6 października
czwartek
Artura, Brunona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Równi i różni

Ocena: 0
713

Zbliżający się synod ma zaangażować szerokie rzesze wiernych świeckich, być ćwiczeniem wzajemnego słuchania się i wzmacniać wspólną odpowiedzialność za Kościół.

fot. Barbara Stefańska

Brzmi to ambitnie, ale czy rzeczywiście tak się stanie? Wszak pod pojęciem „Kościół” zarówno katolicy, jak i zagorzali krytycy Kościoła rozumieją często grupę biskupów, ewentualnie instytucję społeczną czy charytatywną. Więc w co się tutaj angażować? Co najwyżej można wytykać błędy i prezentować swój dystans do tej kierowanej z Watykanu organizacji.

Z kolei sami duchowni zdają się czasem traktować świeckich co najwyżej jako pomocników, którzy w Kościół mogą się angażować tylko „po godzinach”.

Jakby nie dotarł do powszechnej świadomości jeden z ważnych przekazów Soboru Watykańskiego II – o równości wszystkich członków Kościoła, zarówno duchownych, jak i świeckich. „Wszyscy wierni są równi co do godności i działania, na skutek czego każdy, zgodnie z własną pozycją i zadaniem, współpracuje w budowaniu Ciała Chrystusa” – mówi soborowa konstytucja „Lumen gentium”. Inaczej mówiąc: Równi, ale różni – bo każdy ma do spełnienia w Kościele i świecie właściwe sobie zadanie. Zresztą, tego nie wymyślił sobór, tak było od początku. Oczywiście, odpowiedzialność ciążąca na duchownych jest szczególna, stąd potrzeba dużo modlitwy za kapłanów.

Zarówno kapłani, jak i świeccy powinni siebie nawzajem rozumieć i szanować, aby dobrze współpracować, bo przecież „ciągniemy ten wózek” w tym samym kierunku. Zadanie świeckich to zajmowanie się sprawami doczesnymi (rodzina, praca, życie społeczne itd.) i kierowanie nimi po myśli Bożej (por. „Lumen gentium”). To jest sedno sprawy. Nie znajdziemy się bliżej nieba przez sam fakt pracy w instytucjach kościelnych, śpiewania w scholi, przynależenia do katolickiego związku itd. Bliżej kościoła niekoniecznie musi znaczyć bliżej Kościoła, czyli Chrystusa.

Z kolei duchowni powinni uszanować specyficzną rolę świeckich, wspierając ich w wypełnianiu obowiązków stanu i promowaniu dobrych inicjatyw na rzecz społeczeństwa. Bycie kapłanem to wielka godność, ale nie jest to rodzaj awansu czy nagrody w Kościele, tylko służba. Tak jak na przykład dla pobożnego parafianina nie jest awansem zostanie nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej.

Żeby kierować sprawami świeckimi „po myśli Bożej”, trzeba tę myśl Bożą poznać, czyli poznać swoją wiarę i naprawdę nią żyć. Zaczynając od środowiska rodzinnego – dzieci świetnie wyczuwają, co dla rodziców jest w życiu priorytetem. Przecież nie wystarczą same deklaracje i chodzenie w niedzielę do kościoła. Chodzi o to, czy naszym głównym motorem działania jest miłość do Boga i innych ludzi, czy jednak coś innego; czy mamy żywą relację z Bogiem. To widać. Podobnie w miejscu pracy czy w innych zwykłych okolicznościach – tam na co dzień ujawnia się, czym naprawdę się w życiu kierujemy.

Chrześcijaninem jest się przecież w Kościele, a nie tylko w kościele w czasie Mszy świętej. A do Kościoła jako wspólnoty wierzących w Chrystusa przynależymy w każdym momencie życia – w domu, biurze, na ulicy i na wakacjach.

Synod o synodalności może być szansą na „otwarcie klapek” i głębsze zrozumienie misji Kościoła, a przez to misji zarówno świeckich, jak i duchownych. Miejmy nadzieję, że nie utkniemy na jałowych dyskusjach o kapłaństwie kobiet itp., bo szkoda tracić czas, gdy jest tyle potrzeb duchowych i wyzwań w naszych czasach.

Sukcesem będzie z pewnością, gdy wielu wiernych zrozumie, że mogą być nie tylko owcami, ale i pasterzami, czyli świadkami wiary wszędzie tam, gdzie żyją i działają, a przez to przyciągać innych do Chrystusa.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 7 października

Piątek, XXVII tydzień zwykły, wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej
Dał pokarm bogobojnym, *
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Łk 11, 15-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter