17 sierpnia
środa
Zanny, Mirona, Jacka
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rycerze w Licheniu

Ocena: 0
623

Hasło XII Stanowej Konwencji Rycerzy Kolumba w Polsce brzmiało: „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!”. Spotkanie odbyło się w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

fot. Amelia Siuda-Koszela

„Vivat Jezus!” brzmi pozdrowienie współbraci na całym świecie. Rycerze Kolumba przyjechali do licheńskiego sanktuarium w dniach 20–21 maja, by modlić się, dziękować za wydarzenia minionego roku i zaplanować kolejny. To również okazja, by bliżej poznać największą na świecie organizację charytatywną mężczyzn katolików, która otacza troską całe rodziny.

Radość podczas tegorocznej konwencji była tym większa, że rycerze, razem z małżonkami, spotkali się po dwóch latach zdalnego kontaktu. Nie był to jednak czas stracony. W ubiegłym roku w Polsce m.in. zobowiązali się do szerzenia nauczania Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W okresie jesienno-zimowym w 21 miejscach w Polsce miały miejsce dni formacji rycerskiej w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Członkowie wspólnoty przeżywali też pierwsze wspomnienie liturgiczne bł. Michaela McGivneya, założyciela organizacji, połączone z ceremoniami miłosierdzia, jedności i braterstwa. Odbyła się również peregrynacja relikwii błogosławionego, podczas której wiele rodzin wypraszało dla siebie łaski.

XII Konwencję rozpoczęła Msza święta w licheńskiej bazylice. Liturgię sprawowało kilku biskupów i kilkudziesięciu kapelanów Rycerzy Kolumba, pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego. Obok ikony św. Józefa przedstawiciele wspólnoty wnieśli w uroczystej procesji relikwie bł. ks. Michaela McGivneya, a także św. Jana Pawła II i św. Faustyny. – Pytanie, czy jestem świadkiem, nabiera dziś szczególnego znaczenia. Dzieje się tak za przyczyną wojny – zaznaczył w homilii abp Mokrzycki. – Warto wołać jako świadkowie zmartwychwstałego Syna Bożego, że śmierć przegra. Zwycięskim życiem jest zmartwychwstały Jezus. Kochani Rycerze Kolumba, dziękuję Wam za wszystko, co uczyniliście tym, którzy żyją pośród wojny – metropolita lwowski wyrażał wdzięczność polskim rycerzom za pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Podczas Mszy świętej rycerze uroczyście rozpoczęli peregrynację ikony św. Józefa. To ogólnoświatowa inicjatywa zakonu nawiązująca do minionego Roku św. Józefa, której celem jest pogłębienie nabożeństwa do Oblubieńca Matki Bożej. Peregrynacja obrazu będzie nawiązywała do adhortacji św. Jana Pawła II „Familiaris consortio”.

W kolejnej części spotkania zakon wyróżnił i nagrodził Rodzinę Roku i rady lokalne, które wykazały się szczególną kreatywnością. Za 30-letnią działalność charytatywną i duchową na rzecz parafii i lokalnej społeczności zostali nagrodzeni Maria i Marian Kędlarscy z Wrocławia. Laureaci świętują jubileusz 50-lecia małżeństwa. – Ich 27-letni wnuk Łukasz z głębokim upośledzeniem, dziecięcym porażeniem mózgowym, wymaga ciągłej opieki. Dziadkowie od 27 lat codziennie czuwają nad wnukiem i otaczają go miłością. Mimo braku kontaktu mówią, że widzą w jego oczach miłość, widzą Chrystusa – wyjaśnił Marek Ziętek, sekretarz stanowy zakonu.

Laureatem w kategorii Wiara została rada ze Stalowej Woli za akcję modlitewną „Weekend ze św. Józefem”. Nagrodę główną za działalność na rzecz społeczności przyznano radzie lokalnej rycerzy z Tomaszowa Lubelskiego za zorganizowanie Centrum Miłosierdzia na granicy polsko-ukraińskiej w Hrebennem. W kategorii Życie nagrodę odebrał przedstawiciel rady ze Słupska za program pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych, który obejmuje spotkania rekreacyjne w terenie dla osób z niepełnosprawnością, by dać możliwość odpoczynku i wytchnienia dla ich opiekunów.

Zakon Rycerzy Kolumba powstał z inicjatywy młodego katolickiego księdza Michaela McGivneya. Niewielka grupa mężczyzn założyła bratnie stowarzyszenie przy parafii, które dziś liczy 2 mln członków na całym świecie i dynamicznie się rozwija. Programem ich działania jest wiara przez uczynki, a szczególnymi obszarami są wiara, rodzina, społeczność i życie. Rycerze Kolumba nadal wspierają przede wszystkim parafie i lokalne społeczności.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 sierpnia

Środa, XX Tydzień zwykły – wspomnienie św. Jacka, prezbitera
Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 20, 1-16a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter