25 września
piątek
Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prymas i polityka

Ocena: 4.9
4434

Prymas Tysiąclecia nie miał ambicji politycznych. Miał natomiast zobowiązania natury politycznej – tłumaczył prof. Paweł Skibiński podczas trzeciego spotkania w cyklu Prymasowskich Wykładów Otwartych, które odbyło się w siedzibie warszawskiego oddziału organizatora, Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Tematem wykładu był „Prymasa Wyszyńskiego przepis na politykę”, a nad całym cyklem patronat medialny sprawował tygodnik „Idziemy”.

– Był mężem stanu – jak o nim mówił śp. Wiesław Chrzanowski – a więc kimś, kto nie musi być politykiem by wpływać na rzeczywistość polityczną i społeczną. Był wielkim strategiem borykania się z komunizmem. Tytułowany „niekoronowanym królem Polski”, czuł się spadkobiercą interregentury prymasów Polski. W sytuacji, gdy Polacy nie uznawali władzy komunistów, był przewodnikiem na czasy trwającego 33 lata bezkrólewia. To rzeczywistość wpychała go w spór polityczny. Dlatego tak bardzo ucieszyło go powstanie „Solidarności”. Dla niego to było, taką miał nadzieję, przywracanie normalności, kiedy Polacy brali swój los w swoje ręce – przekonywał prof. Skibiński.

Prelegent omówił także pokrótce cele, jakie przyświecały działalności Prymasa w roli interrexa: obronę normalności rozumianej m.in. jako integralność rodziny oraz obronę polskiej tożsamości katolickiej, kulturowej i społeczno-politycznej. – Patrzenie w dalekosiężnej perspektywie, elastyczność, patriotyzm oraz postrzeganie polityki jako przestrzeni moralnej: tego wszystkiego wciąż możemy się od Prymasa uczyć – podkreślił prof. Skibiński.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz. Związany z "Idziemy” od pierwszego numeru tygodnika. Członek Rady Programowej Polskiego Radia S.A., były redaktor naczelny portalu idziemy.pl
radoslaw.molenda@idziemy.com.pl

 

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 września

Piątek, XXV Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni
Błogosławiony Pan, Opoka moja.
On mocą i warownią moją.

+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Koh 3,1-11; Ps 144,1b.2abc.3-4; Łk 9,18-22
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


Najczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter