23 lutego
piątek
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozbłysła choinka pod Oknem Papieskim

Ocena: 4.9
1743

Już po raz dziesiąty plac przed Domem Arcybiskupów na ul. Franciszkańskiej w Krakowie rozświetliły choinkowe światła. Uroczystego zapalenia lampek na 16-metrowej choince z Łabowej dokonał wspólnie z dziećmi kard. Stanisław Dziwisz.

Tradycyjnie sygnałem do zapalenia światełek na choince pod Oknem Papieskim była „Fanfara Honorowa”. W tym roku odegrał ją Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nawojowej.

Po muzycznym wstępie kard. Stanisław Dziwisz zawiesił na gałęzi drzewka, które zostało posadzone w roku wyboru Karola Wojtyły na papieża, lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju. Następnie przy dźwiękach piosenki "Błogosław Dziecino" cała choinka rozbłysła pięknym światłem, co przywitały gorące oklaski zebranych.

Kard. Dziwisz podziękował na początku wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego spotkania dla dzieci i rodzin. Opowiedział następnie o tradycji drzewek świątecznych stawianych papieżowi Janowi Pawłowi II na Placu Św. Piotra w Rzymie od 1982 r., od których swój początek wzięło także krakowskie przedświąteczne wydarzenie.

– Dzisiaj przeżywamy już tą wielką radość Bożego Narodzenia z wami. Reprezentujecie wszystkie dzieci z naszej diecezji – powiedział hierarcha. Dodał, że obecność tylu dzieci jest dla niego największym prezentem na Święta. Na zakończenie kard. Dziwisz wspólnie z dziećmi pomodlił się o pokój dla Polski.

Do najmłodszych przybył także Mikołaj, który przywiózł im prezenty zapakowane w plecaki Światowych Dniach Młodzieży. – Przechodziłem tędy niedawno, bo mnie przysłał tutaj św. Jan Paweł II, który powiedział mi o takim wyjątkowym oknie, w którym często stał i pozdrawiał ludzi. Powiedział mi także, że jest tam pewien kardynał, który napisał list mówiący o tym, że w jego diecezji jest wiele dzieci bardzo grzecznych i chodzących na roraty – powiedział przez rozdaniem upominków.

Tegoroczne spotkanie na placu przed Oknem Papieskim było także wyrazem wdzięczności za 11-letnią posługę ustępującego metropolity. – Wam Kardynale, trza dziś podziękować, żeście umiał w kurii przez jedenaście roków basz dobrze gazdować, słowa Jana Pawła II, już dzisiaj świętego, Wyście przekazywał do człeka każdego. Syćkiego dobrego i to co Wam potrzeba, niech Wam błogosławi Jezusiczek z nieba! – brzmiały życzenia dla kard. Dziwisza, które w imieniu przybyłych wypowiedzieli młodzi górale z Miętustwa.

Całość uroczystości na Franciszkańskiej 3 poprowadzili ks. Robert Pietrzyk, dyrektor Radia Plus Kraków oraz o. Łukasz Buksa OFM, franciszkanin, wokalista i duszpasterz młodzieży. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły i schole dziecięce: Promyczki Dobra, Schola „Śnieżnej Pani” z Tokarni oraz Mali Miętusianie.

– To bardzo wyjątkowy czas. Można poczuć niewątpliwie ducha nadchodzących świąt. Jesteśmy tu z siostrą i jej rodziną. Jest uroczyście, miło, ciepło i pogodnie. No i widok tej przepięknej choinki naprawdę cieszy – przyznała pani Ewelina, która na zapalenie lampek na krakowskim drzewku przyjechała z Koźmic Małych.

Organizatorami wydarzenia byli: archidiecezja krakowska, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Fundacja „Bukovina" oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 lutego

Piątek, I Tydzień Wielkiego Postu
Odrzućcie od siebie wszystkie grzechy
i uczyńcie sobie nowe serce i nowego ducha.


+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 5, 20-26
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Modlitwa o dobre przeżycie Wielkiego Postu
Modlitwa o optymizm w codzienności
+ Nowenna zawierzenia woli Bożej - o. Dolindo

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszMateriał Partnera PortaluNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter