17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Ruszyły zapisy dla pielgrzymów z Polski na Światowe Dni Młodzieży

Ocena: 0
337

Pielgrzymi z Polski mogą już rejestrować się w krajowym systemie na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju.

fot. materiały prasowe organizatora

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia pod hasłem "Maryja wstała i poszła z pośpiechem". Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z Ojcem Świętym, poprzedzą dni w diecezjach. Ks. Koprianiuk wyjaśnił, że w krajowym systemie rejestrować się mogą przez stronę internetową www.sdmpolska.pl osoby indywidualne i grupy.

"Opiekunowie grup mogą się zgłaszać, zakładając na stronie sdmpolska.pl profil, który będzie aktywny także w razie innych wydarzeń organizowanych przez nasze biuro" – powiedział. Zastrzegł, że grupy nie muszą być liczne, a liczba zgłoszonych uczestników może się zmienić.

Dodał, że na wyjazd mogą rejestrować się także osoby indywidualne, jednak organizatorzy zalecają wyjazd w grupie. "Wyjazdy grupowe są po prostu tańsze, a poza tym bezpieczniejsze" – wyjaśnił.

Poinformował, że koszt wyjazdu na ŚDM wyniesie mniej więcej 4 tys. zł. "Niestety, nie jesteśmy jeszcze w stanie dokładnie określić, ile zapłacą pielgrzymi. Wszystko zależy od tego, ile będzie kosztował pakiet pielgrzyma w Lizbonie, który pierwotnie miał kosztować ok. 200 euro. Dziś szacujemy, że ostatecznie jego koszt może być większy" – przyznał ks. Koprianiuk. Dodał, że na ostateczną kwotę wpłynie to, jakie będą ceny paliwa i kurs euro w połowie 2023 r.

Według wstępnych szacunków dyrektora KBO ŚDM z Polski na ŚDM pojedzie ok. 10 tys. pielgrzymów w wieku od 14 do 30 lat. Zaznaczył, że większość z nich poleci do Portugalii samolotem.

Poinformował, że wydarzenie rozpoczną tzw. dni w diecezjach. Podczas nich Polacy zostaną zakwaterowani w prywatnych domach, u portugalskich rodzin.

Dni w diecezjach to zawsze doświadczenie lokalnego Kościoła i kontakt z lokalną kulturą. Portugalskie parafie będą organizować dla pielgrzymów rozmaite wydarzenia, nie tylko o charakterze modlitewnym, ale też turystycznym czy integracyjnym

– zaznaczył.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter