12 sierpnia
środa
Innocentego, Lecha, Euzebii
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Razem pod Chrystusowym Krzyżem

Ocena: 4.76667
3758

W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, przeżywać będziemy jedną z największych – obok Wielkiej Pokuty i Różańca do granic – akcji modlitewnych Polska pod Krzyżem. Odbędzie się na lotnisku w Kruszynie, gdzie w 1991 r. sprawowana była Msza Święta pod przewodnictwem papieża Jana Pawła II.

fot. arch. Wydawnictwa Duszpasterstwa Rolników

W 1991 r. Jan Paweł II sprawował Mszę Świętą na lotnisku w Kruszynie.

Krzyż widoczny na zdjęciu dziś znajduje się na włocławskiej tamie, w miejscu, w którym do Wisły wrzucono ciało ks. Jerzego Popiełuszki.

Do udziału w tym wydarzeniu zaproszeni są wszyscy, którym dobro rodziny, Ojczyzny oraz troska o Chrystusowy Kościół nie są obojętne. Z oczywistych względów nie każdy będzie mógł podjąć trud osobistego pielgrzymowania na lotnisko w Kruszynie, by modlić się tam pod krzyżem. Niemniej jednak, z różnych stron Polski docierają do pasterza diecezji włocławskiej słowa poparcia dla tej wyjątkowej inicjatywy oraz duchowej łączności z uczestnikami spotkania. W dzieło Polska pod Krzyżem, obok diecezji włocławskiej, włączyły się już: archidiecezja szczecińsko-kamieńska i warmińska, jak również diecezje: ełcka, łomżyńska, rzeszowska oraz zielonogórsko-gorzowska. We wszystkich parafiach tych diecezji odbywać się będą specjalne modlitwy w łączności z pielgrzymami obecnymi w Kruszynie.

Oczywiście, biskupi powyższych diecezji nie są jedynymi, którzy zareagowali na inicjatywę Polska pod Krzyżem. Od dłuższego czasu bp Wiesław Mering otrzymuje od pasterzy Kościołów lokalnych w Polsce zapewnienia o wdzięczności, poparciu, radości z powodu organizowanego wydarzenia oraz duchowej z nim łączności, osobistej bądź wespół z różnymi grupami i wspólnotami.

Jako pierwszy takie zapewnienie nadesłał bp Jan Piotrowski z Kielc, który poinformował o zachęcie, jaką wystosował do swoich diecezjan do włączenia się w tę inicjatywę.

W podobnym tonie wypowiedział się bp Jerzy Mazur z diecezji ełckiej, który wyraził nadzieję, że „to duchowe wydarzenie obudzi sumienia Polaków i przyczyni się do umocnienia wiary w naszym narodzie oraz odważnego stawania na straży chrześcijańskich wartości”.

Echa tych słów pobrzmiewają w liście bp. Mirosława Mileckiego z Płocka, który życzył, „aby modlitwa na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem przyniosła wiele duchowych owoców dla naszej Ojczyzny”. Natomiast abp Stanisław Nowak inicjatywę Polska pod Krzyżem nazwał „potrzebą obecnego czasu”.

Również bp Stanisław Napierała, biskup kaliski senior, w liście z dnia 17 sierpnia podkreślił, że wrześniowa akcja modlitewna „zrodziła się z gorącej wiary i tchnienia Ducha Świętego”.

Uznanie wobec historycznego wydarzenia wyraził również kard. Stanisław Dziwisz, dodając osobiste przekonanie, że „przygotowywane spotkanie zgromadzi wielu Polaków, którym bliski jest los naszej Ojczyzny oraz wierność Bogu i Ewangelii”.

Słowa wdzięczność pod adresem pasterza diecezji włocławskiej „za uratowanie tej inicjatywy” wyraził biskup łomżyński senior Stanisław Stefanek. Zapowiedział on wraz z przeżywającymi jubileusz siostrami służebniczkami w Katowicach duchową łączność ze wspólnotą zgromadzoną na lotnisku w Kruszynie.

Wyrazy uznania i wsparcia nadeszły z Przemyśla od abp. Józefa Michalika, który również wyraził życzenie, aby inicjatywa „przyniosła wielkie wylanie łaski nad skołataną Ojczyzną i Kościołem w Polsce”.

Podobne przesłanie nadeszło z Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W liście z dnia 20 sierpnia bp Artur Miziński, zapewniając o modlitewnej jedności z wiernymi obecnymi na kruszyńskim lotnisku, nazwał wydarzenie Polska pod Krzyżem „znaczącym i ważnym dla Ojczyzny oraz Kościoła”.

Niemal identyczne słowa można odnaleźć w liście bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który pobłogosławił całej inicjatywie oraz wszystkim jej uczestnikom.

O duchowej łączności zapewnił także biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Słowa poparcia dla spotkania modlitewnego na lotnisku w Kruszynie napływają również drogą mailową, telefoniczną, jak również podczas osobistych rozmów biskupa włocławskiego z poszczególnymi pasterzami Kościołów lokalnych w Polsce. Wystarczy wymienić tutaj choćby biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, bp. Arkadiusza Okroja, sufragana pelplińskiego, czy bp. Antoniego Długosza z Częstochowy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Autor jest sekretarzem Biskupa Włocławskiego.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 12 sierpnia

Środa, XIX Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Joanny Franciszki de Chantal, zakonnicy
«Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy».
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 9,1-7;10,18-22; Ps 113,1b-6; Mt 18,15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do Matki Bożej Łaskawej w intencji Ojczyzny (5-14 sierpnia)
12 sierpnia - Parafia MB Częstochowskiej w Wołominie

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter