20 maja
poniedziałek
Bazylego, Bernardyna, Aleksandra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerze Kolumba modlili się przy relikwiach św. Jana Pawła II

Ocena: 0
825

Tradycyjną mszą św. w intencji zmarłych członków stowarzyszenia rozpoczął się 9 sierpnia ostatni dzień 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba w Baltimore. Sprawował ją miejscowy metropolita abp William Lori, będący jednocześnie Najwyższym Kapelanem Rycerzy. Na ołtarzu obecne były relikwie św. Jana Pawła II. Uczestnicy liturgii modlili się także w intencji zmarłych w zeszłym roku polskich biskupów: Kazimierza Ryczana, Wacława Świerzawskiego i Stanisława Kędziory.

fot. Our Lady of Fatima International Pilgrim Statue, flickr

Czwartek jest ostatnim dniem trzydniowego spotkania członków organizacji z całego świata, któremu towarzyszy hasło "Rycerze Kolumba - Rycerze Miłosierdzia". Doroczna Konwencja służy przede wszystkim podsumowaniu minionego roku działalności formacyjnej i charytatywnej oraz planowaniu inicjatyw na zbliżający się czas.

"Dzieła miłosierdzia Rycerzy są nie do przecenienia. Najwyższy Rycerz Carl Anderson w swoim sprawozdaniu wymienił dwie znaczące liczby: ponad 75 milionów godzin pracy charytatywnej i ponad 185 milionów dolarów, które Rycerze Kolumba przekazali najbardziej potrzebującym" - podkreślił Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy, przywódca Rycerzy w Polsce.

Uczestnicy obrad modlą się o beatyfikację swego założyciela, Sługi Bożego ks. Michaela McGivneya (1852-90). Dekret o heroiczności jego cnót podpisał 15 marca 2008 roku Benedykt XVI.

Nawiązując do tej modlitwy abp Lori powiedział w kazaniu: "Gdy modlimy się o beatyfikację ks. McGivneya, prosimy Boga: niech przykład Twojego Sługi natchnie nas większym zaufaniem do Twojej miłości, abyśmy mogli kontynuować jego dzieło opieki nad potrzebującymi i odrzuconymi". Podkreślił, że "Rycerze Kolumba z tego właśnie powinni być znani i właśnie to powinno być historią naszego życia wypisaną w naszych duszach, gdy staniemy przed miłosiernym Sędzią".

Mszę św. poprzedziła uroczysta procesja, której towarzyszyła Litania do Wszystkich Świętych. Polska delegacja niosła w procesji obraz i relikwie św. Teresy Benedykty od Krzyża i obraz św. Jana Pawła II. Relikwie papieża Polaka wniósł do prezbiterium metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.

Rycerze Kolumba są zaangażowani w niesienie pomocy potrzebującym, przede wszystkim chrześcijanom prześladowanym za wiarę na Bliskim Wschodzie, osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych na całym świecie, niepełnosprawnym i ubogim. Ponadto wspierają zgromadzenia zakonne i seminaria oraz bronią kultury życia. Współpracują z Ojcem Świętym, pomagając mu realizować jego osobiste dzieła miłosierdzia.

"Papież Franciszek na każdym poziomie wspiera wytrwałe wysiłki Rycerzy Kolumba w zakresie niesienia świadectwa miłości Boga przez konkretną miłość i solidarność wobec ubogich i potrzebujących" - napisał do uczestników Konwencji w imieniu papieża kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Rycerze Kolumba są największzą na świecie międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 maja

"  Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy. "

Dziś w Kościele: poniedziałek V tygodnia Wielkanocy
+ dzień powszedni albo wspomnienie św. Bernardyna ze Sieny, prezbitera
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Dz 14,5-18; Ps 115,1-2.3-4.15-16; J 14,21-26
+ komentarze Bractwa Słowa Bożego do czytańNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -