4 października
środa
Rozalii, Edwina, Franciszka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przed ŚDM

Ocena: 0
5390

Wszystkich wybierających się na najbliższe Światowe Dni Młodzieży w Panamie zainteresuje z pewnością książka werbisty ks. Józefa Gwóździa „Misja Panama”, a także blog prowadzony przez duchownego pod tą samą nazwą.

Autor, który od 2000 r. pracuje w Ameryce Środkowej, misjonarzem pragnął zostać już jako dziecko. W powołaniu utwierdził się w 1991 r. podczas Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze z Janem Pawłem II. Miał wtedy 19 lat. Po krótkim okresie pracy w Bieszczadzkim Oddziale Straży Granicznej wstąpił do Misyjnego Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie. Jeszcze jako kleryk wysłany został do Meksyku, a następnie do Nikaragui, gdzie nauczył się języka hiszpańskiego i poznał kulturę latynoamerykańską.

Święcenia kapłańskie ks. Gwóźdź przyjął 22 maja 2005 r. w Pieniężnie. Jako misjonarz pracował duszpastersko w Nikaragui – dwa lata po święceniach został tam proboszczem, w Kostaryce, a obecnie w Panamie. Jako motto dla swojego powołania kapłańskiego i misyjnego wpisał słowa z Psalmu 37: „Powierz Panu swą drogę, zaufaj Mu: On sam będzie działał”.

I rzeczywiście, kiedy czyta się wspomnienia z dotychczasowej pracy misyjnej ks. Józefa, widać wyraźnie, jak Bóg działa w jego życiu i jak on sam umie odczytywać to Boże działanie i opiekę. Choćby wtedy, gdy ocalał w poważnym wypadku drogowym, czy też kiedy mógł się cieszyć z owoców swojej posługi duszpasterskiej, i to w środowisku, które wydawało się w dużej mierze obojętne religijnie.

Po ośmiu latach pracy w Ameryce Południowej ks. Gwoźdź odbył studia z dziedziny duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. To czas nowych doświadczeń, gdy z pierwszego frontu pracy misyjnej zostaje się studentem. Po powrocie na kontynent amerykański rozpoczął pracę misyjną w Panamie. Obecnie jest proboszczem parafii katedralnej i wikariuszem generalnym w prałaturze Bocas del Toro. Wśród jego parafian są również Indianie.

Od kiedy papież Franciszek ogłosił, że Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie, ks. Gwóźdź rozpoczął współpracę z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM w Polsce, a jego diecezja będzie jedną z trzech, które będą przyjmować Polaków.

Publikacja zawiera cenne ABC Panamy, przydatne dla pielgrzymów, a jej sprzedaż stanowi cegiełkę projektu charytatywnego „Bilet dla Brata 2.0”. W ramach tej inicjatywy zbierane są fundusze na wyjazd dla Polaków pragnących udać się do Panamy.

Redakcja „Idziemy” objęła patronat medialny nad publikacją.

 

Ks. Józef Gwóźdź, „Misja Panama”, Wydawnictwo i Księgarnia „Gotów” Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Warszawa 2017, 130 s.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz tygodnika "Idziemy"

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 4 października

Środa, XXVI Tydzień zwykły - wspomnienie św. Franciszka
Wyzułem się ze wszystkiego i uznaję to za śmieci,
bylebym pozyskał Chrystusa i w Nim się znalazł.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Łk 9, 57-62
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter