16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rusza tegoroczna Wirtualna Choinka

Ocena: 0
1135

To już dziesięć lat pod Wirtualną Choinką. 19 listopada rusza kolejna odsłona prowadzonej od początku przez Domowy Kościół - rodzinną gałąź Ruchu Światło-Życie akcji pomocy osobom najuboższym z rodzin województwa mazowieckiego. Wirtualna Choinka w 100 słowach.

"Wirtualna Choinka - prawdziwy prezent" - ta idea już od dziesięciu lat towarzyszy organizatorom - grupie zapaleńców z Ruchu Światło-Życie przy współpracy wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas - i darczyńcom akcji: tysiącom ludzi dobrej woli, którzy dzięki stronie internetowej Wirtualnej Choinki mogą włączyć się w pomoc.

Pomoc zasadza się na trzech działaniach:

  •     ogrzaniu serc – przez zakup prezentów dla dzieci i osób starszych
  •     zbiórce żywności na Boże Narodzenie
  •     ogrzaniu domów – przez zakup opału na okres zimowy

Stąd efektem "Witrualnej Choinki" jest corocznie konkretna pomoc ok. 3 tysiącom osób poprzez zakup ponad 1000 prezentów, sprzętu AGD i rozwiezienie ponad 100 ton opału.

Podopiecznymi Wirtualnej Choinki są seniorzy, rodziny wielodzietne, dzieci, osoby samotne. Ich corocznie aktualizowaną listę przekazują wolontariusze "Choinki", którzy na codzień, od dziesięciu lat otaczają troską osoby potrzebujące w swoim otoczeniu. Doskonale znają oni rodziny i ich sytuację materialną.

Kiedy wolontariusze Wirtualnej Choinki wchodzą do domów osób obdarowanych, nierzadko zdarzają się sytuacje, że chcą tam wrócić i samemu dopomóc rodzinie wyjść z biedy

- mówią koordynatorzy akcji.

Można także do Wirtualnej Chonki zgłaszać się z prośbą o wsparcie. Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane, dlatego jest pewność, że ofiarowana pomoc trafi zawsze w odpowiednie ręce, pod odpowiedni dach.

Jak zostać Świętym Mikołajem

Chętni do udzielenia pomocy znajdą na stronie internetowej http://www.wirtualnachoinka.pl informację o konkretnych potrzebach poszczególnych rodzin, dzieci i osób starszych.

Każdy z nas może przygotować wybrany prezent i dostarczyć go do magazynu, skąd zostanie przekazany przez wolontariuszy do konkretnej rodziny.

Można też podzielić się ciepłem: wykupić "worek" węgla wpłacając na jego zakup odpowiednią kwotę, za którą organizatorzy wg preferencyjnych stawek od zaprzyjaźnionych dostawców kupią odpowiednią do wysokości kwoty ilość węgla.

Chodzi o najważniejsze

W tej akcji nie chodzi tylko o prezent, ale o poczucie godności. Nie możemy i nie chcemy być obojętni na to, w jakich warunkach żyją rodziny blisko nas. Jeden nasz wolontariusz zobaczył tragiczne warunki mieszkaniowe i  brak środków na utrzymanie potrzebującej rodziny, którą odwiedził. Po rozmowie podjął decyzję, że musi coś natychmiast zrobić samemu. Znalazł szkolenie, które podniosło kwalifikacje ojca rodziny, a później załatwił mu pracę. Inny wolontariusz razem ze swoimi synami rozwoził węgiel do rodzin i wtedy zobaczył, że w jednej z nich brakowało butów. Po rozładowaniu węgla pojechali do sklepu i kupili potrzebne buty. Pomagając, równocześnie chcemy tym rodzinom przywrócić godność, taka jest nasza misja

- mówi Artur Kołaczek- pomysłodawca akcji i obecnie - wraz z żoną - para diecezjalna Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej.

Cel Wirtualnej Choinki najlepiej streszcza piosenka, którą dostaliśmy w prezencie od Arki Noego „ I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”.
Tak jak w latach ubiegłych  chcemy kontynuować pomoc osobom potrzebującym i poszerzać krąg osób zaangażowanych w pomoc drugiemu człowiekowi.
Przysłowiowym strzałem w dziesiątkę w tym roku ma być pomoc osobom, które zostały w sposób szczególny dotknięte przez sytuację związaną z pandemią.
Chcemy zorganizować dla dzieci i młodzieży zbiórkę i zakup sprzętu komputerowego, który dostarczony pomoże im w ewentualnej zdalnej nauce.
Dla osób starszych i samotnych, chcemy  przygotować prezenty, które uczynią ich życie znośniejszym i piękniejszym.

- tłumaczą organizatorzy akcji.

Akcja, która rozpoczęła się 19 listopada, zasadniczo potrwa do 18 grudnia - tak, by wszystkie realne prezenty spod Wirtualnej Choinki znalazły się na czas (do świat Bożego Narodzenia) pod prawdziwymi choinkami. Praktycznie jednak można będzie na stronie http://www.wirtualnachoinka.pl wykupić potrzebującym rodzinom "worek czarnego złota" także długo po świętach - przynajmniej dopóki potrwa zima.

Więcej informacji o Wirtualnej Choince

Kontakt:
Katarzyna Rudnicka – koordynator akcji „WirtualnaChoinka.pl”
tel. 501 373 533, email: organizatorzy@wirtualnachoinka.pl

O Wirtualnej Choince na łamach Idziemy:

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 kwietnia

Środa, III Tydzień wielkanocny
Każdy, kto wierzy w Syna Bożego, ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 35-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter