18 kwietnia
czwartek
Boguslawy, Apoloniusza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rosja: w 2017 r. prawosławny Sobór Biskupi

Ocena: 0
768

W przyszłym roku, gdy przypadać będzie setna rocznica rozpoczęcia Wszechrosyjskiego Soboru Kościelnego oraz przywrócenia instytucji patriarchatu w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP), w Moskwie odbędzie się Sobór Biskupi RKP.

fot. leonyaakov via Foter.com / CC BY

Decyzję taką podjęli uczestnicy Świętego Synodu Patriarchatu Moskiewskiego, którzy 27 grudnia obradowali w swej siedzibie w stołecznym klasztorze św. Daniela. Ustalono, że przyszłe zgromadzenie zbierze się w dniach 29 listopada – 2 grudnia 2017 r.

Wspomniany Sobór Kościelny rozpoczął pracę 15 sierpnia (według kalendarza juliańskiego, a 28 sierpnia – zgodnie z kalendarzem gregoriańskim) 1917 r., w święta Zaśnięcia (Wniebowzięcia) Najświętszej Maryi Panny. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie od drugiej połowy XVII wieku, a przygotowania do niego trwały ponad 10 lat, które znacznie ożywiły i uaktywniły życie kościelne. Wśród przyczyn tak długich prac przygotowawczych były zarówno trudna sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna kraju (m.in. wybuch I wojny światowej w 1914 r.), jak i nieprzejednany sprzeciw cara Mikołaja II wobec zwołania Soboru, a zwłaszcza przywrócenia patriarchatu po ponad dwóch stuleciach jego nieistnienia.

Sobór obradował z przerwami, wywołanymi m.in. przez rozwój wydarzeń na froncie i sytuację w kraju, szczególnie w związku z wybuchem rewolucji październikowej 1917 r., do 7 (20) września 1918 r., gdy nie tyle zakończył swe prace, ile musiał je przerwać w wyniku zajęcia i skonfiskowania przez bolszewików budynków kościelnych. Zdążył jednak m.in. przywrócić instytucję patriarchy i wybrać na ten urząd ówczesnego metropolitę moskiewskiego Tichona, który objął to stanowisko 21 listopada (4 grudnia) 1917 r.

W ramach przygotowań do przyszłorocznego Soboru Biskupiego uczestnicy obecnych obrad postanowili powołać dwa komitety organizacyjne, a na ich czele stanął metropolita sanktpetersburski i ładoski Barsonofiusz. Ma on przedstawić w najbliższym czasie członkom Świętego Synodu składy obu ciał a także ramowy program ich działań. Biskupi postanowili ponadto przeprowadzić szereg spotkań naukowych i pamiątkowych związanych z setną rocznicą obu wydarzeń i ich skutkami na przyszłość.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter