16 kwietnia
wtorek
Kseni, Cecylii, Bernardety
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerze Kolumba dziękują za 10 lat służby w Polsce

Ocena: 0
1136

W duchu dziękczynienia na Jasnej Górze odbyła się ich dwudniowa ogólnopolska pielgrzymka.

Spotkanie było także okazją do podziękowania za Światowe Dni Młodzieży, w których Rycerze uczestniczyli jako wolontariusze oraz za Jubileusz Miłosierdzia, który był sposobnością do wielu dobroczynnych działań oraz za 1050 chrześcijaństwa w Polsce.

– Rycerze Kolumba w Polsce istnieją od 2006 r. – przypomniał Stanisław Dziwiński, delegat rejonu Częstochowy i okolic. – Jest to jakby zrealizowanie testamentu św. Jana Pawła II, ponieważ bardzo zależało Ojcu Świętemu, aby Rycerze Kolumba w Polsce zaistnieli. Rycerze bardzo blisko współpracowali z Janem Pawłem II, i dalej współpracują ze Stolicą Apostolską, z papieżem Franciszkiem, tak samo z wcześniejszymi papieżami. To jest bardzo bliska współpraca – podkreslił.

Dariusz Wolniak, kustosz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, podsumowując dziesięciolecie obecności bractwa w naszym kraju, zwrócił uwagę na jego dynamiczny rozwój. Podkreślił też, że Światowe Dni Młodzieży w Krakowie pokazały ogromny potencjał Rycerzy Kolumba. „Myślę, że to wszystko dopiero się zaczyna” – mówi o przyszłości stowarzyszenia kustosz stanowy.

Bp Henryk Tomasik w homilii, nawiązując do tradycji polskiego i europejskiego rycerstwa, wskazał na potrzebę kontynuowania w dzisiejszych realiach życia rycerskiego etosu, który charakteryzował się oddaniem Bogu i Ojczyźnie, odwagą, ambicją, wytrwałością w dążeniu do celu, szacunkiem dla drugiego człowieka, obroną przed niesprawiedliwością, hojnością i wiernością swoim zasadom i ideałom.

W czasie pielgrzymki Rycerze Kolumba przeprowadzili zbiórkę darów, które zostaną przekazane dla hospicjów we Lwowie i Wilnie.Odbyła się także ceremonia przyjęcia nowych członków do wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Jak przypomniał Dariusz Wolniak Rycerzem może zostać mężczyzna, praktykujący katolik, który ukończył 18 lat. – Chcemy skupić wokół siebie ludzi wyjątkowych, czyli tych mężczyzn, którzy nie będą wstydzili się wziąć odpowiedzialność np. za swoje rodziny, za swoje otoczenie w parafii. A Zakon w naszej nazwie? – sama nazwa niesie ze sobą pewną wyjątkowość – wyjaśnia Wolniak.

Zakon Rycerzy Kolumba to największa na świecie katolicka organizacja świecka zrzeszająca mężczyzn. Inicjatorem Zakonu Rycerzy Kolumba był Amerykanin, syn irlandzkich imigrantów ks. Michael McGivney, żyjący w II poł. XIX. Zatroskany o wiarę i finansową stabilność rodzin imigrantów, z pomocą grupy mężczyzn z parafii pw. Matki Bożej w New Haven założył w 1882 r. organizację Rycerze Kolumba. Miała ona na celu umacnianie wiary mężczyzn, a w razie ich śmierci przychodzenie z materialną pomocą wdowom i sierotom. Proces beatyfikacyjny ks. McGivneya rozpoczął się w 1997 r.

Rycerze Kolumba w świecie liczą1,8 mln członków. Co roku Zakon zbiera i przekazuje na różne cele służące Kościołowi na szczeblu lokalnym, narodowym czy międzynarodowym, ponad 45 mln dolarów. Rycerze prowadzą np. kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach wciągają młodych w akcje charytatywne, organizują dla nich imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. Zakon występuje w obronie życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 10 lat i liczą 4,5 tys. braci zgrupowanych w 90 radach na terenie 27 diecezji. Jak sami mówi ą o sobie – ich mieczem jest modlitwa różańcowa, a tarczą uczynki miłosierdzia. Dążą, by we wszystkich płaszczyznach ludzkiego życia triumfował Chrystus w myśl swojego zawołania: „Vivat Jezus!”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 16 kwietnia

Wtorek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem życia.
Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 30-35
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane komentarzeBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter