29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed Dniem Papieskim

Ocena: 0
1988

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – pod takim hasłem obchodzić będziemy Dzień Papieski już po raz 16.

– Będzie on zwieńczeniem Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – mówi kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (FDNT). – To finał drogi, którą Kościół szedł począwszy od św. Faustyny i św. Jana Pawła II, przez papieża Benedykta XVI i jego encyklikę Deus Caritas est po papieża Franciszka, który kontynuuje tę myśl, doktrynę i praktykę Kościoła w zakresie miłosierdzia. Ale jednocześnie to nie koniec, to początek.

Jan Paweł II wiele razy wołał: „Bądźcie apostołami miłosierdzia!”, a podczas święcenia sanktuarium łagiewnickiego dodał: „nie tylko apostołami, ale też świadkami miłosierdzia”. – Bo świadectwo to modlitwa, głoszenie i czynienie Bożego miłosierdzia – mówi kard. Nycz. – Dlatego właśnie te słowa obraliśmy na hasło tegorocznego Dnia Papieskiego. Chcemy w ten sposób przypomnieć ten fragment jego nauczania oraz otworzyć ludzkie serca na dzieła miłosierdzia.

Dlatego organizatorzy Dnia Papieskiego myślą przy tej okazji o stypendystach FDNT, bo to żywy pomnik Jana Pawła II. Jest ich ponad 2 tys. – od gimnazjalistów po magistrantów. W zeszłym roku podczas zbiórek przy kościołach w Polsce i 18 krajach, gdzie jest Polonia, udało się zebrać na ich naukę 8 mln zł. W tym roku zbiórka także będzie prowadzona dwutorowo – 9 października przy świątyniach oraz od 9 do 22 października na ulicach i w innych miejscach publicznych.

– Dzięki stypendiom studia udało się ukończyć ponad 4 tysiącom osób, których bez tego wsparcia nie byłoby na to stać- mówi ks. Jan Drob, przewodniczący Zarządu Fundacji. – Niebawem odbędzie się druga pielgrzymka dziękczynna stypendystów do grobu Jana Pawła II, w której modlić się będą także za swoich darczyńców.

Dniowi Papieskiemu tradycyjnie towarzyszyć będzie rozdanie nagród Totus. – To najbardziej prestiżowa nagroda, bo wręczana w imieniu św. Jana Pawła II, do którego zawołania odwołujemy się jej nazwie – mówi ks. Drob. „Katolickie noble” przyznane zostaną w czterech kategoriach osobom i instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II. W kategorii Totusa medialnego nominowany jest m.in. nasz tygodnik. Transmisję z gali rozdania nagród na Zamku Królewskim obejrzeć będzie można 8 października o godz. 16.45 w TVP 2.

Obchody centralne Dnia Papieskiego w Warszawie rozpocznie Msza Święta, którą w bazylice Świętego Krzyża odprawi bp Henryk Tomasik, duszpasterz młodzieży. – Będzie ona kontynuacją i zwieńczeniem Światowych Dni Młodzieży – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, członek zarządu FDNT. – Mszę transmitować będzie Polskie Radio. O godz. 12 odbędzie się Msza z udziałem stypendystów w katedrze polowej. Po niej odbędzie się przemarsz połączony z happeningiem do kościoła Wizytek, gdzie zlokalizowane będzie miasteczko rodzinne z atrakcjami dla najmłodszych. Drugie takie miasteczko będzie przy parafii św. Andrzeja Boboli. Obchody centralne zakończy Apel Modlitewny Miasta Warszawy na Skwerze Hoovera o godz. 18. A 22 października o godz. 20.30 stypendyści zapraszają do kościoła Najświętszego Zbawiciela na czuwanie. Ponadto Dzień Papieski odbędzie się w każdej szkole imienia Jana Pawła II.

– Do wzięcia udziału w XVI Dniu Papieskim zachęcać będą reklamy, artykuły w prasie katolickiej, komercyjnej i lokalnej, w internecie, będą też plakaty w Polsce i zagranicą, w tym 230 powierzchni wielkoformatowych – mówi Ewelina Tomaszewska, koordynator kampanii społecznej XVI Dnia Papieskiego. – Ponadto będą spoty radiowe i telewizyjne. W tym ostatnim pojawia się fragment homilii Jana Pawła II, w której zawierza świat Bożemu Miłosierdziu i zachęca nas do bycia jego świadkami. Spot przygotował absolwent FDNT.

Tegorocznemu Dniowi Papieskiemu towarzyszy publikacja „Wielkość czy autorytet? Jan Paweł II w przekazach polskich mediów podczas jego kanonizacji”. – To analiza medialnego wizerunku Jana Pawła II – mówi prof. Jerzy Olędzki, współredaktor wydania. – Powstała także dzięki stypendystom FDNT. Publikacja zostanie bezpłatnie przekazana wszystkim bibliotekom uniwersyteckim w Polsce.

Monika Odrobińska
fot. Monika Odrobińska

Idziemy nr 40 (574), 2 października 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter