28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Sopoćki w kościele Nawiedzenia NMP

Ocena: 4.85
820

W piątek, 26 czerwca podczas uroczystej Mszy św. Kard. Kazimierz Nycz wprowadził relikwie św. Jana Pawła II i bł. ks. Michała Sopoćki do kościoła Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie.

Portret św. Jana Pawła II, fot. Grzegorz Gałązka/obraz bł.ks. Michała Sopoćko, fot. Archidiecezja Warszawska

Przejawem żywotności kult Bożego Miłosierdzia w stołecznej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście jest kaplica Bożego Miłosierdzia, w której przechowywane są relikwie św. s. Faustyny. Zależy nam jednak na jeszcze większym go rozpowszechnieniu. W związku z tym sprowadziliśmy relikwie kolejnych osób związanych z promocją Bożego Miłosierdzia

- podkreślili miejscowi duszpasterze.

Bł. ks. Michał Sopoćko był spowiednikiem i kierownikiem duchowym św. s. Faustyny. Polecił on siostrze Faustynie Kowalskiej spisywać objawienia Pana Jezusa i dzięki temu powstał „Dzienniczek".

Znalazł również malarza – Eugeniusza Kazimirowskiego, który namalował pierwszy obraz Jezusa Miłosiernego. Opracował także gruntowny fundament pod odnowioną teologię Bożego Miłosierdzia. Oparł się na bazie Biblii, Ojców Kościoła oraz liturgii, co okazało się niezwykle istotne, kiedy pojawiły się wątpliwości teologów w związku z „Dzienniczkiem" św. Faustyny.

Z kolei św. Jan Paweł II nazywany jest papieżem Miłosierdzia Bożego, ponieważ przeprowadził cały proces kanoniczny i ostatecznie usankcjonował kult Miłosierdzia Bożego w Kościele powszechnym. 30 kwietnia 2000 r. zaliczył s. Faustynę do grona świętych Kościoła.

W kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście w Warszawie jest także figura św. Katarzyny Sieneńskiej, wraz z relikwiami (XVIII wiek, co potwierdza certyfikat autentyczności).

Figura pochodzi z jednej z likwidowanych świątyń na terenie Holandii. W ten sposób nasza parafia uczestniczy w ratowaniu chrześcijańskiego dziedzictwa Europy

- powiedział ks. Jerzy Jastrzębski. Duchowny przypomina jednocześnie, że według o. Jacka Woronieckiego OP „w pismach św. Katarzyny ze Sieny centralnym tematem jest Boże Miłosierdzie, co sprawia, że można ją nazwać piewcą Bożego Miłosierdzia".

Fot. kościół Nawiedzenia NMP, fot. Adrian Grycuk, licencja CC BY-SA 3.0 pl

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 28 marca

Wielki Czwartek
Daję wam przykazanie nowe,
abyście się wzajemnie miłowali,
tak jak Ja was umiłowałem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 13, 1-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter