21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzymski kościół Prymasa

Ocena: 0
2967

Kardynał Stefan Wyszyński nazwał Zatybrze dzielnicą „najbardziej rzymską, najbardziej antyczną i charakterystyczną dla wielkiego starego Rzymu”. Serce tej części miasta stanowi bazylika Santa Maria in Trastevere.

Bazylika Santa Maria in Trastevere / fot. xhz

Bazylikę warto nawiedzić o poranku lub o zachodzie, kiedy mozaiki skąpane są w złocie rzymskiego słońca. Uważana jest za jedno z najstarszych miejsc kultu chrześcijańskiego w Rzymie, dodatkowo jest owiana legendami związanymi z narodzinami Chrystusa. Ostateczny kształt nadał jej papież Innocenty II, zatybrzanin. Bazylika na szlaku zabytków Wiecznego Miasta stanowi perełkę, której żaden turysta ani pielgrzym nie może pominąć. Tu 16. dnia Wielkiego Postu zdążają wierni na Msze w ramach szlaku kościołów stacyjnych. Od czasów pierwszych jubileuszowych lat świętych znalazła się ona pośród siedmiu bazylik obowiązkowych do nawiedzenia przez pątników.

Legenda głosi, że w dniu narodzin Chrystusa wytrysło tu źródło najczystszej oliwy, symbolizującej łaskę Boga dla całej ludzkości. Olej wylewał się cały dzień tak obficie, że spływał do Tybru, i następnie zniknął. Dziś uważa się, że była to ropa naftowa. Miejsce, gdzie wytrysnęło olejowe źródło, znajduje się po prawej stronie ołtarza głównego, gdzie widnieje napis: Fons olei. Słowa te stały się mottem i symbolem świątyni. Dodatkowo jedna z uliczek wychodzących z placu nosi nazwę: via della Fonte d’Olio.

 


OD HOZJUSZA DO GLEMPA

Ta prastara maryjna świątynia przez długi czas stanowiła kościół tytularny kardynałów prymasów Polski: Stefana Wyszyńskiego, a następnie Józefa Glempa. Kościół tytularny w Wiecznym Mieście otrzymuje każdy kardynał na znak łączności z Kościołem w Rzymie.

Jeszcze wcześniej ten kościół – jako tytularny – przynależał do kard. Stanisława Hozjusza (1504-1579), biskupa warmińskiego. I tu znajduje się jego grobowiec. Kardynał uczestniczył w obradach Soboru Trydenckiego i zmarł w okolicach Rzymu w wyniku epidemii. Był wybitnym obrońcą wiary, stąd pod jego popiersiem i epitafium umieszczono marmurowe księgi z wyrytymi jego słowami: Catholicus non est, qui a Romana Ecclesia in fidei doctrina discordat – „Katolikiem nie jest ten, kto różni się w nauce wiary z Kościołem rzymskim”.

Kard. Wyszyński w liście pasterskim „Po powrocie od Ojca Świętego” z 19 czerwca 1957 r. tak opisał wiernym swój kościół tytularny: „Z wielkiej łaskawości Ojca Świętego przyznana została Prymasowi Polski, jako kardynałowi-prezbiterowi, bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, pod wezwaniem Wniebowzięcia. (…) Ojciec Święty hojnie odwdzięczył się Polsce za dar, który przywieźliśmy do Rzymu. W zamian za dwakroć zranione oblicze zwycięskiej Królowej Polski otrzymał Kardynał Prymas pod swoją opiekę w bazylice na Zatybrzu otoczony czcią wizerunek Matki Bożej Łaskawej, który tak bardzo przypomina nam Matkę Jasnogórską. W tej najstarszej świątyni maryjnej, wzniesionej w III wieku, Matka Boga tronuje w mozaikowej absydzie wraz z Chrystusem, otoczona Jego synowskim ramieniem. Tutaj również uśmiecha się do swojego ludu już od VIII wieku Matka Boża Łaskawa. A wszystkie ściany świątyni zatybrzańskiej opowiadają w wielu obrazach o życiu i chwale Matki Najświętszej. Prawdziwie, jest to opatrznościowo dobrana dla nas świątynia, dla Narodu, który całą nadzieję swoją złożył w ręce Tej, która jedyna zwyciężyła na świecie dzikie błędy”.

W latach 50., kiedy abp Wyszyński zostawał kardynałem, krajobraz Rzymu był zgoła inny. Nie było jeszcze tylu nowych osiedli i kościołów, które dopiero się budowały, a i Pius XII tak często nie zwoływał konsystorza. Tym bardziej było to wielkie wyróżnienie, wydarzenie i święto. Prezydentem Stanów Zjednoczonych został wtedy Dwight Eisenhower i aż 11 Polaków zasiadło w amerykańskim Kongresie, a królowa Elżbieta II wygłosiła swoje pierwsze przemówienie. To tylko niektóre informacje, które można wyczytać z tego okresu z dziennika watykańskiego „L’Osservatore Romano”.

 


WŚRÓD PRZYSZŁYCH PAPIEŻY

Teraz, 12 stycznia, mija dokładnie 67 lat, jak w 1953 r. abp Wyszyński został – wśród 24 nowych purpuratów – włączony na tajnym konsystorzu przez Piusa XII do Kolegium Kardynalskiego. Imiona nominatów zostały ogłoszone, jak to jest w zwyczaju, na dobry miesiąc przed tą datą, 29 listopada 1952 r. Jednym ze źródeł było „L’Osservatore Romano”. Obok arcybiskupa Gniezna i Warszawy na liście znalazł się m.in. Giuseppe Roncalli, przyszły papież Jan XXIII. Był wtedy nuncjuszem we Francji, w krótkim czasie został patriarchą Wenecji, a z kard. Wyszyńskim połączyła go „pełna czci przyjaźń”.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter