22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rekolekcje wakacyjne Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie odwołane

Ocena: 0
906

Z powodu epidemii rekolekcje wakacyjne Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie w Polsce zostały odwołane. Co roku uczestniczy w nich kilkadziesiąt tysięcy osób. Alternatywą będą rekolekcje domowe.

Fot. dk.oaza.pl/pixabay.com

List w tej sprawie opublikowano na stronie internetowej ruchu: dk.oaza.pl/aktualnosci

Domowy Kościół jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie, założonego przez Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Celem wspólnoty jest pomoc małżonkom w życiu łaską sakramentu. Rodziny spotykają się w tzw. kręgach liczących od 4 do 7 małżeństw. Jedno z nich jest parą animatorską, której zadaniem jest odpowiedzialność za pracę formacyjną. W ramach formacji małżonkowie zobowiązują się do codziennej modlitwy osobistej połączonej z lekturą Pisma Świętego, modlitwy małżeńskiej i rodzinnej, dialogu małżeńskiego oraz dorocznych rekolekcji.

W specjalnym liście poinformowano, że tegoroczne rekolekcje wakacyjne dla małżeństw nie odbędą się.

Biorąc pod uwagę wszelkie argumenty, opinie specjalistów, różnego rodzaju prognozy, a także przypatrując się metodzie rekolekcji, które przeżywamy w ruchu oraz specyfice oaz rodzin, stało się dla nas jasne, że tegoroczne rekolekcje wakacyjne nie mogą się odbyć

- zaznaczono.

Podejmując tą decyzję wzięto pod uwagę sytuację wielu rodzin. Wspomniano o konieczności opieki nad starszymi rodzicami, przesunięciu terminów egzaminów i rekrutacji do szkół średnich, kwestiach zawodowych związanych z wykorzystanym w czasie epidemii urlopem, oraz zmianami zarobków.

Przypomniano, że podstawowa praca formacyjna w ramach Domowego Kościoła odbywa się w małżeństwie i rodzinie, w codzienności. „To powoduje, że niemożność przeżycia jednego z zobowiązań nie zamyka nam drogi formacyjnej w ruchu - napisano w liście.

Podkreślono, że rekolekcje online nie są alternatywą, ponieważ ich specyfika w Ruchu Światło-Życie zakłada doświadczenie spotkania w realnej wspólnocie. Zaznaczono więc, że "nie można tego przenieść w całości do przestrzeni wirtualnej".

Zaproponowano rekolekcje domowe.

Wiele elementów, które przeżywamy na rekolekcjach, możemy przenieść do naszych domów i przeżyć je w gronie małżeńskim i rodzinnym

- czytamy.

Podkreślono, że „ten czas, to swoista +szkoła życia+ i nie chodzi tylko o cykl konferencji, ale o naukę bycia razem, na co dzień, w małżeństwie i rodzinie".

Zaapelowano w liście o zadbanie o wzajemne relacje. „Jeżeli nawet nie uda się gdzieś wyjechać w gronie rodziny, wykorzystajmy możliwość spacerów w najbliższej okolicy, wspólnej zabawy czy posiłków" - napisano.

Dajmy dzieciom okazję do podzielenia się, czym żyją, jak postrzegają nas, jako rodziców, jakie mają obawy i jakie przeżywają radości, nie zapomnijmy przy tym sami się również podzielić swoim patrzeniem na dzieci. Podziękujmy sobie wzajemnie za sprawy proste i oczywiste, za które być może nigdy sobie nie dziękowaliśmy

- zaznaczono w liście.

Domowy Kościół powstał w roku 1973 r. Pierwsze rekolekcje wakacyjne nazywane oazą odbyła się w Krościenku nad Dunajcem. W tym samym roku ks. Blachnicki utworzył także pierwszy krąg rodzin w Lublinie. W 1974 roku było ich już 36.

Obecnie gałąź rodzina Ruchu Światło-Życie liczy ok. 44 tys. członków, w tym jest 4 tys. 652 kręgów, z czego 473 to kręgi istniejące poza granicami Polski.

Najwięcej jest ich w diecezji katowickiej, warszawskiej, i krakowskiej, a najmniej w drohiczyńskiej i elbląskiej.

Wspólnoty Domowego Kościoła istnieją obecnie w dwudziestu państwach, w tym m.in.: w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Francji, Szwecji, Niemczech, Czechach, Słowacji, Włoszech oraz na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Kazachstanie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter