16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Radzymin: 545. Rocznica erygowania Parafii Przemienienia Pańskiego

Ocena: 0
5087

W niedzielę 4 lutego bp Romuald Kamiński – ordynariusz warszawsko-praski przewodniczył Mszy Świętej, która była centralnym punktem obchodów 545 rocznicy erygowania Parafii Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

fot. Jacek Kalinowski/Idziemy

W słowach powitania dostojnego gościa ks. dziekan Stanisław Popis zaznaczył, że jest to pierwsza wizyta bp Kamińskiego w tutejszej parafii i wyraził radość w Duchu Świętym, że ordynariusz warszawsko-praski przybył na 545 urodziny parafii.

W koncelebrze wzięli udział ks. Stanisław Popis, ks. Andrzej Lubowicki (przedstawiciel biskupa drohiczyńskiego, który w niedzielę (28.01). głosił nauki dla parafian przygotowujące do rocznicowego wydarzenia), ks. Krzysztof Cyliński, księża z Dekanatu Radzymińskiego i księża Przyjaciele Parafii.

W słowie wstępnym bp Romuald Kamiński zwracając się do wiernych powiedział m.in.: że rocznica jest znacząca, możemy wyobraźnią ogarnąć jak wiele rzeczy dobrych działo się w tym okresie. – Za to Bogu dziękujemy. Oczywiście na bieżąco mogły zdarzyć się trudne sprawy, więc dzisiaj jest czas, aby Boga przeprosić. Tym patrzeniem wybiegamy myślami do przodu wypraszając Boże Błogosławieństwo na dni następne.

Na wstępie homilii bp Kamiński podziękował księdzu proboszczowi za zorganizowanie i zaproszenie na tę „niezwykłą uroczystość”. – Ona dla naszych czasów jest bardzo znacząca i warto, abyśmy tego rodzaju rocznice obchodzili – dodał biskup. Podziękował jednocześnie przybyłym księżom i siostrom zakonnym, a także przedstawicielom władz samorządowych, gości zacnych i tym, którzy są cząstką zasadniczą i tak liczną, to są ci którzy tworzą wspólnotę tej parafii i w tej świątyni codziennie przychodzą na modlitwę. – Bądźcie wszyscy pozdrowieni – mówił biskup.

– Jeżeli przychodzi nam obchodzić jakiekolwiek rocznice, jesteśmy przyzwyczajeni do obchodzenia wielkich rocznic jak choćby niedawno związanych Chrztem Naszej Ojczyzny. To trzeba pamiętać, że wspólnota ma ogromnie ważne znaczenie w naszym życiu – przypomniał hierarcha.

Nawiązując do początków powstania parafii hierarcha podkreślił, że pierwszorzędnym zadaniem wspólnoty jest prowadzenie nas do Boga. – Ten obowiązek spoczywa na nas wszystkich – dodał biskup.

„Jeden drugiego brzemiona noście” – biskup przypomniał o obowiązku, który każdy powinien wziąć na siebie, jeden drugiemu mamy pomagać w drodze do Boga.

Biskup omówił także podstawowe cechy wspólnoty parafialnej, którą jest szerokorozumiana troska o dbanie właściwą drogę do Boga (osób które spotykamy na swojej drodze (red.). – Naszym miejscem, w którym wszyscy mamy się ostatecznie spotkać jest Dom Boży. To jest podstawowa cecha wspólnoty parafialnej.

– Na czele wspólnoty stoi pasterz – jego odpowiedzialność jest wyjątkowa, ale za całe dzieło Ewangelizacji jesteśmy odpowiedzialni my wszyscy. Miejscem szczególnym jest świątynia, ona wyznacza rytm naszego życia – to jest miejsce święte. Święte dlatego, że Jezus tu mieszka – Nasz Przyjaciel, Nasz Zbawiciel. – przypomniał ordynariusz warszawsko praski

Kiedy kończy się Eucharystia, to żebyśmy opatrznie nie zrozumieli, że wszystko się kończy. Kapłan posyła nas na drogę, w zasadzie nie mówi, że się coś zakończyło. „Idźcie w Pokoju Chrystusa”. Z tą mocą jaką zyskaliście idźcie ponieważ czeka was za drzwiami świątyni – nowy etap. Możemy pełnoprawnie powiedzieć, że jest to dalsza część sprawowania Eucharystii tylko w innym wymiarze – w naszej codzienności – mówił biskup Kamiński

Po Komunii Świętej jako dziękczynienie za dar 545 rocznicy erygowania parafii odśpiewano uroczyste Te Deum.

Po zakończeniu Mszy Świętej każdy parafianin mógł się poczęstować urodzinowym pączkiem.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter