23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Prześladowania chrześcijan tematem Kręgu Uczniów Ratzingera

Ocena: 0
431

Prześladowania chrześcijan i męczeństwo, to przewodnia myśl dorocznego spotkania Kręgu Uczniów Ratzingera w dniach od 31 sierpnia do 4 września. Głównym referentem będzie w tym roku biskup austriackiego Linzu Manfred Scheuer oraz niemiecki historyk ks. Helmut Moll. Część obrad Kręgu Uczniów i Nowego Kręgu Uczniów będzie prowadzona osobno, natomiast tematem obrad ogólnych będą prześladowania chrześcijan.

fot. foter.com

Bp Scheuer jest autorem opublikowanej w tych dniach książki „Siła oporu. Świadkowie wiary czasów narodowego socjalizmu”. Przedstawia w niej portrety 10 osób, które ze względu na wiarę stawiały opór panującej wówczas ideologii. Jedną z tych postaci był bł. Franz Jägerstätter, skazany na śmierć przez niemiecki sąd wojenny za to, że odmówił służby w Wehrmachcie. Ten prosty austriacki rolnik i kościelny z góry przewidział, jak mogą się potoczyć wydarzenia zapoczątkowane 1 września 1939 r. napadem na Polskę. Za swoje przekonania zapłacił życiem, a Kościół wyniósł go do chwały ołtarza. Bp Scheuer był postulatorem jego procesu beatyfikacyjnego.

Z kolei ks. Moll jest delegatem ds. procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych w archidiecezji Kolonia. Znany jest zwłaszcza dzięki dziełu swego życia, jakim jest obszerna praca zatytułowana „Świadkowie Chrystusa. Niemieckie martyrologium XX wieku”. Dwutomowa dokumentacja, zawiera ponad 900 życiorysów męczenników katolickich, pióra ok. 160 współautorów. Została przygotowana na zlecenie Konferencji Biskupów Niemieckich. Szóste wydanie „Świadków Chrystusa” Helmut Moll wręczył papieżowi Franciszkowi w 2015 r.

Krąg Uczniów Ratzingera (Ratzinger Schülerkreis) istnieje od 1971 r. Z chwilą mianowania ich profesora w marcu 1977 r. arcybiskupem Monachium, a w 4 lata później przeniesienia go do pracy w Kurii Rzymskiej, grupa spotykała się ze swoim nauczycielem raz w roku, a głównym tematem dyskusji był temat przez niego określony. Gdy w 2005 r. kard. Joseph Ratzinger został papieżem, na jego życzenie Krąg kontynuuje soje prace zbiera się letniej rezydencji papieży Castel Gandolfo. Do 2012 r. Benedykt XVI osobiście uczestniczył w tych konferencjach.

Spotkania odbywają się zawsze za zamkniętymi drzwiami. Jest to swoisty powrót do czasów, gdy obecny papież-senior prowadził dyskusje w kręgu akademickim, omawiał tematy naukowe, odpowiadał na pytania i sam je zadawał. Od 2009 r. Krąg poszerza się o młodych teologów, głównie z krajów języka niemieckiego, ale są wśród nich także naukowcy z Meksyku, Hiszpanii, Włoch i USA. Podstawowymi warunkami przyjęcia do tego grona jest studiowanie teologii prof. Josepha Ratzingera i znajomość języka niemieckiego.

W ostatnich latach obradowano głównie nad hermeneutyką Soboru Watykańskiego II, nową ewangelizacją i rozumieniem dokumentów soborowych – między tradycją a innowacją. Tematami wcześniejszych spotkań były: „Misja wśród narodów: jej usprawiedliwienie i forma dzisiaj” (2009), „Historyczność Chrystusa” (2008) – sprawa bliska Benedyktowi XVI, który podjął to zagadnienie w swojej książce „Jezus z Nazaretu”, a także związki między nauką o stworzeniu a ewolucjonizmem (2006 i 2007) i obraz św. Piotra Apostoła w Ewangelii wg św. Marka. Rozważano też „Kwestię Boga w kontekście sekularyzacji”, teologię Krzyża, a w 2015 r. – „Jak mówić o Bogu? Kryzys wiary w Europie” Tematem ubiegłorocznego spotkania była „Europa w kryzysie”.

Koordynatorem prac i rzecznikiem Kręgu jest 82-letni salwatorianin z Bawarii, o. prof. Stephan Otto Horn, w latach 1972-77 asystent ks. prof. Ratzingera na uniwersytecie w Ratyzbonie.

W 2008 r. Krąg Uczniów powołał do życia Fundację im. Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI. Jej kuratorium przewodniczy kard. Christoph Schönborn. Na czele Rady Fundacji stoi były rektor seminarium duchownego w Bambergu ks. Michael Hofmann, a przewodniczącym zarządu jest o. Horn. Fundacja służy badaniu i krzewieniu teologii „w duchu nauczania prof. Ratzingera” i duchowości papieża. Działa ona za zgodą Benedykta XVI, który na ten cel przekazał fundusz założycielski. W jej ramach utworzono m.in. stanowisko profesora gościnnego na uniwersytecie w Ratyzbonie.

Fundacja skupia oba „kręgi”: około 30-osobową grupę dawnych uczniów prof. Ratzingera oraz krąg młodych doktorantów teologii, spośród których ponad połowa pochodzi z krajów języka niemieckiego, a pozostali – z różnych krajów, od Chile i USA, przez Francję, Rumunię i Grecję po Afrykę. Rzeczniczką tego „kręgu młodych” jest Michaela Hastatter – pastoralistka z Międzynarodowego Instytutu Teologicznego (ITI) w Trumau w Dolnej Austrii.

Członkami Kręgu Uczniów Ratzingera są głównie profesorowie uniwersyteccy (aktywni zawodowo i emeryci), w tym dwaj kardynałowie: Christoph Schönborn z Wiednia i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan Kurt Koch.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter