24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Różaniec w Warszawie

Ocena: 0
651

W sobotę 7 października bp Michał Janocha przewodniczył Mszy Świętej, która była głównym punktem obchodów VIII Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej na warszawskim Służewie.

fot. Jacek Kalinowski

Modlitewne rozważania zainaugurowano w piątek 6 października wieczorem świadectw. Druga część wspólnych modlitw odbywała się według ustalonego programu w sobotę. Najpierw na różańcu zgromadziły się dzieci, które również brały udział w warsztatach różańcowych.

Następnie modlitwa połączyła członków Żywego Różańca, po której uczestniczyli w Mszy Świętej. Po nich modlili się świeccy dominikanie wraz z osobami chorymi i niepełnosprawnymi.

Między godziną 14.00, a 17.00 miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej, Niepokalanej Królowej Różańca, po której odbyła się procesja różańcowa w blaskach ognisk.

Procesji różańcowej w blaskach ognisk przewodniczył przeor klasztoru o. Robert Głubisz, a rozważania różańcowe przygotował o. Stanisław Przepierski, opiekun Żywego Różańca w archidiecezji warszawskiej. Rozważano Tajemnice Światła, gdzie przy każdej tajemnicy ojcowie dominikanie odczytywali fragmenty Ewangelii, bracia nowicjusze czytali treści rozważań.

Kulminacyjnym punktem obchodów po procesji była Msza Święta pod przewodnictwem bp. Michała Janochy. W słowach powitania ojciec przeor powiedział, że przychodzimy tutaj, aby uwielbiać Jezusa Chrystusa, ale przychodzimy też by wielbić Go z Tą, która zrodziła Dawcę Życia. Chcemy przez jej wstawiennictwo przez cały wieczór uwielbiać serce Jezusa i prosić przez orędownictwo Maryi, o to co dla nas wszystkich jest ważne.

W homilii Bp. Janocha przypomniał słowa Akatystu, w którym wyrażone są słowa uwielbienia dla Maryi.– Wszystko co dobre zaczyna się od Zwiastowania. Nowa era nie będzie już innej. Od Niego się zaczyna Kościół, w pewnym sensie zaczyna się nasz Chrzest i nasze duchowe życie – dodał biskup.

Różaniec wprowadza nas w głębie tajemnic zbawienia, w którym uczymy się odnajdywać historię naszego życia. Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej  przytoczył również historię kształtowania się i ustanowienie modlitwy różańcowej. Po Mszy Świętej odbyła się modlitwa śpiewem Akatystu ku czci Bogarodzicy.

Dominikanie na zakończenie 100. rocznicy objawień fatimskich zapraszają do włączenia się w inicjatywę „100 godzin różańca”. W ramach tej inicjatywy można modlić się w kościele, samemu lub we wspólnocie w intencjach, o które prosiła Matka Boża w czasie objawień w Fatimie. Akcja ta rozpoczęła  w niedzielę 8 października o godz. 20, a zakończy się o północy z 12 na 13 października.

Oprócz nieustannej modlitwy na różańcu dominikanie zachęcają do podjęcia jednodniowego postu ścisłego, który się rozpocznie się o północy z czwartku na piątek (12/13 października) i zakończy po 24 godzinach (o północy z piątku na sobotę, 13/14 października) tj. w rocznicę ostatniego z sześciu objawień Maryi w Fatimie. Podobną akcję przeprowadzono przed 13 maja 2017 na rozpoczęcie jubileuszu objawień.

Wśród wielu możliwości modlitwy różańcowej w Warszawie można w stolicy włączyć się w akcję „Różaniec do granic”. W sobotę można było przyłączyć się do modlitwy różańcowej m.in. w kościołach: archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście, kościele Świętego Ducha oo. Paulinów, kościele akademickim św. Anny.

Intencje wspólnej modlitwy i postu: o nawrócenie grzeszników, o pokój na świecie, o wiarę, w intencji zadośćuczynienia Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi, o święte powołania do małżeństwa, kapłaństwa i życia zakonnego, o ochronę życia poczętego, o wiarę i miłość w rodzinach, o podjęcie przez Kościół wezwania Matki Bożej z Fatimy, we własnych intencjach

Warszawskie dzieło różańcowe błogosławieństwem i modlitwą objął kard. Kazimierz Nycz.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter