21 czerwca
piątek
Alicji, Alojzego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przesłanie papieża przed wizytą w Weronie: aby osiągnąć pokój, należy zwalczać egoizm

Ocena: 4.75
152

Jutro, w sobotę 18 maja papież Franciszek udaje się do Werony. Będzie przemawiał między innymi w słynnej na całym świecie Arenie. U progu tej wizyty wystosował specjalne przesłanie z akcentami politycznymi i historycznymi do mieszkańców tego miasta w północnych Włoszech. Tekst papieskiego przesłania opublikowała 16 maja lokalna gazeta Werony „L'Arena”.

Fot. pixabay

Papież wyjaśnia w nim, że jego podróż do Werony zaplanowana na sobotę będzie koncentrować się na związku między sprawiedliwością a pokojem. Podkreśla, że jeśli brakuje sprawiedliwości, pokój jest zagrożony. Aby osiągnąć jedno i drugie, należy zwalczać egoizm. Kiedy egoizm staje się systemem osobistym i społecznym, otwierają się szeroko drzwi do konfliktu. Aby bronić swoich interesów, jestem wtedy gotów uciskać bliźniego, ponieważ nie jest on już moim bliźnim, ale przeciwnikiem i ostatecznie moim wrogiem.

W tym kontekście Franciszek przypomniał włosko-niemieckiego filozofa Romano Guardiniego (1885-1968), który urodził się w Weronie. W czasach hitlerowskiego nazizmu w Niemczech rozwinął on ważne idee na temat wolności i sprawiedliwości. Wzorowała się na nim również grupa oporu Białej Róży w Monachium. Swoją decyzję na rzecz sumienia i wolności przypłacili życiem, podkreślił papież.

Franciszek przypomniał też incydent, który miał miejsce w pobliżu Werony w kwietniu 1945 roku, w ostatnich dniach II wojny światowej. Wtedy to żołnierz z Południowego Tyrolu. który odmówił zastrzelenia księdza Domenico Mercante, został stracony razem z księdzem. Papież skomentował to słowami: „Tutaj odnajdujemy głęboki sens chrześcijańskiej ofiary: oddać własne życie za innego”.

Po Wenecji Werona jest drugim w tym roku celem podróży papieża na terenie Włoch. W połowie czerwca Franciszek weźmie również udział w spotkaniu G7 w Apulii, a w lipcu odwiedzi Triest.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter