16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Przeworska Jerozolima

Ocena: 0
857

Kościół w Przeworsku był jednym z kluczowych miejsc działalności bożogrobców w Polsce. Ze względu na znajdującą się w nim replikę miejsca pochówku Jezusa zwany jest Przeworską Jerozolimą.

fot. Irena Świerdzewska

Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego powstał w Jerozolimie. Jego głównym zadaniem była opieka nad bazyliką Grobu Chrystusowego, prowadzenie hospicjum i opieka nad pielgrzymami, licznie odwiedzającymi to miejsce. Do Polski zakonników sprowadził książę Jaksa herbu Gryf w 1163 r., osiedlając ich w Miechowie. Kiedy ustało pielgrzymowanie do Jerozolimy, opanowanej przez wyznawców islamu, pielgrzymi z Europy przybywali m.in. do Miechowa.

Miejsce pochówku Chrystusa w Jerozolimie posiadało wszystkie przywileje odpustowe. W Polsce zaczęły powstawać w kolejnych kościołach repliki Bożego Grobu. Można w nich było uzyskać odpusty podobne do uzyskiwanych w Ziemi Świętej. Odbywały się procesje – wzorowane na jerozolimskich – do miejsc przedstawiających Grób Pański, Kalwarię czy Betanię. Bożogrobcy wprowadzali charakterystyczną, nieznaną wcześniej liturgię i nabożeństwa. „Godzinki o grobie Bożym” ułożone zostały przez zakonnika z Miechowa, śpiewane są na melodię „Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny”. Zwyczaj budowania grobów Bożych w Wielki Piątek rozpowszechnił się w Polsce właśnie dzięki bożogrobcom.

 


ZŁOTE LATA

Do Przeworska zakonnicy przybyli w 1394 r. Rok wcześniej biskup lubuski erygował w Przeworsku parafię z istniejącym już wcześniej drewnianym kościołem św. Katarzyny. Sprowadzeni bożogrobcy prowadzili przy niej duszpasterstwo ponad trzydzieści lat, a kiedy świątynia okazała się za mała, rozpoczęli w 1430 r. budowę murowanego kościoła. Wzniesiony na dziedzińcu zwanym „cmentarzem”, jest potężną świątynią w stylu gotyckim. W roku 1718 dobudowano koło nawy bocznej kaplicę Grobu Pańskiego.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 32 (875), 07 sierpnia 2022 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 11 sierpnia 2022


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter