23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Sanktuarium na tamie

Ocena: 0
4781
Droga męczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki prowadzi do miejsca, w którym zakończyło się jego życie – do tamy we Włocławku.
Blisko tego szczególnego miejsca rozwija się parafia ważna dla kultu kapłana męczennika: parafia Matki Bożej Fatimskiej Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego we Włocławku. Jak zrodziła się ta inicjatywa?

– W diecezji peregrynowała w 1996 roku figura Matki Bożej Fatimskiej. Rok później księża biskupi zadecydowali, że owocem tego wydarzenia powinna być parafia pod tym wezwaniem. Stworzenie struktur duszpasterskich powierzyli naszemu Zgromadzeniu Braci Pocieszycieli z Getsemani – opowiada o. prowincjał Kamil Kraciuk CCG.

Dwa lata wcześniej ich dom został przeniesiony właśnie do Włocławka. Bracia Pocieszyciele zaopiekowali się miejscem męczeństwa ks. Popiełuszki. Bo przecież pielgrzymów tutaj nie brakuje – nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

– Najpierw powstał dom zakonny, następnie mały kościół. To tutaj są relikwie bł. ks. Popiełuszki, które kard. Kazimierz Nycz przekazał nam kilka miesięcy po beatyfikacji męczennika. W jej rocznicę bp Wiesław Mering ustanowił tu Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki – opowiada o. Damian M. Kosecki CCG, proboszcz i kustosz sanktuarium. To wtedy odbyła się uroczystość włożenia kamienia węgielnego, przywiezionego z Getsemani.

Budowa dużego kościoła zaczęła się już w roku 2009, roku ćwierćwiecza męczeńskiej śmierci ks. Jerzego. Przed parafią jeszcze wiele pracy, a grono czcicieli ks. Popiełuszki rośnie.

– W każdy wtorek jest nowenna do bł. ks. Jerzego, a 19. dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny, rychłej kanonizacji ks. Popiełuszki, a także za ludzi świata pracy – mówi o. proboszcz. – Gdy przyjeżdża grupa, odprawiamy nabożeństwo, potem jest ucałowanie relikwii. Wtedy prosimy, żeby ludzie, którzy podchodzą do ucałowania, wzbudzili w sobie intencje. Potem wielokrotnie mamy telefony, listy, że otrzymali łaskę, o którą prosili.

I wymienia przykłady.

– Jest u nas kielich, który przekazał Georgio z Włoch jako wotum wdzięczności bł. ks. Jerzemu za dar uzdrowienia z choroby nowotworowej. Pewien mężczyzna stracił pracę. Poleciliśmy, aby „porozmawiał z ks. Jerzym”. Wkrótce dostał pracę, choć sytuacja w tej rodzinie była naprawdę trudna. Został także uzdrowiony duchowo – mówi o. proboszcz.

W 30. rocznicę śmierci księdza mężczyźni zaangażowali się tutaj we wspólnotę „Rycerze Jerzego”, dziś liczącą 30 mężczyzn, na których – jak zaznacza o. proboszcz – zawsze może liczyć.

Teraz przed Włocławkiem ważne wydarzenie: 7 czerwca parafia otwiera wyjątkowe muzeum. „Będzie to filmowa-multimedialna opowieść, która przeniesie widzów w czasie i ożywi ludzi, którzy tworzyli naszą historię. […] Umiejętne wykorzystanie skali dźwięku, gry świateł, multimediów oraz wirtualnego przewodnika zainspiruje na tyle, że zwiedzenie będzie prawdziwym przeżyciem emocjonalnym i duchowym. Będzie jak epicka opowieść o życiu i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” – informuje spot na stronie parafii.

– Przed pierwszą salą pielgrzymi zobaczą cztery kielichy, które otrzymaliśmy jako dary: naszego założyciela ks. Józefa Witońskiego, od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od ks. Georga Rutkowskiego oraz od wspomnianego już pana Georgio z Włoch – wylicza o. prowincjał.

Muzeum składa się z trzech sal. Dwie pierwsze będą połączeniem kina, telewizji, elementów animacji, wielokanałowego audio oraz światła. Pokażą życie i nauczanie ks. Jerzego, to, jak dorastał do męczeństwa. Pokażą, że dla ks. Jerzego zawsze najważniejsza była prawda, godność człowieka, otwartość.

– Trzecia sala będzie interaktywna, z wyodrębnionymi stanowiskami multimedialnymi. Pokazujemy tutaj, jak wyjątkowym świętym jest ks. Jerzy, jak rośnie jego kult w różnych miastach i krajach. Zwiedzający zobaczą także pytania – w formie rachunku sumienia – o wiarę i ojczyznę. Zależy nam, żeby ludzie, wychodząc stąd, chcieli szukać ks. Jerzego jeszcze bardziej i jeszcze więcej – opowiada o. proboszcz.

Warto pojechać śladem męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, pomodlić się przy tamie, w Sanktuarium Męczeństwa, przeżyć wizytę w muzeum. I próbować zrozumieć, co to znaczy oddać życie za prawdę i za miłość – do Boga i człowieka.

***
Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku, Parafia Matki Bożej Fatimskiej, ul. Płocka 167 A, 87-800 Włocławek
Konto bankowe: Bank Pekao SA
I Oddział we Włocławku
66 1240 3389 1111 0000 3009 9920 z dopiskiem „BUDOWA KOŚCIOŁA”

Ewelina Steczkowska
fot. Agnieszka Mrozowicz, Robert Kudeł

Idziemy nr 23 (506), 7 czerwca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 kwietnia

Wtorek, IV Tydzień wielkanocny
Kto chciałby Mi służyć, niech idzie za Mną,
a gdzie Ja jestem, tam będzie i mój sługa.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 24-26)
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter