17 września
wtorek
Franciszka, Roberta, Justyna
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rodzice się modlą, a dzieci harcują

Ocena: 5
747

Kiedy podczas wakacyjnych rekolekcji małżeństwa słuchają konferencji albo adorują Najświętszy Sakrament, ktoś „na zapleczu” z pasją opiekuje się ich dziećmi.

fot. archiwum prywatne

– Nawiązywanie relacji z dziećmi jest bardzo przyjemne. A największa satysfakcja to podbić serca zbuntowanych nastolatków i zintegrować grupę – twierdzą Magdalena i Piotr Sierańscy z Zielonki, para odpowiedzialna za diakonię wychowawczą Domowego Kościoła w diecezji warszawsko-praskiej. On jest pracownikiem biurowym, ona nauczycielką. Mają dwoje własnych dzieci: Maksymiliana i Łucję, oczekują trzeciego. Grupą dzieci na rekolekcjach opiekowali się już dziesięć razy.

Agnieszka i Marcin Skonieczni mają pięcioro dzieci w wieku od 7 do 15 lat: Basię, Wojtka, Krzysia, Piotrka i Anię. Na co dzień są dyrektorami przedszkola i dwóch punktów przedszkolnych, prowadzą też scholę. W wakacje często organizują kolonie w swojej parafii Poświętne. Już pięć razy opiekowali się dziećmi uczestników rekolekcji.

Do tej posługi nie zgłasza się wiele osób. Ludzie boją się, czy dadzą radę albo są zmęczeni opieką nad własnymi dziećmi.

– Mnie praca z dziećmi nie przeraża – mówi Agnieszka – bo nie lubię monotonii. Najbardziej lubię zabawy plastyczne i snucie opowieści.

– Pamiętam małżeństwo, które nam kiedyś pomagało – wspomina Magdalena. – Przyjechali zdystansowani, a wyjeżdżali z okrzykiem: „Ale było świetnie!”. A kiedy moja koleżanka, przedszkolanka, pomagała mi zajmować się dziećmi na rekolekcjach i obserwowała ich rozmodlonych rodziców, powtarzała „To piękne, że ludzie tak żyją”.


 

Plan dnia

Dzień wygląda intensywnie. Rankiem pierwszy krótki blok opieki nad dziećmi – dorośli odmawiają jutrznię. Niektóre maluchy jeszcze śpią. – Odmawiamy wtedy krótką modlitwę, np. Aniele Boży, i bawimy się – mówi Magdalena. Po śniadaniu schodzą się na kilka godzin wszystkie dzieci w wieku 3-13 lat. Młodsze tylko wtedy, gdy naprawdę są gotowe odłączyć się od rodziców. Starsze mogą już pomagać opiekunom.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 31 (720), 4 sierpnia 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 19 sierpnia 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 września

"Młodzieńcze, tobie mówię, wstań!"

Dziś w Kościele: wtorek, XXIV tydzień zwykły
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Roberta Bellarmina, biskupa i doktora Kościoła albo wspomnienie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, biskupa
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): 1 Tm 3,1-13; Ps 101,1b-2b.2c-3b.5-6; Łk 7,11-17
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytań

Jeszcze przez kilka dni zapraszamy do obejrzenia filmów prezentowanych przez całe wakacje w ramach Lata z SalveNet - wspólnego projektu SalveNet i portalu idziemy.pl.Najczęściej czytane artykuły

- Reklama -


Najczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -