22 czerwca
sobota
Pauliny, Tomasza, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Różaniec z papieżem na zakończenie miesiąca modlitw o ustanie pandemii

Ocena: 0
963

W poniedziałek 31 maja papież Franciszek zakończył miesiąc modlitw o ustanie pandemii. W Grocie Matki Bożej z Lourdes w Ogrodach Watykańskich o godz. 17.45 Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową, transmitowaną na cały świat przez media watykańskie.

Fot. cathopic.com

Dziś w ostatnim dniu różańcowego maratonu modlimy się o zakończenie pandemii oraz odrodzenie życia społecznego i aktywności pracowniczej.

Papież rozpoczął ten miesiąc modlitw 1 maja przed ikoną Matki Bożej - Madonna del Soccorso - w bazylice św. Piotra. Następnie modlitwa była kontynuowana każdego dnia w innym sanktuarium na świecie, w tym 3 maja na Jasnej Górze. Ta osobista inicjatywa Franciszka była koordynowana przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Końcowej modlitwie w Ogrodach Watykańskich towarzyszył, z woli papieża, obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły. Jego oryginał znajduje się w kościele św. Piotra w Perlach w diecezji augsburskiej w Niemczech i jest dziełem malarza Johanna Georga Melchiora Schmidtnera, powstałym około 1700 roku. Obecny papież przyczynił się do upowszechnienia tego wizerunku Maryi w Buenos Aires i Argentynie. Kopię oryginalnego obrazu przywiezie do Watykanu biskup Augsburga – Bertram Johannes Meier i podaruje ją Franciszkowi.

Wybór tego wizerunku na końcową modlitwę miesiąca wiąże się z powierzeniem wstawiennictwu Matki Bożej „rozwiązania” cierpień „wiążących” świat w obecnym czasie kryzysu sanitarnego, ale również gospodarczego, psychologicznego i kryzysu relacji społecznych.

Papież powierzył Najświętszej Maryi Pannie pięć intencji modlitewnych – pięć „węzłów” do rozwiązania i ożywienia nadziei ludzi.

  • Pierwszym jest węzeł zranionych relacji, samotności i obojętności, które pogłębiły się w tym czasie.
  • Drugi dotyczy bezrobocia, szczególnie wśród ludzi młodych, kobiet, ojców rodzin i tych, którzy próbują bronić swoich pracowników.
  • Trzeci węzeł przedstawia dramat przemocy, zwłaszcza w rodzinach i mieszkaniach, wobec kobiet albo tej, która wybuchła z powodu napięć społecznych zrodzonych z niepewności w obliczu kryzysu.
  • Czwarty węzeł odnosi się do ludzkiego rozwoju, który mają wspierać badania naukowe, udostępniając odkrycia wszystkim, a zwłaszcza najsłabszym i ubogim.
  • Piąty węzeł ma charakter duszpasterski: oby Kościoły lokalne, parafie, oratoria, ośrodki duszpasterskie i ewangelizacyjne mogły odnaleźć entuzjazm i nowy zapał w całym życiu duszpasterskim, a ludzie młodzi mogli pobierać się, zakładać rodzinę i tworzyć przyszłość.

Nabożeństwo różańcowe rozpoczęło się procesją, prowadzoną przez biskupa Augsburga, z obrazem Matki Bożej Rozwiązującej Węzły do wyznaczonego miejsca w Ogrodach Watykańskich z widokiem na kopułę bazyliki św. Piotra. W procesji wzięły udział dzieci, które przystąpiły do pierwszej Komunii świętej w parafii Santa Maria della Grotticella w Viterbo, która jako pierwsza we Włoszech udostępniła swe pomieszczenia na punkt szczepień przeciw COVID-19, a także młodzież bierzmowana w parafii św. Dominika di Guzmana w Rzymie, grupa rzymskich skautów oraz kilka rodzin i kilka sióstr zakonnych – jako przedstawiciele całego ludu Bożego.

Obraz nieśli młodzi ze Stowarzyszenia Świętych Piotra i Pawła, zaś straż honorową pełnili gwardziści szwajcarscy i żandarmi watykańscy. W czasie procesji śpiewał chór diecezji rzymskiej i chór zespołu orkiestrowego z Arcinazzo Romano. Na zmianę modlili się młodzi z Akcji Katolickiej, rodziny nowożeńców lub oczekujące narodzin dziecka oraz rodzina osób głuchych, której zrodziło się powołanie zakonne. Na zakończenie postać Maryi na obrazie została ukoronowana.

Z Ogrodami Watykańskimi połączone były sanktuaria, w których zgromadzeni wierni mogli modlić się razem z papieżem: Notre-Dame de Boulogne w Nanterre we Francji, Matki Bożej Szensztackiej w Vallendar w Niemczech, Matki Bożej Bolesnej w Kibeho w Rwandzie, sanktuarium narodowe Maipú w Santiago de Cile, Matki Bożej Radosnej w Ourense w Hiszpanii, Matki Bożej z Lourdes w Carfin w Szkocji, Matki Bożej w Cudy Wielmożnej w Caacupé w Paragwaju i Nostra Signora della Salute w La Spezii we Włoszech.

Czytaj także:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 czerwca

Sobota, XI Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Jezus Chrystus, będąc bogatym, dla was stał się ubogim,
aby was ubóstwem swoim ubogacić.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 6, 24-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter