29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przełom w Jasienicy?

Ocena: 0
3040
Spotkanie abp. Henryka Hosera SAC z delegacją protestujących w Wielki Czwartek pod kurią warszawsko-praską około stu mieszkańców Jasienicy daje nadzieję na rozwiązanie konfliktu.
Protest zorganizowano w momencie, kiedy prawie trzystu kapłanów diecezji warszawsko-praskiej, zgromadzonych wokół swojego biskupa, odnawiało przyrzeczenia kapłańskie. Jego słowa o zamknięciu kościoła w Jasienicy – spowodowanym koniecznością obrony sakralnego charakteru świątyni wobec zagrożenia jej profanacją przez zwolenników byłego proboszcza – zgromadzeni w katedrze przyjęli kilkuminutowymi brawami.

Po liturgii abp Henryk Hoser przyjął w kurii trzyosobową delegację protestujących. Spotkanie trwało ponad dwie godziny. Wynik rozmów abp Hoser przedstawił licznie zgromadzonym w kurii dziennikarzom. – Spotkanie odbywało się w bardzo dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia, wymieniliśmy dużo informacji i poruszyliśmy wiele problemów. Doszliśmy do wniosków, które prowadzić mają do normalnego funkcjonowania parafii. Te ustalenia będą realizowane, dialog będziemy kontynuować – powiedział.

Rzecznik praskiej kurii Mateusz Dzieduszycki zaprezentował ustalenia stron. Wynika z nich, że: 1. Sytuacja ks. Wojciecha Lemańskiego pozostaje w zakresie decyzji Stolicy Apostolskiej. Do czasu jej podjęcia ksiądz powinien przebywać poza parafią w Jasienicy; 2. W Wielką Sobotę bp Marek Solarczyk przyjedzie poświęcić pokarmy przed kościołem w Jasienicy o godz. 13; 3. W Niedzielę Wielkanocną o godz. 10 zostanie odprawiona Msza Święta polowa przed kościołem w Jasienicy, o ile zostaną zagwarantowane godne warunki do sprawowania Mszy Świętej; 4. Decyzje personalne zostaną podjęte w możliwie najkrótszym terminie; 5. Rozmowy przedstawicieli parafian i kurii biskupiej będą kontynuowane.

Wyraźnie wzruszony przedstawiciel protestujących parafian podziękował abp. Hoserowi za spotkanie. – Jednocześnie chcemy bardzo prosić media o to, żebyście uszanowali spokój i w te trudne dla nas dni – w sobotę i podczas Mszy świętej polowej – nas nie odwiedzali. My, parafianie, musimy się wyciszyć. Dopóki nie będzie spokoju i jedności w naszej parafii, drzwi świątyni nie będą otwarte – powiedział.

Eskalacja konfliktu w Jasienicy nastąpiła w Niedzielę Palmową. Parafianie skupieni wokół usuniętego proboszcza ks. Wojciecha Lemańskiego agresywnie zareagowali na komunikat, że nie może on dalej sprawować Mszy Świętych i głosić kazań w tamtejszej świątyni. Część parafian w ślad za byłym proboszczem opuściła wtedy kościół i nie pozwoliła innym wejść i uczestniczyć w liturgii. Pojawiły się wrogie okrzyki przeciwko obecnemu administratorowi. Wobec zaistniałej sytuacji i prób przejęcia kluczy świątyni przez część zbuntowanych parafian abp Henryk Hoser zadecydował o jej zamknięciu do odwołania. Była to również odpowiedź na list większej grupy parafian zatroskanych o świątynię i o spokojne duszpasterstwo: „Jesteśmy już zmęczeni sytuacją związaną z przebywaniem na terenie naszej parafii ks. Wojciecha Lemańskiego i jego namowami do nienawiści wobec biskupów, kapłanów i nas wiernych, którzy chcą w Kościele jedynie się modlić i żyć na co dzień Chrystusem. Prosimy Ekscelencję, by dla dobra Kościoła i naszej Parafii, a także spokoju i bezpieczeństwa naszych rodzin zamknął Kościół, by w ten sposób nie dopuścić, by Świątynia nasza stała się areną walki ks. Lemańskiego i Jego zwolenników z Kościołem. Nie widzimy, Ekscelencjo, innego niż to rozwiązania, bowiem 9-miesięczny pobyt ks. Lemańskiego w naszej Parafii i Jego kazania pogłębiły tylko istniejący podział w rodzinach, wznieciły agresję, a nawet doprowadziły niektórych wiernych do odejścia od Kościoła”.

Konflikt trwa od co najmniej czterech lat. Zaczęło się od skonfliktowania z księżmi w dekanacie tłuszczańskim, potem doszedł konflikt ks. Lemańskiego z dyrektorką miejscowej szkoły, której ksiądz wytoczył proces karny, w związku z czym kuria biskupia zawiesiła księdzu misję kanoniczną do nauczania religii w tej szkole. Pierwsza próba przeniesienia ks. Lemańskiego do innej parafii się nie powiodła, ponieważ ksiądz skutecznie odwołał się do Stolicy Apostolskiej, a ta uznała jego racje z powodu błędów proceduralnych w sposobie przenoszenia go na nową placówkę. Apogeum konfliktu nastąpiło latem ubiegłego roku, kiedy ksiądz w mediach kwestionował nauczanie Episkopatu Polski w kwestiach bioetycznych, a przy próbie odwołania go z parafii i zakazania mu publikacji oskarżał swojego ordynariusza o antysemityzm i insynuował mu molestowanie seksualne.

Pod koniec ubiegłego roku Stolica Apostolska potwierdziła słuszność zakazu wypowiadania się ks. Lemańskiego w mediach oraz prawidłowość procedury usunięcia go z probostwa. Ksiądz wspierany przez środowisko „Gazety Wyborczej” i „Tygodnika Powszechnego” nie podporządkował się tej decyzji. Nie przyjął oferty podjęcia specjalistycznych studiów z zakresu judaizmu na Uniwersytecie JP II w Krakowie ani zamieszkania w domu księży emerytów z zapewnieniem środków na „godziwe utrzymanie”. Ostatnie zarządzenie abp. Hosera o konieczności definitywnego zwolnienia parafii przez ks. Lemańskiego nie było więc żadną „częściową suspensą”, jak on to głosił, ale przypomnieniem mu o konieczności dostosowania się do wcześniejszych decyzji Stolicy Apostolskiej i własnego biskupa.

Irena Świerdzewska
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy
Idziemy nr 17 (449), 27 kwietnia 2014 r.




PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter