16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Religijność parafian i ich niedziela

Ocena: 0
420

O religijności parafii świadczy liczba osób uczestniczących w niedzielnej mszy świętej i sposób w niej uczestnictwa – uważa biskup radomski Henryk Tomasik. Według ubiegłorocznych danych w diecezji radomskiej w niedzielnej Eucharystii bierze udział ok. 40 proc. wiernych, a przystępujących do komunii świętej jest 16 proc.

fot. pixabay.pl

Według bp. Tomasika, „zatracamy wrażliwość na głębię modlitwy Ojcze Nasz, podobnie jest z naszym udziałem w niedzielnej mszy świętej”. – Przychodzimy i uczestniczymy, ale potrzebna jest pogłębiona forma uczestnictwa, czyli świadoma, pobożna, czynna i pełna. Świadoma to rozumienie słów i znaków, które tworzą akcję liturgicznej. Każde słowo i gest ma swój sens. Pobożna to postawa wiary, uwielbienia, czyli modlitwa. Czynna to zaangażowanie w śpiew, aby kształtować serce, by stanąć przy ołtarzu z duchem ofiary. Centrum życia chrześcijańskiego jest Eucharystia – mówił hierarcha w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Dodał, że o poziomie duchowym każdego z nas decyduje sposób uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej, zaś o duchowości i religijności parafii świadczy liczba osób uczestniczących w Eucharystii. – Zawstydzają nas dzisiaj pierwsi chrześcijanie, którzy ponieśli śmierć za udział we mszy świętej. Zawstydzają nas ludzie, którzy w obozach potrafili szukać księdza, by wziąć udział we mszy świętej. Zawstydzają nas ludzie, którzy na Syberii czy w krajach misyjnych idą daleko do kościoła, by uczestniczyć w liturgii. To dla nas wielkie wyzwanie, by pogłębić udział w Eucharystii – powiedział bp Tomasik.

Ciekawe dane dotyczące udziału wiernych w niedzielnej mszy świętej przedstawił ks. Leszek Sokół, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Opocznie. Oficjalne parafia liczy 1200 osób. Podczas ostatniego liczenia liczba ta wzrosła do 2,5 tys. wiernych, w tym 700 przystąpiło do komunii świętej. – Na czym polega ten fenomen? Ludzie lubią nasz kościół. Przyjeżdżają do nas z odległych o kilkanaście kilometrów miejscowości. To również wynik pracy duszpasterskiej. Cieszy nas to. Zresztą od wieków region opoczyński był blisko Kościoła – powiedział ks. Sokół.

Duszpasterze zdecydowali się na rozbudowę kościoła. – Nie ma szans, by wierni pomieścili się w naszej świątyni. Dotyczy to głównie dwóch mszy świętych: o godz. 11 i 15 – dodał ks. Leszek Sokół.

Socjolog ks. Marek Adamczyk jest proboszczem parafii św. Jadwigi w Radomiu. Ilość osób uczestniczących w niedzielnych mszach świętych wzrosła w ostatnich latach z ponad 21 proc. do ok. 26-28 proc. – Trzeba śledzić te wskaźniki, bo wiele mówią o naszej religijności. Mówiąc o duchowej tożsamości parafii trzeba odpowiadać na głosy parafian. Nie tyle spełniać własne oczekiwania, ale być wyczulonym na ludzkie problemy. Są ludzie, którzy chcą pogłębiać własną duchowość. Oni są wokół nas – powiedział ks. Marek Adamczyk.

Wyraził też radość, że w parafii powstały w ostatnim czasie kolejne dwie grupy formacyjne: 30+ dla małżeństw i grupa neokatechumenalna. W sumie w parafii działa 7 wspólnot.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter