22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje "Beatyfikacja33" online i stacjonarnie

Ocena: 5
2010

W piątek, 6 sierpnia rozpoczynają się 33-dniowe ogólnopolskie rekolekcje „Beatyfikacja 33” (www.beatyfikacja33.pl). Będą bezpośrednim duchowym przygotowaniem do beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. 33-dniowe rekolekcje zainauguruje kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy świętej o godz. 6 rano na rozpoczęcie 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Fot. fb/Archidiecezja Gnieźnieńska

Rekolekcje pod hasłem „Wszystko postawić na Maryję" przygotowane we współpracy z Fundacją Tota Tua, mogą być jedną z form przygotowania duchowego do beatyfikacji

- zarekomendował wydział duszpasterstwa warszawskiej kurii. Do udziału w rekolekcjach zaprasza kard. Nycz, prosi „by nie przerażać się tym, że trwają one 33 dni” i błogosławi ich uczestnikom.

33-dniowe rekolekcje rozpoczną się w wybranych parafiach Archidiecezji Warszawskiej w święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia i potrwają do 8 września, kiedy przypada święto Narodzenia NMP. Część parafii zdecydowała się na zorganizowanie rekolekcji dopiero od września, i tam - choć również będą prowadziły one do aktu oddania życia Jezusowi przez Maryję - będą miały charakter dziękczynienia za beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej.

Każdy dzień rekolekcji „Beatyfikacja 33” będzie rozpoczynał się modlitwą do Ducha Świętego. W programie znajdą się także rozważanie z krótkim wprowadzeniem w temat dnia i propozycja lektury duchowej oraz zaproszenie do osobistej modlitwy.

Organizatorzy zachęcają do korzystania z materiałów i nagrań dostępnych na stronie www.beatyfikacja33.pl i w mediach społecznościowych. Chętni mogą się zaopatrzyć również w publikację książkową.

Uczestnicy rekolekcji będą mieli okazję bliżej poznać fragmenty nauczania Prymasa Wyszyńskiego oraz rozważania matki Elżbiety Róży Czackiej. Rekolekcje „Beatyfikacja 33” zakończą się osobistym aktem oddania się Jezusowi przez Maryję. Zawierzenie Matce Bożej było ważnym rysem życia i duchowości zarówno kard. Stefana Wyszyńskiego, jak i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Organizatorem rekolekcji jest Fundacja Tota Tua, która już wcześniej prowadziła rekolekcje „Oddanie33”, będące opracowanym w duchu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, 33-dniowym przygotowaniem do aktu oddania się Matce Bożej i przez Jej ręce jeszcze pełniejszego zjednoczenia z Panem Jezusem. Rekolekcje „Beatyfikacja33” powstały na tej bazie i zawierają fragmenty nauczania Prymasa Tysiąclecia i matki Czackiej, wybrane i opracowane odpowiednio przez Annę Rastawicką należącą do wspólnoty „Ósemek” oraz siostry ze Zgromadzenia Franciszkanek Służebnic Krzyża. W formie audio czytać je będą aktorzy Jerzy Zelnik i Halina Łabonarska.

Rekolekcje pozwolą doświadczyć tego, czym żył ksiądz prymas Stefan Wyszyński, a co było bliskie także matce Róży Czackiej, mianowicie całkowitego zawierzenia Bogu w trudnych czasach. Potrzebujemy dzisiaj w Kościele postawy Maryi – postawy służby, wierności i miłości, która nie poddaje się w chwili doświadczenia krzyża. Do takiej postawy prowadzi droga całkowitego oddania się Matce Najświętszej

– mówi Adrian Pakuła, prezes Fundacji Tota Tua i główny organizator rekolekcji.

Rekolekcje zostały zaprezentowane podczas czerwcowego zebrania KEP i zyskały aprobatę biskupów. Do udziału zachęca m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, który zainauguruje je oficjalnie 6 sierpnia na Jasnej Górze. Wszystkie informacje oraz formularz zgłoszeniowy dla parafii i indywidualnych uczestników, a także mapa kościołów, które zgłosiły chęć organizacji rekolekcji dostępne są na stronie www.beatyfikacja33.pl.

W archidiecezji gnieźnieńskiej, obok przygotowania do beatyfikacji, rekolekcje stanowić będą także przygotowanie do nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, które z powodu pandemii zostało przesunięte na termin późniejszy.

Materiały na czas przygotowania do beatyfikacji matki Czackiej i kard. Wyszyńskiego

Przewielebni Księża!
Przedziwny jest Bóg w świętych swoich - tymi słowami rozpoczął swoją homilię prymas Wyszyński na pogrzebie matki Elżbiety Róży Czackiej 19 maja 1961 roku. Historia połączyła te dwie postaci jeszcze raz, ponieważ zbliżamy się do ich beatyfikacji.

Archidiecezja warszawska opracowała publikację pt. „Przedziwny Bóg w świętych swoich” z tekstami nowenn przygotowujących do tego wyjątkowego wydarzenia, jakie będzie miało miejsce 12 września. Zawiera ona również wykład ks. prof. Andrzeja Gałki Święci się zawsze gdzieś spotkają.

Książka niebawem znajdzie się w materiałach dziekańskich. Proszę zatem Księży Dziekanów o jej odebranie i przekazanie do parafii dekanatu, aby mogła posłużyć jako pomoc duszpasterska na czas nowenny w naszej diecezji (3-11 września).

Kolejną propozycją duchowego przygotowania do beatyfikacji jest forma 33-dniowych rekolekcji. Zostały one przygotowane przez Fundację Tota Tua we współpracy z archidiecezją warszawską. Jest to propozycja dla wszystkich parafii w Polsce, wspólnot, rozgłośni radiowych, a także osób indywidualnych. Formuła rekolekcji została tak przygotowana, by można je było zrealizować w różnych okolicznościach zewnętrznych. Ich rozpoczęcie zaplanowano na 6 sierpnia. Materiały tekstowe do pobrania, audio oraz video będą dostępne na stronie: www.beatyfikacja33.pl.

Z kapłańskim pozdrowieniem

ks. Maciej Radzikowski
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego
Kurii Warszawsko-Praskiej

Przeczytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 21 czerwca

Piątek, XI Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika
Błogosławieni ubodzy w duchu,
albowiem do nich należy królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 19-23
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter