29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje dla diakonów stałych

Ocena: 4.5
2723

W dniach 18 – 21 lipca bieżącego roku w Wigierskim Areopagu Nowej Ewangelizacji zlokalizowanym w Pokamedulskim Zespole Klasztornym na Wigrach odbyły się rekolekcje dla diakonów stałych, ich rodzin oraz wszystkich zainteresowanych dziełem diakonatu stałego w Kościele w Polsce. W rekolekcjach wzięło udział ponad czterdziestu uczestników. W tej liczbie było piętnastu diakonów stałych, w tym kilku wraz z małżonkami oraz grupa osób rozpoznających powołanie do diakonatu.

fot. Dk Staszek Dziemian

Diakonat stały to kościelny urząd, istniejący w Kościele rzymskokatolickim od 18 czerwca 1967 r., kiedy to papież Paweł VI przywrócił go po tysiącu latach „przerwy”. W Polsce urząd ten wprowadzili polscy biskupi 20 czerwca 2001 r. podczas 313 zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łowiczu. Według prawa kanonicznego kandydat do diakonatu stałego – mężczyzna nieżonaty i zobowiązujący się do celibatu – może przystąpić do święceń po ukończeniu 25. roku życia. Kandydat związany małżeństwem musi mieć ukończonych 35 lat i posiadać pisemną zgodę żony. Diakon stały może odprawiać nabożeństwa, błogosławić małżeństwa, prowadzić pogrzeby, udzielać komunii i głosić kazania. W odróżnieniu od kapłana nie może jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych. Obecnie w Polsce posługuje trzydziestu jeden diakonów stałych.

Uczestnicy rekolekcji pochodzili z ośmiu diecezji i archidiecezji: opolskiej, toruńskiej, katowickiej, ełckiej, gliwickiej, warszawskiej, warszawsko-praskiej, bydgoskiej. Myślą, wokół której osnute były rekolekcyjne rozważania, to słowa listu św. Pawła do Kolosan: „Słowo Chrystusa niech w was przebywa z całym swym bogactwem” (Kol 3,16). Rozważania prowadzili ks. dr Marek Bednarski oraz ks. dr Paweł Tarasiewicz. Przyniosły one wiele ciekawych inspiracji. Po części w oparciu o biblijną hermeneutykę początku Słowa (J 1,1) i wybrania do świętości (Ef 1,4-5), po części zaś o filozoficzną refleksję i próbę odczytania osoby Chrystusa w kluczu świętojanowego poszukiwania źródła prawdy i życia wiecznego (J 6, 68; 17,17).

Ważne miejsce w rekolekcyjnych rozważaniach miały żony diakonów. Ich doświadczenia, obawy, współudział w powołaniu, którego stają się integralną częścią, można by użyć stwierdzenia, że są wręcz fundamentem i bramą. Żony mają ważną rolę w kształtowaniu misji diakona. Głos żon diakonów oraz żon tych, którzy rozpoznają powołanie do diakonatu, wybrzmiał, w kontekście święceń i posługi diakona, chyba po raz pierwszy z taką wyrazistością. Jest to głos niezwykle ważny. Trzeba o tym wiedzieć, że bez zgody żony nie ma diakona stałego. Tymczasem w praktyce formacyjnej kościoła aspekt ten jest wciąż niemal całkowicie niezauważalny.

W piątkowy wieczór miała miejsce Msza święta w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach, celebrowana przez ks. prałata Tadeusza Rynkiewicza. Całe rekolekcyjne grono w sobotę spotkało się z bp Jerzym Mazurem, biskupem ełckim. Wspólna modlitwa z pasterzem diecezji była ważnym momentem rekolekcji. Ksiądz biskup między innymi zwrócił uwagę na misyjny wymiar posługi diakona i do odkrywania tegoż wymiaru w posłudze gorąco zachęcił.

Uczestnicy odbyli też pielgrzymkę szlakiem papieskim tajemnic światła. Na poszczególnych stacjach mieli możliwość nawiedzenia Sanktuariów diecezji ełckiej w Rajgrodzie, Studzienicznej, kościoła w Mikaszówce oraz w Sejnach. Nawiedzili również miejsce upamiętniające ofiary obławy augustowskiej z roku 1945, górę krzyży w Gibach.

Rekolekcje w tym formacie odbywały się już po raz szósty. Są one organizowane przez samych zainteresowanych, zawsze za zgodą biskupa miejsca, od roku 2014. W roku minionym odbyły się one w Rokitnie (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter