20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rówieśnice Niepodległej

Ocena: 0
1909

W styczniu 1918 roku, kiedy prezydent Wilson w noworocznym orędziu, w słynnym 13. punkcie, podniósł na arenie międzynarodowej kwestię niepodległej Polski, s. Joanna Hałacińska rozpoczęła starania o papieską zgodę na utworzenia nowego zgromadzenia.

fot. Michał Komorek/Idziemy

Kilka miesięcy później, gdy Europa wyłaniała się w nowym kształcie z wojennej zawieruchy, a Polska walczyła o miejsce na jej mapie, trzy siostry pasjonistki na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej z 13 lipca rozpoczynały działalność nowego zakonu: Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Wspólnota sióstr pasjonistek w tym roku świętuje 100. rocznicę istnienia. Jej historia od początku związana jest z losami odradzającej się ojczyzny.

Na warszawskim Wilanowie w domu generalnym przy ul. Husarii gwarno i tłoczno – siostry ze wszystkich domów przyjechały, aby razem świętować. Obecnie wspólnota liczy ponad 200 członkiń, które pracują w 30 placówkach na terenie Polski i poza jej granicami. Rocznica powstania zgromadzenia przypadła w piątek.

– Był to dzień odnowienia ślubów zakonnych, radosny i spokojny, w całości poświęcony na rekreację – opowiada s. Michalina Chołaj. W sobotę było już znacznie ruchliwiej, ponieważ trwały ostatnie przygotowania do niedzielnej uroczystości – o godzinie 11.30 w kolegiacie św. Anny bp. Michał Janocha odprawił uroczystą Mszę Świętą, a potem był jeszcze cały dzień wspólnego świętowania. Siostra Michalina musiała znaleźć jakiś cichy kąt, żeby spokojnie porozmawiać.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 29 (667), 22 lipca 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 1 sierpnia 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -