19 października
wtorek
Ziemowita, Jana, Pawla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Równi i różni

Ocena: 0
438

Zbliżający się synod ma zaangażować szerokie rzesze wiernych świeckich, być ćwiczeniem wzajemnego słuchania się i wzmacniać wspólną odpowiedzialność za Kościół.

fot. Barbara Stefańska

Brzmi to ambitnie, ale czy rzeczywiście tak się stanie? Wszak pod pojęciem „Kościół” zarówno katolicy, jak i zagorzali krytycy Kościoła rozumieją często grupę biskupów, ewentualnie instytucję społeczną czy charytatywną. Więc w co się tutaj angażować? Co najwyżej można wytykać błędy i prezentować swój dystans do tej kierowanej z Watykanu organizacji.

Z kolei sami duchowni zdają się czasem traktować świeckich co najwyżej jako pomocników, którzy w Kościół mogą się angażować tylko „po godzinach”.

Jakby nie dotarł do powszechnej świadomości jeden z ważnych przekazów Soboru Watykańskiego II – o równości wszystkich członków Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich. „Wszyscy wierni są równi co do godności i działania, na skutek czego każdy, zgodnie z własną pozycją i zadaniem, współpracuje w budowaniu Ciała Chrystusa” – mówi soborowa konstytucja „Lumen gentium”. Inaczej mówiąc: Równi, ale różni – bo każdy ma do spełnienia w Kościele i świecie właściwe sobie zadanie. Zresztą, tego nie wymyślił sobór, tak było od początku. Oczywiście, odpowiedzialność ciążąca na duchownych jest szczególna, stąd potrzeba dużo modlitwy za kapłanów.


Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu drukowanym
Idziemy nr 42 (833), 17 października 2021 r.
całość artykułu zostanie opublikowana na stronie po 20 października 2021


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 października

Wtorek, XXIX Tydzień zwykły
Dzień Powszedni/ wsp. bł. ks. Jerzego Popiełuszki/ wsp. św. Pawła od Krzyża, prezbitera/ wsp. świętych męczenników Jana de Brebeuf, Izaaka Jogues’a, prezbiterów, oraz Towarzyszy
Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie,
abyście mogli stanąć przed Synem Człowieczym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,35-38
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter