29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rozkręcić wiarę - lato pielgrzymów

Ocena: 0
6324
Choć sanktuaria przyciągają pielgrzymów przez okrągły rok, tak naprawdę lato jest sezonem, w którym ruszają najliczniejsze grupy. W tym okresie cała Polska wędruje na Jasną Górę, ale odbywają się też kameralne peregrynacje do mniej znanych sanktuariów.
2013-07-16 10:13:00
opr. aw / Warszawa (KAI)
fot. Michał Ziółkowski/Idziemy


Tradycyjnie, czyli pieszo

To naturalne, że Jasna Góra - duchowa stolica Polski - przyciąga najwięcej wiernych. Już w czerwcu ruszają zapisy na tradycyjne piesze pielgrzymki do sanktuarium Czarnej Madonny. Są wśród nich te o najdłuższej tradycji, takie jak warszawska, która odbędzie się po raz 302., jak i wędrówki, które rozpoczęły się w latach 80.

Część pątników jest już w drodze - w archidiecezji przemyskiej wszystkie grupy, w sumie 1,5 tys. osób, wyruszyły na trasę po raz 33. Wraz z wiernymi idzie biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. Także wierni z 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki są już w drodze od 4 lipca. Pierwsza z 18 grup wyruszyła z Czarnkowa, najdalej na północ położonego miasta archidiecezji poznańskiej.

W archidiecezji gnieźnieńskiej w tym roku uczestnicy będą wędrować z wizerunkiem Jezusa na chustach i hasłem „Wiem, Komu uwierzyłem”. Po raz pierwszy wejdą na Jasną Górę wspólnie, jednego dnia - 5 sierpnia, a nie tak jak wcześniej - w dwóch etapach. Pielgrzymka rozpocznie się 28 lipca Mszą świętą sprawowaną wczesnym rankiem w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Wętkowskiego. W drodze pielgrzymi rozważać będą słowa św. Pawła: „Wiem, Komu uwierzyłem”. Hasło to nawiązuje do trwającego Roku Wiary. Jako symbol tegorocznej drogi pątnicy otrzymają chustę z wizerunkiem twarzy Jezusa.

„Z Maryją w pielgrzymce wiary” – to hasło 22. pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej, która 6 sierpnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej Hałcnowie. W ciągu kilku dni pątnicy pokonają około 170 kilometrów i 11 sierpnia dotrą do Częstochowy. Wśród uczestników pojawi się m.in. grupa Węgrów oraz ludzie z innych krajów. W pielgrzymce pójdą także wychowankowie ośrodka dla młodzieży uzależnionej „Nadzieja” z bielskich Komorowic.

Pątnicy z Krakowa po raz 33. będą szli pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary”. 6 sierpnia wyruszą spod z Wawelu i podczas wędrówki będą modlić się w intencjach ogólnych - szczególnie za ojczyznę i papieża Franciszka, a także dziękować za pontyfikat Benedykta XVI i prosić o kanonizację Jana Pawła II. Co roku w pielgrzymce uczestniczy ok. 10 tys. osób, również z zagranicy. Inicjatywa pielgrzymowania krakowskiego jest kontynuacją "Białego Marszu", zorganizowanego 17 maja 1981 r., po zamachu na Jana Pawła II. Wówczas studenci Krakowa zorganizowali w duchowej jedności z Ojcem Świętym „Biały Marsz”.

Dla osób chorych i starszych, które nie są w stanie wziąć udziału w pielgrzymce, przewidziano możliwość uczestnictwa duchowego. Wszystkie prośby i intencje modlitewne mogą przesyłać na adres e-mail. Z kolei Radio Emaus – katolicka rozgłośnia archidiecezji poznańskiej oraz inicjatywy, jaką jest duchowa pielgrzymka, zaprasza do słuchania Studia Pielgrzymkowego 79. Codziennie, aż do 14 lipca, o godz. 21.15 łączy się ono z księżmi przewodnikami poszczególnych grup, a także z kapelanem i ojcem duchownym pielgrzymki oraz z jej uczestnikami.


"Rozkręcić wiarę" - coraz modniejsze rowery

Coraz częściej zdarza się, że do jasnogórskiego sanktuarium kierują się pielgrzymi na rowerach. Organizatorzy tłumaczą wzrost tych pielgrzymek faktem, że dwuślady są coraz bardziej popularne.

Rowerzyści z Poznania już odbyli swój rajd. Grupa liczyła 23 osoby z różnych parafii archidiecezji poznańskiej. Swoje pielgrzymowanie rozpoczęli Mszą św. sprawowaną w kościele pw. św. Jana Kantego w Poznaniu, gdzie rezydentem jest ks. Piotr Kuś, inicjator i kapelan pielgrzymki. W rozmowie z KAI kapłan wyjaśnił, że pielgrzymka rowerowa łączy w sobie wysiłek fizyczny i duchowy. – Jadąc na rowerach trudno byłoby głosić konferencje i prowadzić wspólną modlitwę. Dlatego każdy z rowerzystów w czasie drogi sam podejmuje wysiłek modlitwy i prowadzenia rozmyślania. Natomiast wspólnym, duchowym elementem pielgrzymki jest codzienna Msza święta z nauką – wyjaśniał kapelan, porównując pielgrzymkę do wędrówki do Santiago de Compostela, gdzie każdy pielgrzym, nawet jeśli idzie z grupą, jest ze swoimi myślami i z Bogiem. Pielgrzymi pokonywali średnio 70-80 km i po całym dniu odpoczynku wracali również cztery dni do Poznania.

Ponad 600 kilometrów pokonali uczestnicy 22. Szczecińskiej Rowerowej Pielgrzymki, którzy wyruszyli w drogę 8 lipca. Blisko 200 osób wyjechało sprzed bazyliki archikatedralnej. Najstarszym uczestnikiem pielgrzymki był 80-letni pan Franciszek, który specjalnie przyjechał do Szczecina z Gliwic i wyruszył po raz szósty.

Na Jasną Górę wybierają się też członkowie Stowarzyszenia „Rowerowy Lublin". W trasę V Lubelskiej Pielgrzymki Rowerowej udadzą się między 16 -20 lipca. Ich podróż rozpocznie się Mszą świętą w archikatedrze lubelskiej i odbędzie się pod hasłem: „Być solą ziemi”.

W tym roku dołączyli również policjanci - to ich pierwsza zorganizowana wędrówka na Jasną Górę. W sumie weźmie w niej udział 105 osób, podzielonych na 7 grup pielgrzymkowych, którzy w ciągu 4 dni pokonają łącznie ok. 350 km. Pielgrzymka rowerowa ma charakter rekolekcji w drodze – łączy wymiar duchowy z wymiarem rekreacyjnym, gdyż trasa przebiegać będzie przez piękne tereny o dużych walorach turystyczno-krajoznawcze.

Już po raz czwarty w dniach 5-11 sierpnia rowerowa pielgrzymka uda się także z Elbląga. Hasło tegorocznej edycji brzmi: „Na rowerze też wierzę”. Dzień dotarcia na Jasną Górę pokrywa się z dniem wejścia Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej i jest świętem całej diecezji.

Zachęceni podobnymi przykładami po raz pierwszy pielgrzymkę na dwuśladach organizują kieleccy diecezjanie. Ich podróż potrwa od 20 do 23 sierpnia. Aby zachęcić ich do bezprecedensowego wędrowania do Jasnogórskiej Madonny specjalny komunikat wydał bp pomocniczy Kazimierz Gurda.

Najdłuższa trasa prowadzi z Kielc, skąd rowerzyści pod opieką ks. Adama Rosochackiego najpierw dojadą rowerami do Wiślicy, wydłużając sobie drogę o 70 km. Łącznie pokonają ponad 270 km.


Paralotnią też można

Fantazja pielgrzymów nie zna jednak granic. 8 lipca z Piły wyruszyli paralotniarze. Zatrzymują się na Polach Lednickich, w Licheniu, Lądzie nad Wartą, Kaliszu, Gaszynie, Wieluniu. Paralotniarze wylądują w Częstochowie w sobotę, 13 lipca. Pielgrzymka „Lot dla życia” jest pierwszym etapem Sztafety Życia, na którą składają się też lot samolotem i jazda rowerem. Uczestnicy pielgrzymują z relikwiami bł. Karoliny Kózkówny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter