów

11.00 - Suma Pontyfikalna - przewodniczy i homilię głosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; powitanie - o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów /Szczyt jasnogórski/
Transmisja TV Trwam
poświęcenie ziół

14.30 - Droga Krzyżowa /Wały jasnogórskie/

16.00 - Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 - Procesja Eucharystyczna /Wały jasnogórskie/

19.00 - Msza św. z homilią - abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /bazylika/

21.00 - Apel Jasnogórski - bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego – Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P. /Kaplica Matki Bożej/

zapraszają Ojcowie Paulini.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 listopada

Poniedziałek, I Tydzień Adwentu
+ Święto św. Andrzeja, apostoła
Pójdźcie za Mną,
a uczynię was rybakami ludzi.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 49,1-6 / Rz 10,9-18; Ps 19,2-5b; Mt 4,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter