25 maja
sobota
Grzegorza, Urbana, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Rzymskie dziękczynienie

Ocena: 0
1910

Na cztery dni Polska przeniosła się do Rzymu. W czterech najważniejszych bazylikach Kościoła dziękowaliśmy Bogu za 1050-lecie chrztu, za Światowe Dni Młodzieży i za przyjazd papieża Franciszka do naszej ojczyzny.

fot. Marcin Mazur / Episkopat.pl

Audiencja jubileuszowa z Ojcem Świętym Franciszkiem

Tysiące Polaków z kraju i z zagranicy, przedstawiciele rządu i parlamentu, prawie połowa Episkopatu Polski i ponad 250 księży udało się w dniach 20-23 października z narodową pielgrzymką do Rzymu. Największa, bo ponad pięćsetosobowa grupa przybyła z diecezji rzeszowskiej pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby. Niewiele mniej pątników przyjechało z archidiecezji poznańskiej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, z diecezji kaliskiej pod przwodnictwem bp. Łukasza Buzuna i z archidiecezji katowickiej pod przewodnictwem abp. Wiktora Skorca. Na czele prawie dwustuosobowej pielgrzymki z Łodzi stał abp Marek Jędraszewski wraz ze swoimi biskupami pomocniczymi Ireneuszem Pękalskim i Markiem Marczakiem oraz z biskupem seniorem Adamem Lepą. Do pielgrzymów z Gdańska pod opieką abp. Sławoja Leszka Głódzia dołączyli wierni z diecezji pelplińskiej, elbląskiej i toruńskiej ze swoimi duszpasterzami, tworząc wspólnie grupę około dwustu osób. Jedni przybywali do Rzymu bezpośrednio samolotami, inni autokarami, jak z diecezji ełckiej pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego – i przy okazji nawiedzali także inne włoskie sanktuaria. Niemało było także Polaków z USA, Francji, Niemiec i Austrii. I to oni najczęściej i najbardziej dumnie eksponowali w Rzymie nasze narodowe emblematy.

– Byliśmy z córką na Światowych Dniach Młodzieży, a teraz przyjechaliśmy z Polską Misją Katolicką w pięćdziesięcioosobowej grupie Polaków z regionu paryskiego plus osoby ze Szwajcarii. Takie pielgrzymowanie jest potrzebne, a 1050 lat chrztu to jest coś wielkiego, za co trzeba dziękować. Każda Msza i spotkanie grupowe Polaków sprawia, że jednoczymy się w takich miejscach – mówią Iwona i Michel Waskowie z córką Anastazją.

Msza Święta w bazylice Santa Maria Maggiore pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego

– Dowiedzieliśmy się z tygodnika „Idziemy”, że organizowana jest narodowa pielgrzymka, i nie mogliśmy nie przyjechać. Los rzucił nas tak, że jesteśmy za granicą, ale żyjemy Polską. Przyjechaliśmy świętować 1050. rocznicę chrztu Polski właśnie w Rzymie. Kiedy organizowane są uroczystości patriotyczne, zawsze staramy się w nich uczestniczyć, a 11 listopada również będziemy świętować w Polsce – mówią Janina Deininger i Stanisław Mercikowie z Wiednia.

 

Modlitwy w bazylikach

Tegoroczna narodowa pielgrzymka zapisze się jako ważna data w historii Kościoła w Polsce. Poprzednia odbyła się przed 13 laty. Wtedy, w 2003 r., była podziękowaniem za 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Tradycją staje się, że kiedy w Polsce mają miejsce szczególnie ważne wydarzenia, przyjeżdżamy dziękować w Rzymie, gdzie jest grób św. Piotra i papieża Polaka. Jak mówił kard. Zenon Grocholewski, który przewodniczył narodowemu dziękczynieniu w bazylice św. Piotra: „nie ma obowiązku większego nad obowiązek wdzięczności. Nie jest to jednak tylko obowiązek, ale potrzeba szlachetnych serc”.

Nieprzypadkowo pielgrzymkowe celebracje rozpoczęły się Mszą Świętą odprawianą 20 października w bazylice Santa Maria Magiore pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego. W świątyni tej wszystkie pielgrzymki rozpoczyna i kończy także papież Franciszek. Jak przypomniał abp Jędraszewski, kult maryjny na zachodzie Europy rozpowszechnił się wraz ze wzniesieniem ok. 352 r. na tym miejscu świątyni pod wezwaniem Matki Bożej. Wiceprzewodniczący polskiego episkopatu przypominał w homilii o obecności Maryi w trudnych i chwalebnych chwilach polskich dziejów: pod Grunwaldem, na Jasnej Górze, we Lwowie i pod Wiedniem. Podkreślił, że ukoronowaniem i szczytem polskiej pobożności maryjnej w Rzymie stał się pontyfikat św. Jana Pawła II.

Pielgrzymi w bazylice Santa Maria Maggiore

Nazajutrz w katedrze Rzymu – bazylice św. Jana na Lateranie – dziękczynnej Mszy Świętej przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak. W homilii wzywał rodaków do jedności i budowania wspólnego dobra. – Jedność, zgoda pomimo istniejącej w społeczeństwie różnorodności poglądów jest pewną drogą do osiągnięcia dobra wspólnego całego narodu polskiego – powiedział. – Potrzebne jest nam rozpoznawanie chwili obecnej, otwieranie się na dialog.

Abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, byśmy nie skupiali się na tym, co nas dzieli, ale na tym, co nas łączy. – Abyśmy potrafili odkryć, że stanowimy dar jedni dla drugich i w ten tylko sposób możemy wszyscy budować wspólny dom, dokonywać razem wiele dobrych rzeczy, troszczyć się o naszą wspólną pomyślność i przyszłość, o dobro wspólne wszystkich Polaków – podkreślił.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarka, absolwentka SGGW i UW. Współpracowała z "Tygodnikiem Solidarność". W redakcji "Idziemy" od początku, czyli od 2005 r. Wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w 2013 i 2014 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 maja

Sobota, VII Tydzień wielkanocny
Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi,
że tajemnice królestwa objawiłeś prostaczkom.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 10, 13-16
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter