19 maja
niedziela
Iwa, Piotra, Celestyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas i polityka

Ocena: 4.9
3666

Prymas Tysiąclecia nie miał ambicji politycznych. Miał natomiast zobowiązania natury politycznej – tłumaczył prof. Paweł Skibiński podczas trzeciego spotkania w cyklu Prymasowskich Wykładów Otwartych, które odbyło się w siedzibie warszawskiego oddziału organizatora, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tematem wykładu był „Prymasa Wyszyńskiego przepis na politykę”, a nad całym cyklem patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”.

– Był mężem stanu – jak o nim mówił śp. Wiesław Chrzanowski – a więc kimś, kto nie musi być politykiem by wpływać na rzeczywistość polityczną i społeczną. Był wielkim strategiem borykania się z komunizmem. Tytułowany „niekoronowanym królem Polski”, czuł się spadkobiercą interregentury prymasów Polski. W sytuacji, gdy Polacy nie uznawali władzy komunistów, był przewodnikiem na czasy trwającego 33 lata bezkrólewia. To rzeczywistość wpychała go w spór polityczny. Dlatego tak bardzo ucieszyło go powstanie „Solidarności”. Dla niego to było, taką miał nadzieję, przywracanie normalności, kiedy Polacy brali swój los w swoje ręce – przekonywał prof. Skibiński.

Prelegent omówił także pokrótce cele, jakie przyświecały działalności Prymasa w roli interrexa: obronę normalności rozumianej m.in. jako integralność rodziny oraz obronę polskiej tożsamości katolickiej, kulturowej i społeczno-politycznej. – Patrzenie w dalekosiężnej perspektywie, elastyczność, patriotyzm oraz postrzeganie polityki jako przestrzeni moralnej: tego wszystkiego wciąż możemy się od Prymasa uczyć – podkreślił prof. Skibiński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. W „Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Od lutego 2017 r. członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A.
Od kwietnia 2019 r. redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 maja

" Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. "

Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkanocna
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,21b-27 ; Ps 145,8-13 ; Ap 21,1-5a ; J 13,31-33a. 34-35.
+ komentarz Tygodnika Idziemy do czytań
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -